Zaloguj się | Rejestracja

Konstancin wygrał spór o Hugonówkę! (więcej...)


Konstancin wygrał
spór o Hugonówkę!


Przed świętami Bożego Narodzenia, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozstrzygnęło na korzyść gminy, trwający od marca, spór o własność zabytkowej willi Hugonówki, która znajduje się przy ul. Mostowej w Konstancinie. Decydujące okazały się zeznania byłej pracowniczki uzdrowiska, która potwierdziła, że przedsiębiorstwo oddało nieruchomość w latach 60.


Mimo że przebudowa Hugonówki współfinansowana ze środków unijnych ruszyła w połowie 2009 roku, samorządowi dotychczas nie udało się dokończyć remontu. W skutek nieporozumień z wykonawcą od połowy 2010 roku na budowie nic się nie dzieje, a zabytek popada w ruinę. Kiedy w zeszłym roku wszystko wskazywało na to, że prace zostaną wznowione, okazało się, że samorząd może stracić willę na rzecz uzdrowiska.

W marcu 2011 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji unieważniło decyzję Wojewody Warszawskiego z 1993 roku, na mocy której zabytek stał się własnością samorządu. MSWiA wyjaśniło, że w 1967 roku Skarb Państwa nabył Hugonówkę od prywatnego właściciela na rzecz Przedsiębiorstwa Państwowego Uzdrowisko Konstancin, którego następcą jest dzisiejsza spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. W październiku tego samego roku przedsiębiorstwo uzdrowiskowe przekazało nieruchomość Miejskiej Radzie Narodowej w Skolimowie (jej następcą prawnym po zmianach ustrojowych stał się samorząd). Następnie Wojewoda Warszawski na mocy ustawy o samorządach stwierdził, że wszystkie nieruchomości rady narodowej przechodzą na własność gminy.

Reklamy Google:


W 2003 spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój złożyła do ministerstwa wniosek o unieważnienie tej decyzji. Co prawda rok później wycofała się z ubiegania o majątek, ale w ostatnich latach ponowiła tę próbę. W 2010 roku MSWiA wszczęło postępowanie w tej sprawie. Konstanciński urząd przedstawił ministerstwu kopię pisma z 1967 roku, na mocy którego ówczesne uzdrowisko przekazało gminie nieruchomość. Jednak kopia nie była uwierzytelniona notarialnie więc w myśl przepisów prawa nie miała większego znaczenia. Natomiast oryginału nie udało się znaleźć ani w uzdrowisku, ani w urzędzie miasta. Dlatego też MSWiA stwierdziło, że wojewoda nie miał prawa stwierdzić nabycia willi przez samorząd. Jeśli decyzja z 1993 roku byłaby unieważniona, nieruchomość z powrotem stałaby się własnością spółki uzdrowiskowej.

Samorząd nie dał za wygraną i odwołał się od decyzji ministra, wnioskując o ponowne rozpatrzenie sprawy. Urzędnicy zarzucili ministerstwu, że nie sprawdziło prawdziwości kopii dokumentu z 1967 roku i nie przeprowadziło wnikliwej procedury dowodowej. MSWiA kilkakrotnie zmieniało termin rozpatrzenia sprawy. Pracownicy ministerstwa „przetrząsnęli” wszystkie dostępne archiwa państwowe, w których mogłyby się znajdować dokumenty, potwierdzające przekazanie nieruchomości. Jednak nie udało im się niczego znaleźć, dokumenty dosłownie „rozpłynęły się”. Niezbędne okazały się zeznania świadków, pamiętających wydarzenia z lat 60. Uzdrowisko wskazało ministerstwu trzy osoby z kierownictwa ówczesnego przedsiębiorstwa. Jednak okazało się, że wszystkie już nie żyją. Konstanciński samorząd znalazł dwie osoby, które brały udział w przekazaniu nieruchomości. Jedna z nich z powodu zaawansowanego wieku nie pamiętała wydarzeń sprzed ponad 44 lat i nie złożyła wyjaśnień. Kolejna przesłała do ministerstwa oświadczenie, potwierdzające, że ówczesne uzdrowisko oddało willę. Złożyła również zeznania opisujące pracę zespołu zaangażowanego w procedurę sprzed lat. Zeznania okazały się kluczowe.

„Będziemy kontynuować remont zabytkowej willi przy ul. Mostowej tzw. Hugonówki. Ostatnio Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji na korzyść gminy rozstrzygnęło spór o własność tej nieruchomości i możemy wznowić wstrzymany remont” - w wywiadzie dla portalu Konstancin24.eu poinformował burmistrz Kazimierz Jańczuk. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji dnia 22 grudnia, po 9 miesiącach rozpatrywania wniosku konstancińskiego urzędu, uchyliło swoją poprzednią decyzję, utrzymując w mocy postanowienie wojewody, na podstawie którego nieruchomość została formalnie skomunalizowana. Willa jest więc własnością gminy. Obie strony sporu mogą się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak nowy właściciel sprywatyzowanego uzdrowiska jeszcze przed wydaniem powyższej decyzji publicznie oświadczył, że nie będzie utrudniał samorządowi remontu.

„Zależy nam, żeby w pobliżu obiektów uzdrowiskowych była przestrzeń publiczna, przyciągająca kuracjuszy i urozmaicająca im pobyt w ośrodkach leczniczych. Dlatego nie mamy nic przeciwko temu, by w Hugonówce powstał dom kultury" - na listopadowym spotkaniu z mieszkańcami i władzami gminy przyznał Wojciech Gucma, prezes zarządu Nałęczowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego, które wraz z Bankiem Polskiej Spółdzielczości kupiło uzdrowisko.

Jeśli nowe władze uzdrowiska wywiążą się z deklaracji, samorząd w tym roku będzie mógł wznowić remont Hugonówki. W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 6,7 mln złotych. Jeśli zaś województwo zgodzi się na przedłużenie terminu ukończenia remontu do końca 2013 roku, Konstancin będzie mógł liczyć na dotację unijną, która pokryje połowę kosztów. W Hugonówce, mają powstać dwie sale widowiskowe na 120 i 300 osób z projektorem i ekranem, umożliwiającym organizację seansów filmowych oraz zaplecze teatralne z garderobami. W filii KDK będą również dwie sale konferencyjne dla 30 osób oraz ciemnia fotograficzna, punkt informacji turystycznej i lokal klubokawiarni.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Zobacz artykuły powiązane:

Hugonówka sprzedana
z uzdrowiskiem?


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kolejny raz przedłużyło ostateczny termin rozstrzygnięcia kwestii własności willi Hugonówka przy ul. Mostowej 15. MSWiA ma rozpatrzyć odwołanie samorządu do końca października. Wszystko wskazuje na to, że sprawa rozstrzygnie się dopiero po prywatyzacji uzdrowiska. Okazało się bowiem, że sporne grunty w pobliżu Parku Zdrojowego zostały uwzględnione w wycenie spółki, która wkrótce zostanie sprzedana. Mimo że samorząd rozpoczął remont willi, zabytek niedługo może stać się własnością nowego właściciela Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.


Niechlubna rocznica Hugonówki!

W sierpniu minie rok odkąd została przerwana przebudowa zabytkowej willi przy ul. Mostowej 15. Od tamtej pory Hugonówka popada w coraz większą ruinę, a samorząd nie może kontynuować remontu budynku, ponieważ o zwrot nieruchomości zabiega spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Do końca lipca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma rozstrzygnąć kwestię własności zabytku.


Spór o Hugonówkę
w Konstancinie!


Hugonówka jest jedną z najstarszych konstancińskich willi, które w ostatnim czasie miały zostać odrestaurowane dzięki pieniądzom Unii Europejskiej. Niestety, niedawno okazało się, że pojawił się problem związany z faktem, iż może ona nie być własnością gminy. Stan prawny własności jest niejasny. Nie wiadomo do kogo należy willa Hugonówka.

środa 04 stycznia 2012 - 10:21:16 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja