Zaloguj się | Rejestracja

Fabrycznym zabytkom grozi rozbiórka? (więcej...)


Fabrycznym zabytkom grozi rozbiórka?

Rok temu do rejestru zabytków wpisano 15 najstarszych budynków kompleksu zamkniętej w 2012 roku fabryki papieru przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Jednak współwłaściciel terenu, spółka Konstans odwołała się od decyzji i ministerstwo nakazało konserwatorowi zabytków przeprowadzić procedurę powtórnie, sprawdzając stan techniczny budynków. Dzisiaj nie wiadomo które zabytki uda się ochronić przed rozbiórką.


W 2012 roku Metsä Tissue zakończyła produkcję papieru w konstancińskiej fabryce i zamknęła zakład. Właściciele rozległego poprzemysłowego terenu chcą sprzedać grunty i przeznaczyć je pod budownictwo usługowe, rekreacyjne i handlowe. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom Rada Miejska Konstancina-Jeziorny w połowie 2012 roku wszczęła procedurę zmiany zagospodarowania terenu, by zaplanować jego przyszłe przeznaczenie. Samorządowcy wymarzyli sobie, że pofabryczny teren zamieni się w kulturalno-handlowo-rekreacyjne centrum Konstancina-Jeziorny z kawiarniami, hotelami i centrum handlowym. Jednak projekt planu, który wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców, nie jest jeszcze gotowy i nie wiadomo czy Rada Miejska zdoła go uchwalić do końca obecnej kadencji.

Reklamy Google:


Przygotowując się do sprzedaży i nowego zagospodarowania terenu, właściciele terenu rozpoczęli porządkowanie rozległej nieruchomości poprzez rozbiórkę niepotrzebnych budynków. Dlatego w maju ubiegłego roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o objęciu indywidualną ochroną konserwatorską najstarszej części fabryki papieru w Mirkowie. O wpis do rejestru zabiegały zarówno lokalne stowarzyszenia z Towarzystwem Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny na czele oraz władze samorządowe Konstancina-Jeziorny. Do rejestru zabytków został wpisany zespół budowlany tzw. dolnej papierni wraz z otoczeniem, na który składa się 15 najstarszych i najcenniejszych budynków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku.

Ochrona konserwatorska miała uratować budynki przed wyburzeniem, a ich właścicieli zobowiązać do ich renowacji. Jednak spółka Konstans, współwłaściciel najstarszej części kompleksu, uznała decyzję konserwatora za krzywdzącą i odwołała się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Firma uznała, że niektóre z budynków wpisanych do rejestru są w tak złym stanie technicznym, że nie da się ich wyremontować, ani przebudować na sklepy czy hotele. Ministerstwo przychyliło się do odwołania i nakazało konserwatorowi przeprowadzić powtórną procedurę oraz sprawdzić stan techniczny wszystkich zabytków. Dzisiaj nie wiadomo które budynki ostatecznie zostaną objęte ochroną i czy uda się wszystkie uchronić przed wyburzeniem.

W czasie prac z terenu fabryki zniknęły już m.in. budynki kotłowni, półmasy, dołów odcinkowych, nastawni, stacji uzdatniania wody i magazyny. Nie były objęte ochroną, a ich rozbiórkę uzgodniono zarówno z nadzorem budowlanym, jak i konserwatorem zabytków. Mimo że wyburzenie odbywa się pod kontrolą wspomnianych urzędów, lokalne stowarzyszenia uważają, że podczas prac mogły ucierpieć również zabytkowe obiekty, m.in. budynki turbinowni i holendrów V i VI maszyny papierniczej. Obrońcy zabytków obawiają, się, że po specjalistycznych ekspertyzach mogą podzielić los innych budynków zrównanych już z ziemią.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Fabryka papieru w Mirkowie - Google Street View:
Instrukcja: w celu obracania widoku skorzystaj z kółka na panelu sterowania w lewym górnym rogu lub użyj strzałek w lewo i w prawo na klawiaturze. Jeśli chcesz przejść po ulicy, kliknij jedną z białych strzałek nałożonych na drogę lub użyj strzałek w górę i w dół na klawiaturze.

Zobacz artykuły powiązane:


Rozbiórka fabryki papieru w Konstancinie

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace rozbiórkowe na terenie byłej fabryki papieru w Konstancinie-Jeziornie. Niebawem zniknie budynek kotłowni, przylegający do górującego nad miastem zabytkowego komina. Wyburzenie budynku, będącego jednym z symboli miasta wzbudza wiele kontrowersji. Jednak rozbiórka jest prowadzona zgodnie z przepisami, pod nadzorem zarówno konserwatora zabytków, jak i inspektora nadzoru budowlanego.

Fabryka w Konstancinie
na liście zabytków


W maju do rejestru zabytków wpisano 15 najstarszych budynków kompleksu zamkniętej w ubiegłym roku fabryki papieru przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Bez względu na to, co w przyszłości powstanie na terenach, należących obecnie do spółek Metsä Tissue i Konstans, dzięki ochronie konserwatorskiej najstarsze budynki nie będą mogły zostać wyburzone. Jeśli w przyszłości w Mirkowie wyrośnie kompleks sportowo-rekreacyjno-handlowy, jego częścią będą musiały być wyremontowane zabytki z górującym nad naszym miastem kominem.

Przyszłość fabryki
papieru w Konstancinie


W piątek 19 października zakończyły się Warsztaty Urbanistyczne Charrette dla terenów dawnej papierni przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Pracownia Mycielski Architecture & Urbanism, zatrudniona przez firmy Platan Group oraz Metsa Tissue, właścicieli zamkniętej w tym roku fabryki przedstawiła mieszkańcom i władzom naszej gminy swoją wizję zagospodarowania 120 hektarów przemysłowego terenu. Koncepcja architektów spodobała się uczestnikom prezentacji.

Zaplanujmy przyszłość terenu po Papierni

W dniach 15-19 października w Konstancińskim Domu Kultury przy ulicy Jaworskiego 18 pod Honorowym Patronatem Burmistrza Konstancina-Jeziorny oraz przy wsparciu Metsa Tissue i Platan Group, odbędą się Warsztaty Urbanistyczne Charrette dla terenów dawnej Papierni przy ul. Mirkowskiej. Organizatorem warsztatów jest warszawska pracownia Mycielski Architecture & Urbanism (MAU), prekursorzy zrównoważonej urbanistyki w Polsce.

Mirków: procedura zagospodarowania terenu

Rada miejska Konstancina-Jeziorny w czasie ostatnich obrad, które odbyły się 30 maja, zgodziła się rozpocząć procedurę zmiany zagospodarowania terenów fabryki papieru w Mirkowie. Uchwała nie przesądza jeszcze o przyszłym zagospodarowaniu rozległych, przemysłowych terenów. Władze gminy chciałyby przeznaczyć ten obszar pod budownictwo usługowo-rekreacyjno-handlowe z wykorzystaniem i zachowaniem zabytkowej zabudowy fabrycznej.


Mirków podzielił radę miejską Konstancina

Rada miejska Konstancina-Jeziorny nie zdecydowała się na rozpoczęcie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przemysłowej części Mirkowa. Projekt uchwały podzielił radnych, chociaż nie przesądzał o kierunku przyszłych zmian. Sześciu radnych było za wszczęciem procedury, sześciu się jej sprzeciwiło, a czterech nie opowiedziało się po żadnej ze stron, wstrzymując się od głosu.


Tereny po fabryce papieru: kompromis?

Spółki Metsä Tissue i Konstans, które są właścicielami terenów przemysłowych w Mirkowie, zwróciły się do rady miejskiej z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania terenów fabrycznych. Wniosek przewiduje dopuszczenie budowy obiektów rekreacyjno-handlowo-usługowych z towarzyszącym budownictwem mieszkaniowym. Decyzję o rozpoczęciu zmiany planu może podjąć tylko rada miejska Konstancina-Jeziorny.


Oczyszczalnia w Konstancinie: sprzedana

Potwierdziły się informacje, które opublikowaliśmy w maju 2011 roku. Fińska spółka Metsä Tissue sprzedała oczyszczalnię ścieków w Konstancinie-Jeziornie firmie SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych rozbuduje i zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię, tak aby mogła ona bez problemu obsłużyć całą gminę. Nie ujawniono kwoty za jaką kupiono cały obiekt.


Fabryka papieru:
w kwietniu zamknięcie!


W piątek (2 grudnia) przedstawiciele firmy Metsä Tissue ogłosili, że zakończenie produkcji papieru w Konstancinie-Jeziornie nastąpi w kwietniu przyszłego roku. W wyniku zamknięcia fabryki prace może stracić nawet 140 osób. Natomiast do lipca Metsä Tissue będzie zaopatrywała osiedle Mirków w energię cieplną. Władze samorządowe są zaskoczone nagłym przyspieszeniem zamknięcia zakładu, który miał funkcjonować do końca 2012 roku. Jednak uspokajają, że wszystkie związane z tym problemy uda się w porę rozwiązać.


Fabryka papieru w Konstancinie: co dalej?

W zeszłym tygodniu radni z Konstancina-Jeziorny spotkali się z mieszkańcami, żeby omówić przyszłe zagospodarowanie terenów poprodukcyjnych Metsä Tissue w Mirkowie. Właściciel fabryki rozważa przekształcenie fabryki w bazę logistyczno-usługową lub w osiedle mieszkaniowe. Samorząd uznał oba warianty za zagrożenie dla gminy. Podczas zeszłotygodniowego spotkania rozmawiano głównie o tym, jak ochronić zabytkowy teren fabryki oraz co mogłoby tam powstać.


Mirków - nowe osiedle zamiast fabryki?

Na początku września przedstawiciele firmy Metsä Tissue przedstawili radnym swoją koncepcję zagospodarowania ok. 90 ha terenu należącego do fabryki papieru w Mirkowie, która zatrzyma produkcję najpóźniej do końca przyszłego roku. Jednym z trzech rozważanych wariantów jest przeznaczenie większości tych terenów pod budownictwo usługowo-handlowe i mieszkaniowe. Jednak najpierw rada miejska musiałaby się zgodzić na budowę osiedla dla ok. 4 tys. nowych mieszkańców.


Mirków zostanie bez ogrzewania!

Metsä Tissue do końca przyszłego roku zamknie produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie. Przestanie funkcjonować również fabryczna ciepłownia, która ogrzewa ponad 800 mieszkań na osiedlu Mirków. Od przeszło roku samorząd bezskutecznie stara się rozwiązać problem i zapewnić osiedlu nowe źródło energii. Mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić i krytykują opieszałość oraz nieskuteczność władz miasta.


Francuzi przejmą
ścieki z Konstancina!


Prawdopodobnie w 2013 roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków. Zakupem terenu należącego do Metsä Tissue, na którym znajduje się przestarzała oczyszczalnia, jest zainteresowana Grupa SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych wybuduje tam nowy obiekt, jeśli uda mu się podpisać z gminą, satysfakcjonującą obie strony, wieloletnią umowę na odbiór nieczystości.


Fabryka Papieru
w Mirkowie: 1760-2012


Od kiedy fińska spółka Metsa Tissua podjęła decyzję o zamknięciu w 2012 roku Fabryki Papieru w Mirkowie, zagrożona została nie tylko 250-letnia tradycja produkcji papieru, ale również spokój mieszkańców osiedla Mirków. Likwidacja fabryki niesie bowiem ze sobą niezliczone konsekwencje - nie tylko utratę miejsc pracy dla osób obsługujących maszyny papiernicze, ale także wstrzymanie dostaw wody, energii elektrycznej i co najważniejsze odcięcie dopływu ciepła dla pobliskiego osiedla.


Koniec papierni
w Konstancinie!


Fiński koncern papierniczy Metsä Tissue planuje zamknąć papiernię w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej. Pracę może stracić prawie 200 osób. Razem z papiernią zamknięta zostanie oczyszczalnia ścieków należąca do koncernu, z której korzysta teraz gmina. Terenem na którym znajduje się zakład już zainteresowali się deweloperzy. To ponad 70 ha powierzchni do wykorzystania.

środa 21 maja 2014 - 10:10:56 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja