Zaloguj się | Rejestracja

Park w Konstancinie: przebudowa i emocje! (więcej...)


Park w Konstancinie: przebudowa i emocje!

W zeszłym roku zaczęła się przebudowa ponad 12 hektarów Parku Zdrojowego w Konstancinie, która ma pochłonąć prawie 14,5 mln złotych (brutto). Wiosną tego roku prace ruszyły pełną parą. W parku pojawiły się koparki, pierwsze nowe alejki i nasadzenia. Prace zaczęły również wzbudzać kontrowersje wśród mieszkańców, lokalnych stowarzyszeń oraz samorządowców. Jednak na kompleksowe zmiany projektu, którego realizacja zakończy się w przyszłym roku, jest już za późno.


Początki tej ogromnej inwestycji sięgają 2004 roku, kiedy konstanciński samorząd ogłosił konkurs architektoniczny na koncepcję przebudowy parku. Wystartowało w nim siedem firm. Wszystkie koncepcje zostały ocenione przez jury i do finału zakwalifikowały się dwie prace. Po konsultacjach społecznych, podczas których omówiono projekty, wygrała koncepcja firmy ABIES Architektura Krajobrazu, opracowana przez zespół kierowany przez Barbarę Kraus-Galińską. Firmie zlecono opracowanie projektu budowlanego, który w 2009 roku uzyskał dotację unijną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Częścią projektu, którego realizacja ma pochłonąć łącznie ponad 20 mln złotych, jest również amfiteatr. Obiekt, kosztujący ponad 6 mln złotych, został wybudowany i oddany do użytku w 2009 roku. W zeszłym roku rozpoczął się kolejny etap inwestycji - przebudowa Parku Zdrojowego i terenów przyległych, która ma pochłonąć prawie 14,5 mln złotych (brutto).

Reklamy Google:


Praca wre i wzbudza gorące dyskusje. Wiosną Park Zdrojowy zamienił się w wielki plac budowy. Większość terenu jest rozkopana lub zamknięta dla spacerowiczów. Już pojawiły się nowe alejki, drzewka i krzewy, a ziemia jest przygotowywana do zasiania trawy. Jednak pierwsze widoczne efekty prac nie podobają się niektórym mieszkańcom oraz radnym. Nie brakuje opinii, że park, którego największym walorem była naturalna zieleń, zmieni się w sztuczny ogród. Kontrowersje wzbudzają również materiały, z których powstały alejki. Mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia oraz samorządowcy krytykują nawierzchnię, która ich zdaniem nie sprzyja osobom niepełnosprawnym, co jest karygodne w uzdrowiskowej gminie. Ich zdaniem twarda, chropowata kostka, zastosowana w wielu miejscach, uniemożliwia swobodne poruszanie się po parku, nie tylko niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich, lecz także innym kuracjuszom, spacerującym po parku. „Cały projekt jest dokładnie przemyślany. W całym parku są wyznaczone specjalne trasy dla wózków inwalidzkich” – podczas jednego z posiedzeń komisji rady miejskiej uspokajała projektant Barbara Kraus-Galińska. „Większość alejek jest wyłożona ciętą kostką brukową, którą zalecał konserwator zabytków, połączoną z gładkimi betonowymi płytami. Inne natomiast będą wysypane gładkim tłuczniem mineralnym, po którym można swobodnie się poruszać” - wyjaśniała projektantka. Ponadto po rozpoczęciu prac okazało się również, że wykonany wiele lat temu projekt ma sporo niedoskonałości, które trzeba było poprawić. W projekcie zabrakło m.in. dojazdów do posesji sąsiadujących z parkiem oraz nie uwzględniono zagospodarowania terenu wokół pomnika Jana Pawła II. W umowie z wykonawcą zapomniano uwzględnić również podstawowego wyposażenia parku... kilkuset ławek i koszy.
Z większością problemów projektowych urzędnikom już udało się uporać. Ławki i kosze zostały wybrane w ubiegłym miesiącu, spośród modeli zaproponowanych przez projektanta parku. Jednak może nie starczyć na nie pieniędzy w tegorocznym budżecie.

Park będzie, jak nowy. W ramach przebudowy parku powstaną trzy nowe place zabaw dla dzieci w różnym wieku (prawdopodobnie w przyszłym roku) - przy ul. Matejki dla młodzieży, przy ul. Sobieskiego dla odrobinę młodszych i dla maluchów przy restauracji Zdrojowa. Centralnym punktem będzie pasaż, przebiegający przez cały park wzdłuż ul. Sienkiewicza aż do ul. Żeromskiego. Przy pasażu powstaną place tematyczne m.in. Jana Pawła II, Stefana Żeromskiego, labirynt żywopłotów i kolekcja rododendronów. Wzdłuż alejek staną rabaty z ozdobnymi kwiatami oraz krzewami. Pojawią się także ścieżki rowerowe. Wzdłuż nowych traktów stanie ponad 200 latarni. Prace obejmą prawdopodobnie (samorząd zastanawia się czy nie zrezygnować z tej części projektu z uwagi na to, że teren jest zagrożony podtopieniami) także tereny nad rzekami Jeziorką i Małą, które zostaną zrekultywowane. Mają tam powstać drewniane mostki z tarasami widokowymi. Przez park będą przebiegały również ekologiczne ścieżki edukacyjne. W ramach przebudowy, w parku zostanie wyciętych aż 300 drzew (spośród ok. 5 tys.), a 200 nowych zostanie przesadzonych.

Na kompleksowe zmiany wybranego kilka lat temu projektu zagospodarowania parku może być już za późno. Zmiany mogłyby opóźnić całą inwestycję. Natomiast samorząd musi uporać się z całym przedsięwzięciem do połowy 2012 roku, kiedy mija ostateczny termin rozliczenia inwestycji, określony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych. Jeśli przebudowy nie uda się skończyć w tym terminie, samorząd może stracić dotację, która ma wynieść połowę kosztów inwestycji.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Zobacz artykuły powiązane:

Rozpoczęły się prace
w Parku Zdrojowym!


Park Zdrojowy to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Konstancina-Jeziorny. Ulokowany niemalże w centrum miasta posiada jedyną w województwie mazowieckim tężnie solankową, która pomaga kuracjuszom w odpoczynku i powrocie do zdrowia. W drugiej połowie października rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu jego rewitalizacji.


20 mln na Park Zdrojowy
w Konstancinie!


Place zabaw dla dzieci, nowe alejki, ławki i latarnie, ścieżki rowerowe, place tematyczne, a także drewniane mostki na rzece - to tylko część planów zakładających przebudowę Parku Zdrojowego. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do 2012. Wartość inwestycji to prawie 20 milionów złotych.

piątek 03 czerwca 2011 - 04:03:20 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja