Zaloguj się | Rejestracja

Nowy układ komunikacyjny w Konstancinie


Nowy układ komunikacyjny w Konstancinie

W zeszłym tygodniu odbyło się posiedzenie Doraźnej Komisji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny ds. transportu miejskiego i infrastruktury rowerowej. Podczas spotkania omawiano m.in. nowy układ komunikacyjny w naszej gminie i wprowadzenie I strefy biletowej. Podsumowano też internetową ankietę na temat komunikacji miejskiej.


Przypomnijmy, trwają przygotowania do zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. Na przełomie roku zostanie zakończona budowa nowego połączenia Wilanowa i Ursynowa ulicami Korbońskiego, Rosnowskiego i Relaksową (czyli tzw. Nowokabacką). Nowe połączenie umożliwi mieszkańcom naszej gminy szybsze dotarcie do Warszawy. Prawdopodobnie trasy większości linii zostaną skierowane do stacji Metra Kabaty. Trwają intensywne konsultacje wszystkich zainteresowanych stron, także samorządów sąsiednich gmin i dzielnic. Jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie nowe rozwiązania wejdą w życie. Raczej nie uda się ich wprowadzić od 1 stycznia - ZTM informuje ostrożnie, że zmiany nastąpią w pierwszym kwartale nadchodzącego roku.

W ramach konsultacji, 29 listopada odbyło się posiedzenie Doraźnej Komisji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny ds. transportu miejskiego i infrastruktury rowerowej. Na spotkaniu obecni byli burmistrz Kazimierz Jańczuk, zastępca burmistrza Ryszard Machałek, mieszkańcy oraz radni.

W pierwszej kolejności przewodniczący komisji Tomasz Nowicki omówił wyniki internetowego badania ankietowego mieszkańców na temat komunikacji miejskiej na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. W badaniu wzięło udział 545 osób.

Na pytanie "Jak często korzysta Pan/Pani z komunikacji miejskiej" 71% ankietowanych odpowiedziało, że codziennie, 15% okazjonalnie, a prawie 8% raz w tygodniu. Pozostałe osoby jeżdżą rzadziej autobusami albo nie korzystają z komunikacji. Ponad 91% korzysta z linii autobusowej 710, ponad połowa z linii 700 (59%) i 724 (56%), a ok. 41% z linii 742. Jako kierunek docelowy podróży komunikacją miejską ankietowani podawali najczęściej Warszawę (41 odp.), Wilanów (36 odp.), Metro Wilanowska (21 odp.), Metro (16 odp.) i Centrum (13 odp.).

Ponad 80% ankietowanych jest za przyłączeniem gminy Konstancin-Jeziorna do I strefy biletowej, nawet ze świadomością ponoszenia większych kosztów przez gminę. 58% ankietowanych uważa też, że I strefa powinna obowiązywać na całym obszarze gminy.

Zobacz podsumowanie ankiety internetowej (.pdf)
Podsumowanie pytania dotyczącego linii skierowanych do Metra Kabaty (.pdf)

Reklamy Google:


W drugiej części spotkania burmistrz Kazimierz Jańczuk przedstawił koncepcję zmian w układzie komunikacyjnym gminy, rozpoczynając od tematu I strefy biletowej. Burmistrz przytoczył pismo od Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, który zadeklarował przedstawienie kosztów przesunięcia I strefy biletowej, zaznaczając, że zgodę musi wyrazić Rada m.st. Warszawy. Trwają w tej sprawie rozmowy z Zastępcą Prezydenta Warszawy odpowiedzialną za transport publiczny w Warszawie. Burmistrz zadeklarował, że stara się o przesunięcie I strefy biletowej, ale na początku powinna ona zostać wyznaczona na ograniczonym obszarze gminy: dla linii 724 do przystanku Polna, dla linii 700 i 710 do przystanku Sobieskiego, dla linii 742 do Os. Grapa, dla linii 725 do Kępy Okrzewskiej.

Następnie burmistrz przedstawił koncepcję zmian w komunikacji miejskiej i zaznaczył, że trwają obecnie konsultacje społeczne, a posiedzenie komisji jest niejako również wysłuchaniem głosu mieszkańców w tej sprawie. Burmistrz uważa, że w nowym układzie komunikacyjnym powinien jeździć bezpośredni autobus do Wilanowa. Podkreślił również, że powinno zostać utrzymane połączenie do Metra Wilanowska. Na ten moment nie wiadomo, gdzie linia 742 będzie miała swój kraniec w Warszawie, ale burmistrzowie gminy Konstancin-Jeziorna oraz Góra Kalwaria skłaniają się do Wilanowa.
Nie planuje się przy tym zwiększenia kursowania linii 742. Linia 700 powinna zostać utrzymana na dotychczasowej trasie do Dw. Centralnego ze
zwiększoną częstotliwością. Burmistrz poinformował, że wystąpił do Zarządu Transportu Miejskiego z deklaracją dofinansowania linii 700. Linie 710 i 724 powinny zostać skierowane do Metra Kabaty. Zaznaczył przy tym, że po 1,5 roku rozmów z burmistrzem Piaseczna, udało się go przekonać do zwiększenia częstotliwości kursowania linii 724. Burmistrz poinformował też, że trwają prace projektowe przy uruchomieniu na Grapie pętli docelowo dla autobusu elektrycznego.

W ostatniej części spotkania głos zabierali mieszkańcy, którzy zgłaszali różne uwagi dotyczące nowego układu komunikacyjnego w Konstancinie.

Zobacz protokół z posiedzenia komisji (.pdf)

Podsumowanie konsultacji społecznych, które trwały do 30 listopada, odbędzie się w piątek, 8 grudnia, o godz. 10 w w Konstancinie-Jeziornie, w sali posiedzeń przy ul. Świetlicowej 1.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Ruszyły konsultacje
w sprawie komunikacji


Ruszyły konsultacje z mieszkańcami na temat przyszłorocznych zmian w komunikacji miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. Po otwarciu nowej drogi z Wilanowa na Ursynów większość autobusów z naszego miasta pojedzie do stacji Metra Kabaty. Do 30 listopada można zgłaszać wnioski do urzędu miasta, a 8 grudnia o godz. 10 odbędzie się publiczna debata na temat zmian.Parking "Parkuj i Jedź"
w Konstancinie


W Konstancinie-Jeziornie przy ul. Warszawskiej wzdłuż torów kolejowych i ul. Świetlicowej w przyszłości mógłby powstać dworzec z pętlą autobusową, peronem szynobusów do Warszawy oraz z parkingiem "Parkuj i Jedź" dla samochodów i rowerów. Jednak żeby budowa była w ogóle kiedykolwiek możliwa, samorząd musiałby najpierw pozyskać nieruchomości od prywatnych właścicieli i zmienić plany zagospodarowania tej części miasta.Czy Konstancin będzie
w I strefie biletowej?


W przyszłym roku autobusy z Konstancina-Jeziorny mają ruszyć nową trasą, łączącą Powsin z Kabatami. Dzięki temu mieszkańcy znacznie szybciej będą mogli dotrzeć do stacji metra w Warszawie. Samorządowcy starają się również o przedłużenie pierwszej strefy biletowej, która obecnie zaczyna się w Klarysewie. Nie wiadomo tylko czy miałaby objąć całą gminę czy tylko jej część.Konsultacje społeczne
w sprawie komunikacji


Burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna ogłosił konsultacje społeczne w sprawie komunikacji publicznej świadczonej autobusami linii L14, L15, L16, L21 i L28. Konsultacje prowadzone będą od 25 września do 6 października.Od stycznia szybciej
i taniej do Kabat?


Trwają przygotowania do zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. Od 1 stycznia autobusy mają ruszyć nową trasą, łączącą Powsin z Kabatami. Dzięki temu droga z naszego miasta do stacji metra w Warszawie ma trwać tylko kilkanaście minut. Władze miasta starają się również o przedłużenie pierwszej strefy biletowej - z Klarysewa do Grapy.Kiedy powstanie skrót
w stronę Ursynowa?


Mieszkańcy Konstancina z niecierpliwością czekają na zakończenie budowy nowego skrótu drogowego, który połączy Ursynów z Wilanowem. Początkowo zakładano, że tzw. ul. Nowokabacka (ulice Korbońskiego i Rosnowskiego) powstanie latem. Teraz wiadomo, że droga, która znacznie skróci dojazd z Konstancina na Ursynów, zostanie otwarta prawdopodobnie pod koniec roku.Z Konstancina do metra
w 15 minut?


W Konstancinie-Jeziornie zapowiada się komunikacyjna rewolucja. Latem ma zostać otwarta ul. Nowokabacka, która połączy Wilanów z Ursynowem i umożliwi mieszkańcom naszej gminy szybkie dotarcie do stacji metra. Władze naszego miasta zapowiadają uruchomienie nowej linii autobusowej, która od początku przyszłego roku ma kursować tą trasą. Ponadto burmistrz będzie zabiegał o wytyczenie buspasa na ul. Warszawskiej, by autobusy ominęły poranne i popołudniowe korki.

poniedziałek 04 grudnia 2017 - 16:12:29 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja