Zaloguj się | Rejestracja

Fabryka papieru w Konstancinie: co dalej? (więcej...)


Fabryka papieru w Konstancinie: co dalej?

W zeszłym tygodniu radni z Konstancina-Jeziorny spotkali się z mieszkańcami, żeby omówić przyszłe zagospodarowanie terenów poprodukcyjnych Metsä Tissue w Mirkowie. Właściciel fabryki rozważa przekształcenie fabryki w bazę logistyczno-usługową lub w osiedle mieszkaniowe. Samorząd uznał oba warianty za zagrożenie dla gminy. Podczas zeszłotygodniowego spotkania rozmawiano głównie o tym, jak ochronić zabytkowy teren fabryki oraz co mogłoby tam powstać.


W połowie zeszłego roku spółka Metsä Tissue ogłosiła, że zamierza zakończyć produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie i rozbudować swoją fabrykę w Krapkowicach. Zarząd spółki dotychczas oficjalnie nie zdecydował się, który z trzech rozważanych wariantów nowego przeznaczenia terenu wybierze. W grę wchodzą: centrum logistyczne (bazy przeładunkowe, magazyny itp.), logistyczno-usługowe oraz przeznaczenie nieruchomości pod jedno- i wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

Reklamy Google:


Wielu mieszkańcom i władzom samorządowym nie spodobała się zarówno wizja nowego wielotysięcznego osiedla, jak i perspektywa powstania bazy przeładunkowej, do której przyjeżdżałyby tiry z całego kraju. Obecny plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza na terenie fabryki zabudowę magazynową i przemysłową. Jednak przeznaczenie kilkudziesięciu hektarów pod zabudowę mieszkaniową wymagałoby zmiany planu, który uchwala rada miejska. Samorządowcy postanowili rozpocząć debatę nie tylko nad przyszłym zagospodarowaniem terenu, lecz także nad podjęciem szybkich kroków, które ochroniłyby zabytkowy, przemysłowy teren przed zniszczeniem.

Spotkanie radnych oraz mieszkańców zorganizował Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej. „Zagospodarowanie kilkudziesięciu hektarów powierzchni poprodukcyjnej w Mirkowie stanowi szansę i zagrożenie dla rozwoju i porządku urbanistycznego naszej gminy” -mówił przewodniczący. Andrzej Cieślawski wymienił zagrożenia, do których zaliczył intensywną zabudowę oraz bazę logistyczną. „Z drugiej strony włączenie tak dużego obszaru w organizm miejsko-gminny Konstancina, przy założeniu zharmonizowanego zagospodarowania z całościową wizją rozwoju, stanowi wielką szansę, która być może już się nie powtórzy, gdyż drugiego takiego obszaru Konstancin nie posiada” - dodał Andrzej Cieślawski. Przewodniczący stwierdził, że w uzdrowisku powinien być teren usług konferencyjnych, kongresowych i rekreacyjno-rozrywkowych, który przyciągałby turystów i kuracjuszy.

Większość radnych, niektórzy z małymi zastrzeżeniami, zgodziło się z pomysłami przewodniczącego, który zaproponował, by na terenie poprodukcyjnym w przyszłości przy wykorzystaniu zabytkowych budynków zaplanować m.in. hotel, centrum handlowo-usługowe, aqua park, boiska i place sportowo-rekreacyjne oraz uczelnię wyższą o profilu rehabilitacyjnym i uzdrowiskowym. Propozycja zagospodarowania terenu ma pomóc w opracowaniu spójnej wizji samorządu, która zostanie przedstawiona właścicielowi terenu. W przyszłości być może stanie się materiałem, w oparciu o który będzie zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego tych terenów. Tyle że spółce Metsä Tissue nie musi zależeć na tym, żeby spełnić marzenia radnych i mieszkańców. Jak wiadomo z ekonomicznego punktu widzenia najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż gruntów deweloperowi, który zamieniłby je w osiedla.

Ponadto podczas spotkania radny Tomasz Zymer zaproponował, by na zabytkowej części fabrycznych terenów utworzyć park kulturowy, który chroniłby cały wartościowy historycznie obszar. Nie oznacza to, że fragment fabryki zamieniłby się w park z alejkami spacerowymi. Przepisy wynikające z ustawy ochroniłyby wszystkie obiekty architektoniczne oraz otaczający je krajobraz. A co za tym idzie uniemożliwiłyby powstanie osiedla oraz bazy logistycznej. Do tego jednak daleka droga, bo rada i tak musiałaby zmienić plany miejscowe, co jest niezwykle długotrwałe. Park kulturowy to prawna forma ochrony terenów ważnych dla dziedzictwa kulturowego. Zabytkowe obiekty papierni bez wątpienia są ważną częścią historii nie tylko gminy, lecz także Mazowsza i całego kraju. Być może ostatnia debata radnych i mieszkańców „zaowocuje” w niedalekiej przyszłości podjęciem uchwał intencyjnych. Jednak tylko od dobrej woli właściciela terenu będzie zależało czy uszanuje stanowisko rady.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Zobacz artykuły powiązane:

Mirków - nowe osiedle zamiast fabryki?

Na początku września przedstawiciele firmy Metsä Tissue przedstawili radnym swoją koncepcję zagospodarowania ok. 90 ha terenu należącego do fabryki papieru w Mirkowie, która zatrzyma produkcję najpóźniej do końca przyszłego roku. Jednym z trzech rozważanych wariantów jest przeznaczenie większości tych terenów pod budownictwo usługowo-handlowe i mieszkaniowe. Jednak najpierw rada miejska musiałaby się zgodzić na budowę osiedla dla ok. 4 tys. nowych mieszkańców.


Mirków zostanie bez ogrzewania!

Metsä Tissue do końca przyszłego roku zamknie produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie. Przestanie funkcjonować również fabryczna ciepłownia, która ogrzewa ponad 800 mieszkań na osiedlu Mirków. Od przeszło roku samorząd bezskutecznie stara się rozwiązać problem i zapewnić osiedlu nowe źródło energii. Mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić i krytykują opieszałość oraz nieskuteczność władz miasta.


Francuzi przejmą
ścieki z Konstancina!


Prawdopodobnie w 2013 roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków. Zakupem terenu należącego do Metsä Tissue, na którym znajduje się przestarzała oczyszczalnia, jest zainteresowana Grupa SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych wybuduje tam nowy obiekt, jeśli uda mu się podpisać z gminą, satysfakcjonującą obie strony, wieloletnią umowę na odbiór nieczystości.


Fabryka Papieru
w Mirkowie: 1760-2012


Od kiedy fińska spółka Metsa Tissua podjęła decyzję o zamknięciu w 2012 roku Fabryki Papieru w Mirkowie, zagrożona została nie tylko 250-letnia tradycja produkcji papieru, ale również spokój mieszkańców osiedla Mirków. Likwidacja fabryki niesie bowiem ze sobą niezliczone konsekwencje - nie tylko utratę miejsc pracy dla osób obsługujących maszyny papiernicze, ale także wstrzymanie dostaw wody, energii elektrycznej i co najważniejsze odcięcie dopływu ciepła dla pobliskiego osiedla.


Koniec papierni
w Konstancinie!


Fiński koncern papierniczy Metsä Tissue planuje zamknąć papiernię w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej. Pracę może stracić prawie 200 osób. Razem z papiernią zamknięta zostanie oczyszczalnia ścieków należąca do koncernu, z której korzysta teraz gmina. Terenem na którym znajduje się zakład już zainteresowali się deweloperzy. To ponad 70 ha powierzchni do wykorzystania.

środa 23 listopada 2011 - 10:31:59 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja