Zaloguj się | Rejestracja

Mirków: procedura zagospodarowania terenu


Mirków: procedura zagospodarowania terenu

Rada miejska Konstancina-Jeziorny w czasie ostatnich obrad, które odbyły się 30 maja, zgodziła się rozpocząć procedurę zmiany zagospodarowania terenów fabryki papieru w Mirkowie. Uchwała nie przesądza jeszcze o przyszłym zagospodarowaniu rozległych, przemysłowych terenów. Władze gminy chciałyby przeznaczyć ten obszar pod budownictwo usługowo-rekreacyjno-handlowe z wykorzystaniem i zachowaniem zabytkowej zabudowy fabrycznej.


Przypomnijmy, że projekt uchwały już w marcu wzbudził wśród radnych ogromne kontrowersje. Po burzliwej dyskusji, radni podzielili się na zwolenników i przeciwników zmiany zagospodarowania terenów przemysłowych. Głosy rozłożyły się po równo i uchwała nie została podjęta. Przez dwa miesiące odbyło się kilka spotkań, także z mieszkańcami, podczas których radni przedyskutowali przyszłość Mirkowa i rozważyli wszystkie za i przeciw. Dzięki temu kilku samorządowców zmieniło zdanie.

Reklamy Google:


W czasie ostatniej sesji za rozpoczęciem zmian zagospodarowania przemysłowej części Mirkowa opowiedziało się 13 radnych, 2 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Przyjęcie uchwały nie przesądza jeszcze o przyszłym zagospodarowaniu terenów fabrycznych. Umożliwia jedynie wszczęcie procedury. Do pracy zabiorą się teraz urzędnicy i planiści, którzy dokładnie sprawdzą, co może powstać na tym terenie. Swoje oczekiwania będą mogli oficjalnie określić również właściciele kilkudziesięciu hektarów (Metsä Tissue i Konstans) oraz mieszkańcy.

Na początku roku właściciele terenów byłej fabryki papieru, którzy chcieliby je sprzedać, wystąpili do samorządu o umożliwienie budownictwa usługowo-rekreacyjno-handlowego oraz mieszkaniowego. Zgodnie z ich intencją miałyby tam powstać m.in. obiekty biurowe, administracyjne, hotelowe, kulturalne, handlowe, gastronomiczne, ochrony zdrowia oraz wypoczynku, rekreacji, sportu, a także zieleń parkowa. Tylko na części terenu miałoby zostać zbudowane osiedle mieszkaniowe. Samorządowcy widzieliby na terenie dawnej fabryki centrum handlowe, hotele, restauracja, obiekty sportowe, rekreacyjne i kulturalne, które poszerzyłyby ofertę uzdrowiskowej gminy, przyciągając kuracjuszy i oferując im różne formy spędzania wolnego czasu. Jednak zarówno radni, jak i burmistrz są przeciwni powstaniu olbrzymiego osiedla. Kilka albo kilkanaście tysięcy nowych mieszkańców, a co za tym idzie także samochodów, zakorkowałoby miasto. W gminie brakuje również sieci wodno-kanalizacyjnych, szkół i przedszkoli, które mogłyby zaspokoić potrzeby tak dużej liczby nowych mieszkańców. Dlatego też samorządowcy zapewniają, że nie pozwolą na osiedle.

Nowy plan może być gotowy najszybciej za rok, ale biorąc pod uwagę oczekiwania właściciela oraz to, jak duże ten teren wzbudza emocje wśród radnych i mieszkańców, z pewnością jego opracowywanie potrwa dłużej. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być także zgodny ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które obecnie znacznie ogranicza możliwości zmiany przemysłowych terenów. Żeby pofabryczne hektary w Mirkowie mogły się zmienić tak, jak sobie to wymarzono, prawdopodobnie najpierw będzie musiało zostać zmienione studium, co może całą procedurę znacznie wydłużyć.

Jeśli chodzi o inne konsekwencje zamknięcia fabryki papieru, urzędnicy zapewniają, że wszystko jest na najlepszej drodze, by wkrótce został rozwiązany problem energii cieplnej dla osiedla. Jeszcze w czerwcu mają rozpocząć się prace, podczas których na terenie osiedla powstaną trzy gazowe kotłownie kontenerowe, które ogrzeją wszystkie budynki. Podczas sesji wiceburmistrz Ryszard Machałek zapewnił, że nie ma zagrożenia, by terminy nie zostały dotrzymane i osiedle na pewno nie będzie odcięte od stałych dostaw ciepłej wody i ogrzewania.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Fabryka papieru w Mirkowie - Google Street View
Instrukcja: w celu obracania widoku skorzystaj z kółka na panelu sterowania w lewym górnym rogu lub użyj strzałek w lewo i w prawo na klawiaturze. Jeśli chcesz przejść po ulicy, kliknij jedną z białych strzałek nałożonych na drogę lub użyj strzałek w górę i w dół na klawiaturze.

Zobacz artykuły powiązane:

Mirków podzielił radę miejską Konstancina

Rada miejska Konstancina-Jeziorny nie zdecydowała się na rozpoczęcie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przemysłowej części Mirkowa. Projekt uchwały podzielił radnych, chociaż nie przesądzał o kierunku przyszłych zmian. Sześciu radnych było za wszczęciem procedury, sześciu się jej sprzeciwiło, a czterech nie opowiedziało się po żadnej ze stron, wstrzymując się od głosu.


Tereny po fabryce papieru: kompromis?

Spółki Metsä Tissue i Konstans, które są właścicielami terenów przemysłowych w Mirkowie, zwróciły się do rady miejskiej z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania terenów fabrycznych. Wniosek przewiduje dopuszczenie budowy obiektów rekreacyjno-handlowo-usługowych z towarzyszącym budownictwem mieszkaniowym. Decyzję o rozpoczęciu zmiany planu może podjąć tylko rada miejska Konstancina-Jeziorny.


Oczyszczalnia w Konstancinie: sprzedana

Potwierdziły się informacje, które opublikowaliśmy w maju 2011 roku. Fińska spółka Metsä Tissue sprzedała oczyszczalnię ścieków w Konstancinie-Jeziornie firmie SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych rozbuduje i zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię, tak aby mogła ona bez problemu obsłużyć całą gminę. Nie ujawniono kwoty za jaką kupiono cały obiekt.


Fabryka papieru:
w kwietniu zamknięcie!


W piątek (2 grudnia) przedstawiciele firmy Metsä Tissue ogłosili, że zakończenie produkcji papieru w Konstancinie-Jeziornie nastąpi w kwietniu przyszłego roku. W wyniku zamknięcia fabryki prace może stracić nawet 140 osób. Natomiast do lipca Metsä Tissue będzie zaopatrywała osiedle Mirków w energię cieplną. Władze samorządowe są zaskoczone nagłym przyspieszeniem zamknięcia zakładu, który miał funkcjonować do końca 2012 roku. Jednak uspokajają, że wszystkie związane z tym problemy uda się w porę rozwiązać.


Fabryka papieru w Konstancinie: co dalej?

W zeszłym tygodniu radni z Konstancina-Jeziorny spotkali się z mieszkańcami, żeby omówić przyszłe zagospodarowanie terenów poprodukcyjnych Metsä Tissue w Mirkowie. Właściciel fabryki rozważa przekształcenie fabryki w bazę logistyczno-usługową lub w osiedle mieszkaniowe. Samorząd uznał oba warianty za zagrożenie dla gminy. Podczas zeszłotygodniowego spotkania rozmawiano głównie o tym, jak ochronić zabytkowy teren fabryki oraz co mogłoby tam powstać.


Mirków - nowe osiedle zamiast fabryki?

Na początku września przedstawiciele firmy Metsä Tissue przedstawili radnym swoją koncepcję zagospodarowania ok. 90 ha terenu należącego do fabryki papieru w Mirkowie, która zatrzyma produkcję najpóźniej do końca przyszłego roku. Jednym z trzech rozważanych wariantów jest przeznaczenie większości tych terenów pod budownictwo usługowo-handlowe i mieszkaniowe. Jednak najpierw rada miejska musiałaby się zgodzić na budowę osiedla dla ok. 4 tys. nowych mieszkańców.


Mirków zostanie bez ogrzewania!

Metsä Tissue do końca przyszłego roku zamknie produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie. Przestanie funkcjonować również fabryczna ciepłownia, która ogrzewa ponad 800 mieszkań na osiedlu Mirków. Od przeszło roku samorząd bezskutecznie stara się rozwiązać problem i zapewnić osiedlu nowe źródło energii. Mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić i krytykują opieszałość oraz nieskuteczność władz miasta.


Francuzi przejmą
ścieki z Konstancina!


Prawdopodobnie w 2013 roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków. Zakupem terenu należącego do Metsä Tissue, na którym znajduje się przestarzała oczyszczalnia, jest zainteresowana Grupa SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych wybuduje tam nowy obiekt, jeśli uda mu się podpisać z gminą, satysfakcjonującą obie strony, wieloletnią umowę na odbiór nieczystości.


Fabryka Papieru
w Mirkowie: 1760-2012


Od kiedy fińska spółka Metsa Tissua podjęła decyzję o zamknięciu w 2012 roku Fabryki Papieru w Mirkowie, zagrożona została nie tylko 250-letnia tradycja produkcji papieru, ale również spokój mieszkańców osiedla Mirków. Likwidacja fabryki niesie bowiem ze sobą niezliczone konsekwencje - nie tylko utratę miejsc pracy dla osób obsługujących maszyny papiernicze, ale także wstrzymanie dostaw wody, energii elektrycznej i co najważniejsze odcięcie dopływu ciepła dla pobliskiego osiedla.


Koniec papierni
w Konstancinie!


Fiński koncern papierniczy Metsä Tissue planuje zamknąć papiernię w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej. Pracę może stracić prawie 200 osób. Razem z papiernią zamknięta zostanie oczyszczalnia ścieków należąca do koncernu, z której korzysta teraz gmina. Terenem na którym znajduje się zakład już zainteresowali się deweloperzy. To ponad 70 ha powierzchni do wykorzystania.

poniedziałek 04 czerwca 2012 - 03:54:09 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja