Zaloguj się | Rejestracja

Pociągiem z Konstancina do Warszawy


Pociągiem z Konstancina do Warszawy

Dwa lata temu wznowiono rozmowy na temat uruchomienia pasażerskiej linii kolejowej, która połączyłaby Konstancin z Warszawą. Pomysł wykorzystania torów towarowych wzbudza nadzieje mieszkańców już od kilkunastu lat. Kiedy wreszcie pojedziemy pociągiem do Warszawy? Nie wiadomo czy i kiedy PKP włączy ten projekt do swojego planu inwestycyjnego. Niedawno odbyło się kolejne, robocze spotkanie stron zainteresowanych projektem, ale nie wypracowano jeszcze żadnych konkretów.


Do tematu uruchomienia linii pasażerskiej z wykorzystaniem torów towarowych na trasie Konstancin-Jeziorna-Piaseczno-Warszawa prawie dwa lata temu powrócił wiceprzewodniczący rady powiatu Sergiusz Muszyński. Samorządowiec zainicjował wznowienie konsultacji wszystkich zainteresowanych stron. Zachęcił, by lokalne samorządy zaapelowały do PKP PLK o uwzględnienie przedsięwzięcia w planach inwestycyjnych i zadeklarowały pomoc w przygotowaniu dokumentacji oraz organizacji infrastruktury towarzyszącej czyli parkingów czy węzłów przesiadkowych.

Reklamy Google:


W ostatnim, marcowym spotkaniu, które odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie, oprócz reprezentującego starostę powiatu piaseczyńskiego wiceprzewodniczącego Sergiusza Muszyńskiego, uczestniczyli także upoważnieni przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, spółek PGNiG Termika, PKP PLK oraz PKP SA, a także GDDKiA. Jak informuje starostwo powiatowe, Jarosław Kiepura z PKP SA przedstawił na nim wyniki przygotowanej przez warszawski ZTM symulacji ruchu pasażerskiego. Zakładając, że trasa będzie dwutorowa z końcowym przystankiem w Mirkowie z analizy wyszło, że w 2030 roku przy dwóch parach pociągów na godzinę w porannym szczycie na przystanku Nowa Iwiczna byłoby 2680 pasażerów. Wniosek mógł więc być tylko jeden - linia cieszyłaby się dużym zainteresowaniem. Podczas spotkania potwierdzono, że liderem projektu byłoby PKP PLK, które zobowiązało się przeanalizować możliwości obecnej infrastruktury pod kątem ewentualnej rozbudowy. Możliwą do uzyskania prędkość pociągu pasażerskiego kursującego w przyszłości na tej linii określono na około 80 km/h. Stwierdzono, że potrzebne byłoby także zaangażowania się naszych samorządów w prace studyjne. Nie ma jeszcze konkretów i nie wiadomo czy i kiedy PKP włączy ten projekt do swojego planu inwestycyjnego. Wiadomo, że realizacja przedsięwzięcia byłaby niezwykle kosztowna i zajmie wiele lat. Trzeba bowiem m.in. przebudować tory, zelektryfikować linię, zbudować stacje kolejowe, perony i parkingi oraz pętle autobusowe.

Jeszcze kilkanaście, a nawet kilka lat temu pomysł wzbudzał nadzieje wielu mieszkańców, wierzących, że powstanie szybka kolej miejska, która szybko rozwiąże komunikacyjne problemy. Jednak dzisiaj po wielu latach i kilku próbach wznowienia prac nad pomysłem trudno uwierzyć, że zostanie on kiedykolwiek zrealizowany. Zyskał już nawet niezbyt chlubne miano "kiełbasy wyborczej", bo od lat temat nabiera rozgłosu, kiedy zbliżają się wybory, będąc "lokomotywą" przyciągającą wyborców do urn. Po wyborach okazywało się, że cała para poszła w gwizdek i oprócz spotkań, koncepcji i analiz nie zrobiono nic konkretnego. Czy tak będzie i tym razem? Trudno powiedzieć. Nikt nie obiecuje, że pociąg niebawem wyjedzie na tory. Realizacja takiego projektu musi potrwać, wymaga uzgodnień wielu stron i ogromnych funduszy. Wszyscy deklarują wolę współpracy. Wydaje się więc, że to połączenie powstanie, bo szybka kolej miejska jest chyba jedyną alternatywą dla zatłoczonych dróg. Pytanie tylko kiedy? Biorąc pod uwagę tępo tego typu prac, pewnie za kilkanaście lub dwadzieścia kilka lat.

Warto pamiętać, że w historii naszego miasta kolej odegrała już niezwykle ważną rolę - zbudowana w 1985 roku wąskotorówka z Wilanowa przyczyniła się do popularności i rozwoju letniska na początku XX wieku. W 1952 roku kolejka przestała docierać do Konstancina. W czasach PRL-u zamiast rozwijać i modernizować kolejkę postanowiono w ogóle ją zlikwidować. Dzisiaj szybkie połączenie z Warszawą również dałoby uzdrowisku impuls do rozwoju.

Nasz samorząd popiera pomysł i uwzględnia go w swoich dalekosiężnych planach. Dlatego niedawno kupił rozległą nieruchomość o powierzchni 18 tys. m² przy ul. Warszawskiej wzdłuż torów kolejowych i ul. Świetlicowej. Gmina zapłaci za teren dawnego "żeberka" aż 6,3 mln złotych. W przyszłości mógłby powstać tu dworzec z pętlą autobusową z parkingiem "Parkuj i Jedź" dla samochodów i rowerów. Zdaniem burmistrza byłby to również doskonały punkt przesiadkowy, jeśli po linii siekierkowskiej zacznie jeździć zapowiadany od lat szynobus.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Pociąg z Konstancina
do Warszawy?


Kolejny raz "odświeżono" stary pomysł uruchomienia nowej, pasażerskiej linii kolejowej, która połączyłaby Konstancin-Jeziornę z Warszawą. Samorządowcy wszystkich zainteresowanych gmin, w tym naszej, zaapelowali do prezesa spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o modernizację torów towarowych i uruchomienie połączenia z Konstancina przez Piaseczno do Warszawy. Pomysł wzbudza nadzieje mieszkańców już od kilkunastu lat. Czy tym razem jest szansa, że zostanie zrealizowany?Pociąg relacji
Konstancin - Warszawa!


Pociąg pasażerski w Konstancinie? To nie żart. W czwartek 16 września niektórzy mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zobaczyć nowy szynobus. Koleje Mazowieckie wysłały na próbę pociąg z Warszawy do Konstancina-Jeziorny. Czy oznacza to utworzenie połączenia kolejowego między naszym miastem a stolicą?

poniedziałek 26 marca 2018 - 16:45:52 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja