Zaloguj się | Rejestracja

Konstancin - nasze miasto


konstancin.jpg Konstancin-Jeziorna

Konstancin-Jeziorna - urocza miejscowość położona ok. 18 km na południe od centrum Warszawy w powiecie piaseczyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Konstancin-Jeziorna. Liczba mieszkańców wynosi ponad 23 tysiące osób. Główne dzielnice miasta to Klarysew (graniczy z Warszawą), Jeziorna (czasem nazywana także Jeziorną Królewską - część centralna, tu znajdują się siedziba władz gminy i komisariat policji), Mirków - osiedle bloków mieszkalnych skupione wokół fabryki papieru, Konstancin - główna cześć uzdrowiskowa o niskiej, willowej zabudowie, Grapa - osiedle bloków mieszkalnych oraz Skolimów.

Miejscowość położona jest na Równinie Mazowieckiej, nad rzeką Jeziorką. Otoczona jest kompleksem lasów Chojnowsko-Słomczyńskich, a od północy styka się z Lasem Kabackim. Duża część samej miejscowości położona jest również w lesie. Na południe od Konstancina-Jeziorny rozciągają się lasy słomczyńskie, w których wydzielono kilka rezerwatów przyrody.


Konstancin posiada wybitne walory uzdrowiskowe. Jest miejscem wydobycia ciepliczych wód mineralnych. W 1978 roku została otwarta tężnia solankowa. W tężni można poddać się inhalacji leczniczą solanką, mającą korzystny wpływ w leczeniu przewlekłych i nawracających stanów zapalnych układu oddechowego, nerwic, nadciśnienia tętniczego oraz w profilaktyce u osób pracujących w znacznym zapyleniu i w wysokiej temperaturze, palaczy tytoniu i mieszkańców dużych aglomeracji miejskich.

W mieście funkcjonuje kilka sanatoriów, Centrum Rehabilitacji im. Prof. Mariana Weissa (dawniej STOCER), w którym leczy się schorzenia kręgosłupa i narządów ruchu, Centrum Kompleksowej Rehabilitacji oraz Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Sp. z o.o., które oferuje rehabilitację neurologiczną, kardiologiczną i ogólnoustrojową. Na przełomie 2012/2013 roku planowane jest otwarcie Centrum Hydroterapii w Konstancinie-Jeziornie na które składać się będą baseny solankowe oraz nowoczesny zakład przyrodoleczniczy.

Najbardziej charakterystyczne punkty Konstancina to Park Zdrojowy z tężnią solankową i amfiteatrem, w którym latem odbywają się koncerty, Stara Papiernia w której obecnie mieści się centrum handlowe z licznymi kafejkami, dwór w Oborach (siedziba założycieli Konstancina) oraz stylowe, zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku. Konstancin znany jest również z licznych restauracji i kawiarni, gdzie można zatrzymać się na odpoczynek po zwiedzaniu miasta.


Jeziorna była wsią istniejącą już od średniowiecza. W XVIII wieku powstał tu młyn z papiernią - jeden z najstarszych zakładów papierniczych w Polsce i pierwszy na terenie Mazowsza. Przy papierni powstała osada, która w 1962 roku uzyskała prawa miejskie. W XIX wieku poniżej oryginalnej papierni, z inicjatywy Edwarda Natansona zbudowana została fabryka papieru Mirków, znana przez lata jako WZP - jeden z głównych producentów papieru w PRL. Od tamtej pory przyjęło się nazywać stary kompleks "górną papiernią", nowy zaś "dolną papiernią". Przez lata stary kompleks zredukowany został do celów szmaciarni (tym mianem jest nadal czasem określany) oraz magazynów. Spłonął niemal doszczętnie w pożarze w 1986 roku. W odrestaurowanych i rozbudowanych budynkach starej części papierni stworzono w 2002 roku centrum handlowe "Stara Papiernia".

Nazwa Konstancina pochodzi od imienia Konstancji z hr. Potulickich hr. Skórzewskiej. Dzisiejszy Konstancin-Jeziorna powstał (w części) z wydzielonego z dóbr Obory, rozparcelowanego przez syna Konstancji, hrabiego Witolda Skórzewskiego, folwarku leśnego Konstancja (ok. 100 ha) pod koniec XIX wieku - oficjalna data założenia miasta 1897 r. Leśne tereny niedaleko Warszawy, położone na przedłużeniu Traktu Królewskiego z dojazdem Kolejką Wilanowską, stały się popularnym miejscem budowy willi letniskowych. Na przełomie XIX i XX wieku powstało tu wiele okazałych rezydencji zaprojektowanych przez czołowych polskich architektów we wszystkich modnych ówcześnie stylach: od stylów historycznych, poprzez architekturę dworkową i witkiewiczowski styl zakopiański, ale również wzory willi włoskich czy zameczków nadreńskich, aż po piękną fantazyjną secesję, modernizm, czy oszczędny funkcjonalizm lat 30. Mieszkańcami Konstancina byli między innymi Stefan Żeromski i Wacław Gąsiorowski (pełnił funkcję sołtysa Konstancina). Konstancin w dwudziestoleciu był reklamowany jako miejsce elit kultury. W latach powojennych Konstancin traktowany był przez władze stołeczne jako miejsce "zsyłki". Zabytkowe wille objęto "szczególnym trybem najmu" i zasiedlono lokatorami komunalnymi. Część z nich nadal mieszka w tych budynkach, powoli popadających w ruinę. W 1969 doszło do administracyjnego połączenia Jeziorny, Konstancina-Skolimowa oraz kilku okolicznych wsi (Klarysew, Czarnów i in.) i utworzenia nowego tworu miejskiego Konstancina-Jeziorny.


Wielu mieszkańców Konstancina to artyści, politycy, wysocy urzędnicy państwowi, generalicja, biznesmeni, architekci, prawnicy i lekarze. Honorowi obywatele Konstancina to m.in.: Marszałek Józef Piłsudski, Lady Sue Ryder, Jan Paweł II, Wacław Gąsiorowski. Wraz z nadejściem boomu budowlanego w pierwszych latach XXI wieku miasto znów stało się modne - zaczęły w nim powstawać nowoczesne osiedla domów wielorodzinnych. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców, a także dużym rozwojem motoryzacji cały ośrodek miejski zaczął odczuwać problemy komunikacyjne.

W wielu miejscach spotkać można nieprawidłową odmianę nazwy miejscowości. Prawidłowo nazwa odmienia się przez przypadki jak rzeczownik (a nie przymiotnik) np. do Konstancina-Jeziorny, w Konstancinie-Jeziornie, natomiast wszelkie formy zakończone na -Jeziornej są niepoprawne.


konstancin.jpg Informacje podstawowe:
Konstancin-Jeziorna
Województwo mazowieckie
Powiat piaseczyński
Gmina Konstancin-Jeziorna
Powierzchnia: 78,28 km²
Wysokość: 75-100 m n.p.m.
Ludność: ponad 23 tys. mieszkańców
Strefa numeracyjna: 22
Kod pocztowy: 05-510, 05-520 Flaga Konstancina-Jeziorny
Tablice rejestracyjne: WPI



szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja