Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Podsumowanie 2017 roku w Konstancinie


Podsumowanie 2017 roku w Konstancinie

Zapraszamy do podsumowania 2017 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Miesiąc po miesiącu, od stycznia do grudnia przypominamy te wydarzenia, które w ciągu minionych 12 miesięcy według nas były najważniejsze w naszej gminie.


Styczeń 2017

Na początku roku omal nie doszło do tragedii w Habdzinie, gdzie 8-latek podtruł się czadem. Pogotowie zabrało go do szpitala.

Policjanci z komisariatu w Konstancinie-Jeziornie zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy zniszczyli aż 17 przystanków. Wandale spowodowali straty o wartości niemal 20 tys. złotych. Funkcjonariusze zatrzymali także 32-latka, który po próbie kradzieży w jednym z supermarketów groził śmiercią jednej z ekspedientek.

W styczniu ruszył proces najgroźniejszego gangstera z Konstancina-Jeziorny - 42-letniego Rafała B. pseudonim Bukaciak. Prokuratura oskarżyła go m.in. o 2 zabójstwa. Natomiast przy ul. Wierzejewskiego doszło do niegroźnego pożaru. Paliła się niezamieszkana willa.

W styczniu na scenie Hugonówki wystąpił Mieczysław Szcześniak. Dwa sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które kwestowały w naszej gminie, łącznie wsparły fundację Jurka Owsiaka kwotą prawie 67,5 tys. złotych.

Przy ulicy Bielawskiej została otwarta nowoczesna, publiczna toaleta. Budowa szaletu oraz zagospodarowanie terenu wokół niego kosztowały 125 tys. złotych. Okazało się, że nowe gminne targowisko nie powstanie na Grapie. Plany samorządu ostatecznie zakwestionowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Stwierdziła, że wybrany teren znajduje się zbyt blisko rezerwatów przyrody Łęgi Oborskie i Skarpa Oborska. Powołano 13-osobową Radę Seniorów, która doradza samorządowcom, aktywizuje seniorów i dba o ich potrzeby.

Reklamy Google:


Luty 2017

W lutym większość mieszkańców zelektryzowały plany Prawa i Sprawiedliwości dotyczące administracyjnego włączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin - w tym Konstancin-Jeziornę. W wyniku sprzeciwu społecznego ostatecznie politycy zrezygnowali z kontrowersyjnego pomysłu.

Wybuchł pożar przy ul. Rynkowej. Zapalił się murowany budynek, w którym znajdowały się warsztat i magazyn.

Prysły marzenia Konstancina-Jeziorny o eksploatacji leczniczej borowiny. Okazało się, że złoża torfu, znajdujące się w naszej gminie, nie mają właściwości leczniczych. Wykazały to badania zlecone przez samorząd.

Pojawiły się pierwsze informacje o komunikacyjnej rewolucji. Zapowiadane autobusy do stacji metra Kabaty mają zacząć kursować dopiero w marcu. Burmistrz zapowiedział również, że będzie zabiegał o utworzenie buspasa na ul. Warszawskiej oraz nowej ekologicznej, elektrycznej linii. Póki co czekamy na realizację tych pomysłów.

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym był występ znanego wokalisty Krzysztofa Kiljańskiego.

Konstancińskie lodowisko odwiedził Mariusz Czerkawski, były hokeista i gwiazda NHL. Uczestniczył w młodzieżowych eliminacjach do finału V Ogólnopolskiego Turnieju Mistrzowie Białego Orlika.

Marzec 2017

Nawet 12 lat pozbawienia wolności może grozić 37-latkowi zatrzymanemu po pościgu przez policjantów z komisariatu w Konstancinie-Jeziornie. Policjanci zatrzymali także dwóch mężczyzn podejrzewanych o podpalenie cennego obszaru przyrodniczego. W wyniku pożaru spłonęło ponad pół hektara łąk, na których żyły chronione gatunki ptaków.

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój S.A. poinformowało, że ma finansowe problemy. Pod koniec roku spółka oświadczyła, że wprowadzony plan naprawczy już przyniósł pozytywne rezultaty i uzdrowisko wychodzi na prostą.

W Konstancińskim Domu Kultury odbył się XIV Festiwal Małych Form Teatralnych. Grand Prix w kategorii gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne zdobył spektakl "Kto pociąga za sznurki" Zespołu Szkół nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Natomiast spektakl "Druga twarz" Zespołu Szkół nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego wygrał rywalizację szkół podstawowych.

Cztery szkoły nr 1,2,3 i 4 wzięły udział w ogólnopolskim strajku nauczycieli i pracowników oświaty.

Kwiecień 2017

Z poślizgiem, bo w połowie kwietnia ruszył Konstanciński Rower Miejski. Dopiero trzeci przetarg na operatora wypożyczalni przyniósł rozstrzygnięcie. Rada Miejska podjęła decyzję w sprawie organizacji referendum w sprawie włączenia naszej gminy do metropolii warszawskiej.

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój otworzyło nowoczesny ośrodek medyczny w Konstancinie-Jeziornie, szpital przy ulicy Sue Ryder, specjalizujący się w rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej. Modernizacja wszystkich obiektów kosztowała 30 mln złotych.

Przedstawiciele 5 nadwiślańskich gmin, Konstancina-Jeziorny, Góry Kalwarii, Józefowa, Karczewa i Otwocka, podpisali porozumienie oraz umowę o współfinansowaniu wykonania koncepcji szlaków komunikacyjnych pod nazwą "Turystyczne zagospodarowanie Doliny Środkowej Wisły zwanej Urzeczem". Szlaki dotychczas nie powstały.

Z kilkunastu nagrobków na cmentarzu w Słomczynie nieznani sprawcy ukradli metalowe krzyże i litery. Policjanci z komisariatu w Konstancinie-Jeziornie zatrzymali awanturnika, który "sterroryzował" rodzinę... piłą spalinową.

W Ciszycy podczas prac polowych zginął kierowca rolniczego ciągnika. Traktor z niewyjaśnionych przyczyn nagle wjechał do pobliskiego zbiornika wodnego i przygniótł kierowcę.

Maj 2017

Referendum metropolitalne, które odbyło się 28 maja, było nieważne. Frekwencja wyniosła zaledwie 29,33 %. Zabrakło około stu głosów do 30 % frekwencji, która jest konieczna, aby uznać wyniki referendum. Większość głosujących opowiedziało się przeciwko połączeniu z Warszawą. Władzom naszej gminy zarzucono trwonienie publicznych pieniędzy na referendum dotyczące nieistniejącego projektu, bo wcześniej PiS wycofało się z pomysłu utworzenia metropolii.

Maj obfitował w duże wydarzenia kulturalne - huczny Dzień Strażaka, 100-lecie powstania OSP Skolimów. VI Flis Festiwal w Gassach nad Wisłą, koncert Marii Sadowskiej w amfiteatrze. Z okazji przypadających w tym roku rocznic 120-lecia powstania Konstancina oraz 100-lecia Uzdrowiska Konstancin odbyła się konferencja z udziałem pisarzy, historyków i znawców historii Konstancina-Jeziorny.

Czerwiec 2017

Doszło do dwóch nieudanych prób odwołania Przewodniczącego Rady Miejskiej. Kilkoro radnych obwiniało Andrzeja Cieślawskiego, m.in. za fiasko referendum metropolitalnego.

Mieszkańcy wzięli udział w hucznych obchodach Dni Konstancina. Jak na jubileusz 120-lecia letniska i 100-lecia uzdrowiska przystało, było mnóstwo różnorodnych atrakcji. W amfiteatrze zaśpiewał Andrzej Piaseczny. Swoje 40-lecie obchodził natomiast Konstanciński Dom Kultury.

Na terenie Polskich Sieci Elektroenergetycznych przy ul. Warszawskiej odbyły się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia antyterrorystyczne. W robiącej wrażenie akcji wzięły udział wszystkie rodzaje służb.

Po raz trzeci odbył się Bieg Konstanciński imienia Piotra Nurowskiego, wybitnego mieszkańca, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Zaczęła się adaptacja zabytkowej willi Kamilin, która znajduje się przy ul. Piłsudskiego 42. Po remoncie będą się w niej mieściły, m.in. sala ślubów, punkt informacji turystycznej oraz sala wystaw dzieł sztuki oraz archiwaliów o Konstancinie-Jeziornie i jego mieszkańcach. Przebudowa będzie kosztowała 4,5 mln złotych.

Lipiec 2017

Na drodze między Konstancinem-Jeziorną, a Górą Kalwarią doszło do groźnego wypadku, w którym ucierpiały dwie osoby. Z poważnymi obrażeniami trafiły do szpitala. Sprawca uciekł, ale policji udało się go zatrzymać. Funkcjonariusze naszego komisariatu zatrzymali także kompletnie pijaną 16-latkę, która zabrała rodzicom samochód i jeździła nim po ulicach Konstancina-Jeziorny. Nastolatka kierowała bmw, mając we krwi 1,5 promila alkoholu.

Nad Jeziorką w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Warszawskiej powstał pomost rekreacyjno-widokowy. Kosztował 180 tys. złotych. W 2018 roku mają powstać kolejne dwa.

Dużo działo się w naszej lokalnej kulturze. V Jazz Zdrój Festiwal przyciągnął fanów pamiętnego Louisa Armstronga. Na targowisku zadebiutował Festiwal Hip-Hop Konstancin. W Hugonówce odbył się Festiwal Filmowy Świat Maklaka, poświęcony życiu i twórczości kultowego aktora Zdzisława Maklakiewicza. Główną nagrodę w konkursie filmowym zdobył Emil Sowiński za "Film autobiograficzny". Festiwalowi towarzyszyły m.in. pokazy filmów, spotkania z filmowcami oraz koncert Macieja Miecznikowskiego, który zaśpiewał ulubione utwory Zdzisława Maklakiewicza.

Sierpień 2017

Policja zatrzymała dwie osoby kierujące firmą Horcus Investment Group S.A., która prowadziła renowację zabytkowej willi Biruta w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Matejki 14. Prokuratura zarzuca spółce oszustwa na łączną kwotę ponad 35 mln złotych. Poszkodowanych w konstancińskiej piramidzie finansowej może być nawet ok. 700 osób. Firma emitowała obligacje i obiecywała klientom wysokie zyski. Pieniądze miała inwestować w renowację zabytków i budowę luksusowych apartamentów.

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym kończących się wakacji był 321 Impro Festiwal. Gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu improwizacji teatralnej byli, m.in. Ab Ovo, Kinoteatr Mumio oraz Kanadyjczyk Lee White.

Wrzesień 2017

Tym razem Czernidła były gospodarzem gminnych dożynek.

Na Grapie, obok targowiska powstało nowe boisko do koszykówki, piłki ręcznej i mini piłki nożnej. Budowa kosztowała prawie 235 tys. złotych.

Na ścieżce zdrowia odbył się IV Bieg im. Tomasza Hopfera, dziennikarza i popularnego komentatora sportowego, który mieszkał w naszym mieście.

Po pościgu policjanci zatrzymali 37-letniego kierowcę opla, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Okazało się, że miał przy sobie narkotyki.

Sympatycy rywalizacji na dwóch kółkach wzięli udział w LOTTO Poland Bike Marathonie. Na linii startu w Parku Zdrojowym stanęło ok. 1000 zawodników.

Podczas Festiwalu Otwartych Ogrodów uhonorowano dwóch, wybitnych mieszkańców naszego miasta, nadając ich imiona ulicom w pobliżu Parku Zdrojowego. "Deptakiem im. Hugona Seydla" nazwano część ulicy Granicznej. Natomiast "Bulwarem im. prof. Jana Haftka" będzie można spacerować wzdłuż Jeziorki, czyli obecną ulicą Mostową. Letni Sezon Kulturalny zwieńczył natomiast koncert Małgorzaty Walewskiej, która wystąpiła w amfiteatrze.

Niestety dopiero po wakacjach ruszył długo oczekiwany remont ulicy Mirkowskiej, który spowodował utrudnienia dla mieszkańców i kierowców.

W Konstancińskim Domu Kultury uhonorowano Złotą Dziesiątkę Kobiet Sukcesu Mazowsza 2017.

Październik 2017

Znany dziennikarz, Piotr Najsztub spowodował wypadek w Konstancinie-Jeziornie. Potrącił 77-letnią kobietę, która trafiła do szpitala. Podczas kontroli okazało się, że dziennikarz od 8 lat z powodu punktów karnych nie miał prawa jazdy.

W Habdzinie odbył się XI Otwarty Bieg Papieski. Wystartowało w nim prawie 200 zawodników, którzy uczcili pamięć Jana Pawła II.

Policjanci z Konstancina zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o kradzież miedzianych rynien o wartości ok. 30 tys. złotych. Natomiast w jednym z mieszkań, w okapie kuchennym policja znalazła 230 gramów narkotyków.

W Hugonówce miało miejsce II Konstancińskie Forum Kobiet, którego inicjatorem jest Fundacja Strefa Działania. Wśród gości znaleźli się, m.in. Urszula Dudziak oraz Szymon Hołownia.

W październiku w tężni została otwarta efektowna wystawa świetlna "Struktury", autorstwa znanego artysty Mirosława Filonika. Ekspozycja zorganizowana przez Konstanciński Dom Kultury rozświetla tężnię do dzisiaj.

Listopad 2017

Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główna uroczystość z Apelem Poległych odbyła się w Jeziornie. Obchodom towarzyszyły również tradycyjny Bieg Niepodległości oraz koncert w Hugonówce.

Rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami na temat przyszłorocznych zmian w komunikacji miejskiej w Konstancinie-Jeziornie.

Skończyły się kilkumiesięczne problemy z wyłonieniem nowej firmy, która odbierze śmieci z terenu naszej gminy. Niestety, w przyszłym roku w Konstancinie-Jeziornie wzrosną opłaty za śmieci. Mieszkańcy zapłacą 15 zł miesięcznie od osoby za posegregowane odpadki, a 26,50 zł miesięcznie od osoby za zmieszane śmieci.

Grudzień 2017

Mikołajkowy prezent dla mieszkańców - w Parku Zdrojowym otwarto lodowisko, które będzie czynne do końca lutego. Dziki na terenie naszej gminy dziesiątkuje wirus afrykańskiego pomoru świń. Nie jest groźny dla ludzi.

Rada miejska uchwaliła rekordowy budżet na 2018 rok. Dochody samorządu mają wynieść 156 mln złotych, a wydatki aż 180 mln złotych.

Budowa nowego ratusza przy ulicy Piaseczyńskiej i Kolejowej w Konstancinie-Jeziornie dobiega końca. W budynku trwają prace wykończeniowe. Przeprowadzka urzędników ma się zacząć w lutym.

Zostało otwarte długo oczekiwane połączenie Ursynowa z Wilanowem ulicami Rosnowskiego i Korbońskiego. Autobusy mają ruszyć skrótem przez Powsin na Kabaty dopiero wiosną.

Wojewoda Mazowiecki na mocy ustawy "dekomunizacyjnej" zmienił nazwę ulicy Mariana Jaworskiego (byłego działacza partyjnego w PRL) w Mirkowie, nadając jej imię Anny Walentynowicz, legendarnej opozycjonistki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Zmiana wywołała sprzeciw większości mieszkańców osiedla.

W Parku Zdrojowym odbył się doroczny Jarmark Świąteczny.

42-letni Rafał B. pseudonim Bukaciak został skazany na 25 lat więzienia. Sąd uznał najgroźniejszego gangstera z Konstancina-Jeziorny za winnego m.in. 2 zabójstw oraz 20 innych przestępstw.

Cała Gmina Konstancin-Jeziorna zostanie objęta 1. strefą biletową Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Samorząd dopłaci do biletów.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Podsumowanie 2016 roku w Konstancinie

Zapraszamy do podsumowania 2016 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Miesiąc po miesiącu, od stycznia do grudnia przypominamy te wydarzenia, które w ciągu minionych 12 miesięcy według nas były najważniejsze w naszej gminie.Podsumowanie 2015 roku w Konstancinie

Zapraszamy do podsumowania 2015 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia przypominamy te wydarzenia, które w ciągu minionych 12 miesięcy według nas były najważniejsze w naszej gminie.Podsumowanie 2014 roku w Konstancinie

Zapraszamy do podsumowania 2014 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia przypominamy te wydarzenia, które w ciągu minionych 12 miesięcy według nas były najważniejsze w naszej gminie.Podsumowanie 2013 roku w Konstancinie

Koniec roku zwykle skłania do refleksji i oceny. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. Zapraszamy do podsumowania 2013 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Analizujemy miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia, przedstawiając najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia.Podsumowanie 2012 roku w Konstancinie

Koniec roku zwykle skłania do refleksji i oceny. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. Zapraszamy do podsumowania 2012 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Analizujemy miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia.Konstancin-Jeziorna: podsumowanie 2011 r.

Początek nowego roku zwykle skłania do refleksji i oceny. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. Zapraszamy do podsumowania 2011 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Analizujemy miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia.

piątek 29 grudnia 2017 - 14:04:32 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja