Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Pociąg z Konstancina do Warszawy?


Pociąg z Konstancina
do Warszawy?


Kolejny raz "odświeżono" stary pomysł uruchomienia nowej, pasażerskiej linii kolejowej, która połączyłaby Konstancin-Jeziornę z Warszawą. Samorządowcy wszystkich zainteresowanych gmin, w tym naszej, zaapelowali do prezesa spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o modernizację torów towarowych i uruchomienie połączenia z Konstancina przez Piaseczno do Warszawy. Pomysł wzbudza nadzieje mieszkańców już od kilkunastu lat. Czy tym razem jest szansa, że zostanie zrealizowany?


Temat odświeżył wiceprzewodniczący rady powiatu Sergiusz Muszyński. Samorządowiec od roku uczestniczy w spotkaniach roboczych przedstawicieli PKP PLK, ekspertów transportu oraz spółki PGNiG Termika, która jest właścicielem torów towarowych prowadzących do elektrociepłowni Siekierki. Z inicjatywy radnego do rozmów przyłączyły się lokalne samorządy. Burmistrzowie Konstancina-Jeziorny, Piaseczna oraz wójt Lesznowoli i starosta powiatu piaseczyńskiego wspólnie wysłali list do prezesa spółki PKP PLK z apelem o modernizację torów kolejowych i uruchomienie transportu pasażerskiego na trasie Konstancin-Warszawa (przez gminy Piaseczno i Lesznowola).

"(...) wielokrotne podejmowano próby realizacji tej koncepcji, zakończone, jak dotąd, niepowodzeniem. Tymczasem ta inwestycja staje się coraz bardziej niezbędna dla mieszkańców naszego dynamicznie rozwijającego powiatu (...) W sytuacji, gdy jako mieszkańcy podwarszawskich gmin jesteśmy stale zmuszeni do podróży wiecznie zakorkowanymi drogami, jedyną racjonalną alternatywą staje się transport kolejowy" - czytamy w liście samorządowców, którzy zaapelowali do PKP PLK o uwzględnienie przedsięwzięcia w planach inwestycyjnych i poprosili o spotkanie w celu omówienia szczegółów. Zadeklarowali też pomoc w przygotowaniu dokumentacji i organizacji infrastruktury towarzyszącej czyli parkingów czy węzłów przesiadkowych.

Reklamy Google:


Robocza koncepcja przewiduje modernizację linii kolejowej i dostosowanie jej do Szybkiej Kolei Miejskiej, która kursowałaby z Jeziorny przez Piaseczno, Nową Iwiczną do stacji Warszawa-Śródmieście. Wszystkie zainteresowane strony (oprócz miasta stołecznego, z którym rozmowy mają się dopiero odbyć) wyraziły zainteresowanie pomysłem. Jednak jeszcze nie ma konkretów i nie wiadomo czy i kiedy PKP włączy ten projekt do swojego planu inwestycyjnego. Wiadomo, że realizacja przedsięwzięcia będzie kosztowna i zajmie wiele lat. Trzeba bowiem m.in. przebudować tory, zelektryfikować linię, zbudować stacje kolejowe, perony i parkingi oraz pętle autobusowe. Problematyczne i kosztowne mogą być także wykupy gruntów oraz skrzyżowania z drogami.

Przypomnijmy, koncepcja wykorzystania towarowego toru "siekierkowskiego" na transport pasażerski ma już kilkanaście lat. Już w 2009 roku powstało studium rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego na Mazowszu, które zawierało tę koncepcję. W 2010 roku w blasku fleszy, z udziałem telewizyjnych kamer, odbył się nawet próbny przejazd zakończony sukcesem. Politycy obiecywali wtedy, że budowa jest tuż-tuż. Potem co kilka lat, przed kolejnymi wyborami, pomysł był odświeżany i rozbudzał nadzieje mieszkańców, ale... dotychczas na obietnicach się kończyło. Tym razem ma być inaczej.

Robocze rozmowy ekspertów i decydentów toczą się w zaciszu gabinetów, bez nadmiernego rozgłosu. Być może tym razem coś z tego wyjdzie. Warto pamiętać, że w historii naszego miasta kolej odegrała już niezwykle ważną rolę - wąskotorówka z Wilanowa przyczyniła się do popularności i rozwoju letniska na początku XX wieku. Teraz pociąg do Warszawy również dałby uzdrowisku nowy impuls. Jednak dzisiaj zdecydowanie bliżej naszemu miastu do innej rewolucji w transporcie publicznym. Wkrótce ma zostać otwarta ul. Nowokabacka, która połączy Wilanów z Ursynowem i umożliwi mieszkańcom naszej gminy szybkie dotarcie do stacji metra. Nowy autobus ma zacząć kursować do Kabat już w przyszłym roku.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Pociąg relacji
Konstancin - Warszawa!


Pociąg pasażerski w Konstancinie? To nie żart. W czwartek 16 września niektórzy mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zobaczyć nowy szynobus. Koleje Mazowieckie wysłały na próbę pociąg z Warszawy do Konstancina-Jeziorny. Czy oznacza to utworzenie połączenia kolejowego między naszym miastem a stolicą?

poniedziałek 19 czerwca 2017 - 15:03:41 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja