Zaloguj się | Rejestracja

Reforma śmieciowa w Konstancinie (więcej...)


Reforma śmieciowa
w Konstancinie


Od niemal miesiąca w całej Polsce funkcjonują nowe przepisy, dotyczące gospodarki odpadami, którą przejęły samorządy. W Konstancinie-Jeziornie odbiorem śmieci zajmuje się wybrana w przetargu firma Lekaro. Nowy system w naszej gminie został wdrożony dość sprawnie. Jednak nie obyło się bez różnych komplikacji, doskwierających mieszkańcom Konstancina-Jeziorny, dlatego też ciągle jeszcze jest usprawniany.


Wdrożenie nowego systemu poprzedziło zbieranie deklaracji od mieszkańców. Każdy właściciel nieruchomości zarówno jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej musiał podać dokładną liczbę mieszkańców danego domu lub bloku czy mieszkania. Uchwałą Rady Miejskiej Konstancin-Jeziorna jednostkowa stawka opłaty za odbiór śmieci od osoby została ustalona na 10 zł - w przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny oraz 15 zł w przypadku braku segregacji odpadów. Opłaty należy uiszczać na indywidualne numery kont (każdy mieszkaniec otrzymał je pocztą) do 15 dnia każdego miesiąca.

Reklamy Google:


Przetarg na odbiór śmieci z naszej gminy wygrała firma Lekaro, której oferta okazała się najtańsza spośród siedmiu złożonych do urzędu. Samorząd podpisał z nią umowę na 1,5 roku i za odbiór śmieci zapłaci niewiele ponad 2,4 mln złotych. Operator ma długoletnie doświadczenie w branży. Zatrudnia ponad 300 osób i dysponuje flotą ponad 120 różnych samochodów, wykorzystywanych do odbioru m.in. odpadów komunalnych, wielkogabarytowych i surowcowych. Ponadto Lekaro dysponuje własną instalacją do przetwarzania odpadów, w której odpadki są sortowane, utylizowane oraz poddawane recyclingowi.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zadeklarowali segregowanie odpadków, gromadzą je w workach, przekazywanych przez operatora i w wyznaczone dni są zobowiązani do wystawiania śmieci przed posesję (o godz. 6 rano). Specjalnie oznaczone pojemniki (kolory lub opisy) stanęły również na osiedlach mieszkaniowych. Śmieci są podzielone na odpadki segregowane suche, zmieszane, szkło oraz odpady zielone (trawa, liście, rośliny itp.). W celu stworzenia mieszkańcom możliwości pozbywania się odpadów poza wyznaczonymi terminami samorząd otworzył Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w bazie Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Słowicza (wjazd od ul. Chopina). Każdy mieszkaniec może tam bezpłatnie oddać wszystkie odpady, powstające w gospodarstwie domowym.

Urzędnicy dobrze oceniają działanie nowego systemu oraz współpracę z firmą Lekaro. Natomiast wśród mieszkańców zdania są podzielone. Nie obyło się bowiem bez różnego rodzaju wpadek. Firma dopiero uczy się topografii naszej gminy, dlatego też zdarzały się pominięte ulice, do których wyznaczonego dnia nie dotarła śmieciarka. Były również drobne problemy z workami, które pracownicy firmy mają dostarczać przy każdym odbiorze danego rodzaju śmieci. Mieszkańcy skarżą się również na zbyt mają liczbę worków, które według niektórych mają za małą pojemność i zbyt łatwo się rwą.

Nieco większe problemy są na osiedlach mieszkaniowych. W wielu z nich brakuje odpowiednich pojemników na śmieci lub wiat, w których można je ustawić. Ponadto wspólnoty mieszkaniowe narzekają, że nie ma możliwości sprawdzenia, którzy mieszkańcy, mimo deklaracji, nie wywiązują się z obowiązku segregowania śmieci - co w przyszłości może skutkować naliczaniem wyższych opłat dla wszystkich. Samo segregowanie także sprawia niektórym mieszkańcom sporo kłopotów. Mimo że urzędnicy przeprowadzali kampanię informacyjną, rozdając ulotki oraz spotykając się z mieszkańcami, okazało się to niewystarczające i nie wszyscy wiedzą, jak segregować śmieci. Dlatego poniżej podpowiadamy, jak odpowiednio sortować odpadki.


Segregowane suche (oznaczony pojemnik lub żółty worek)

Wrzucamy: suchy papier, plastikowe butelki oraz inne opakowania z plastiku, opakowania wielomateriałowe tj. kartony po mleku i sokach metale w tym puszki, odzież i tekstylia. Opakowania należy zgnieść, odkręcić nakrętki, opróżnić zawartość oraz opłukać.
Nie wrzucamy: tłustego i zabrudzonego papieru, papieru faksowego, tapet, odpadów higienicznych, opakowań po olejach spożywczych, silnikowych, styropianu, gumy, opakowań po farbach, aerozolach, środkach ochrony roślin, sprzętu AGD.

Odpady zmieszane

Wrzucamy: wszystkie pozostałe odpady, które nie powinny być wrzucane do pojemników lub worków żółtego i zielonego m.in. resztki kuchenne i odpady żywnościowe, popiół z palenisk domowych i odpady higieniczne.
Nie wrzucamy: odpadów niebezpiecznych (m.in. farb, olejów, środków ochrony roślin i ich opakowań, świetlówek, baterii i akumulatorów) sprzętu AGD i RTV – te należy oddawać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK); nie wrzucamy również przeterminowanych leków, które należy oddawać do aptek.

Szkło opakowaniowe (oznaczony pojemnik lub zielony worek)

Wrzucamy: szklane butelki i słoiki, pozbawione zawartości oraz opłukane.
Nie wrzucamy: porcelany, ceramiki, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych, rtęciowych, reflektorów, szkła żaroodpornego, okularowego, ekranów, luster, szyb samochodowych i okiennych.

Odpady zielone (worek brązowy)

Wrzucamy: wyłącznie trawę i liście, rośliny ogrodowe. Worek na odpady zielone przeznaczony jest tylko dla mieszkańców budynków jednorodzinnych.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:


Harmonogram odbioru śmieci w Konstancinie

Od poniedziałku 1 lipca w gminie Konstancin-Jeziorna zacznie obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Gmina została podzielona na cztery sektory, z których śmieci będą odbierane według opracowanego harmonogramu. Odpady będzie odbierać firma "Lekaro", która wygrała przetarg na odbiór śmieci z terenu naszej gminy.

Podatek śmieciowy: deklaracje i ankieterzy

Do 15 kwietnia mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna muszą złożyć deklaracje, na podstawie których wyliczona zostanie wysokość miesięcznego rachunku za odbiór śmieci z ich nieruchomości. W wypełnieniu i złożeniu deklaracji mogą pomóc ankieterzy, którzy od piątku 22 marca odwiedzają mieszkańców gminy.


Podatek śmieciowy
w Konstancinie


Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała o wysokości obowiązkowych opłat za odbiór śmieci. Od lipca 2013 roku każdy mieszkaniec zapłaci 15 złotych miesięcznie za śmieci mieszane lub 10 złotych za posegregowane. Podatek śmieciowy dla wielu mieszkańców może okazać się znacznie korzystniejszy niż dotychczasowe opłaty. Nie brakuje również rodzin, które po wprowadzeniu nowych stawek będą płaciły za śmieci kilkakrotnie więcej niż teraz.


Będą podwyżki w Konstancinie-Jeziornie

W ciągu najbliższych dwóch lat wzrosną niektóre opłaty, odprowadzane przez mieszkańców do Urzędu Miasta Konstancin-Jeziorna. Już od stycznia zwiększy się podatek od nieruchomości, a od lipca zostanie wprowadzony obowiązkowy "podatek śmieciowy". Mieszkańcy naszej gminy muszą również przygotować się na wzrost opłat za ścieki.


Śmieciowa rewolucja
w Konstancinie!


Z początkiem roku weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która do lipca 2013 roku ma zrewolucjonizować gospodarkę odpadami, wprowadzając m.in. obowiązkowy podatek "śmieciowy". Wszystkie samorządy mają jeszcze niecałe półtora roku, by wprowadzić nowe przepisy i przejąć obowiązek odbioru odpadków od mieszkańców. Władze Konstancina-Jeziorny jeszcze nie przygotowały koncepcji zmian.


Dzikie wysypiska zmorą Konstancina!

Konstancin-Jeziorna nosi miano jedynego uzdrowiska w województwie mazowieckim. Tym samym zyskuje status miasta, w którym obowiązują szczególne zasady i prawa w zakresie ochrony środowiska i utrzymywania czystości. Wszystko po to, aby zabezpieczyć Konstancin przed dewastacją terenów zielonych, niepotrzebną degradacją środowiska, skażeniem powietrza i zanieczyszczeniem wód.

środa 24 lipca 2013 - 06:43:43 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja