Zaloguj się | Rejestracja

Konstancin-Jeziorna: podsumowanie 2011 r. (...)


Konstancin-Jeziorna: podsumowanie 2011 r.

Początek nowego roku zwykle skłania do refleksji i oceny. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. Zapraszamy do podsumowania 2011 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Analizujemy miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia.


STYCZEŃ
Początek ubiegłego roku przyniósł duże zmiany w konstancińskim urzędzie, ponieważ w grudniu burmistrzem został Kazimierz Jańczuk. Od stycznia pracę w magistracie zaczął Ryszard Machałek, który został zastępcą burmistrza. Podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy konstancińskim wolontariuszom udało się zebrać rekordową sumę ponad 40 tys. Jedną z atrakcji, oprócz koncertów, były zawody gokartowe na pobliskim torze w Szymanowie, w których wzięli udział m.in. samorządowcy i przedstawiciele gminnego sztabu WOŚP. W połowie miesiąca burmistrz powołał swojego drugiego zastępcę. Została nim Dorota Gadomska. Styczeń okazał się również zapowiedzią licznych i uciążliwych w minionym roku podstopień. Roztopy zmusiły strażaków do wielu interwencji na zalanych posesjach. Również w styczniu w nocy z 23 na 24 został zamknięty most na ul. Warszawskiej, którego przedłużająca się przebudowa przez kilka miesięcy komplikowała życie mieszkańcom. Pod koniec miesiąca, podczas sesji rady miejskiej młodzi mieszkańcy złożyli petycję do władz gminy w sprawie budowy skateparku. Podpisało się pod nią prawie 900 osób.

Reklamy Google:


LUTY
W lutym do publicznej wiadomości podano, że znalazł się operator, który prawdopodobnie przejmie od Metsä Tissue oczyszczalnię ścieków i zbuduje nową. Przedstawiciele fińskiej spółki poinformowali również, że rozważają trzy warianty przeznaczenia terenów po zamknięciu fabryki - logistyka, usługi oraz budownictwo mieszkaniowe. W lutym urzędnicy oraz radni rozpoczęli długą procedurę przyznawania nowych mieszkań (105), które zostały wybudowane w Mirkowie. Mieszkańców Konstancina zbulwersowały nieporozumienia dotyczące przebudowy krótkiego odcinka trasy wojewódzkiej nr 724 tzw. wąskiego gardła, łączącego dwupasmówki. Nie było wiadomo kiedy droga będzie poszerzona i kto sfinansuje inwestycje - stolica czy województwo. Minister Skarbu Państwa podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu prywatyzacji spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój.

MARZEC
Na samym początku miesiąca samorządem „wstrząsnęła” decyzja MSWiA. Ministerstwo unieważniło decyzję z lat 90., na mocy której samorząd przejął Hugonówkę. Gmina miała stracić nieruchomość na rzecz uzdrowiska. W marcu z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe burmistrz Kazimierz Jańczuk podjął decyzję o zamknięciu znajdującej się w podziemiach amfiteatru „Sceny pod Sceną”. Jednym z ważnych wydarzeń kulturalnych było niewątpliwie spotkanie „Łużyc - zapomniany region etnograficzny nad Wisłą”, które odbyło się w Czernidłach. Natomiast przy ulicy Sienkiewicza odbyła się konferencja „Ochrona zabytków powiatu piaseczyńskiego”.

KWIECIEŃ
W kwietniu samorządy zarówno gminy, jak i powiatu wspólnie z lokalnymi organizacjami starały się zatrzymać prywatyzację uzdrowiska. Z uwagi na niejasną sytuację własności Hugonówki rada miejska podjęła decyzję o zatrzymaniu przebudowy willi do czasu rozstrzygnięcia sporu. W kwietniu w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta odbył się doroczny Festiwal Małych Form Teatralnych. Grand Prix zdobył spektakl pt. „Czas urwanego guzika” w wykonaniu grupy z Konstancińskiego Domu Kultury. Radni i urzędnicy pracowali nad zmianami w budżecie. Ostatecznie zgodnie z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej zmniejszono wydatki o 12 mln złotych, rezygnując z rozpoczęcia kilku inwestycji. Trwa także przebudowa Parku Zdrojowego, która wywołuje wiele kontrowersji oraz liczne problemy. Dyskusje toczą się również wokół remontu szkoły w Opaczy. W kwietniu samorząd województwa, który starał się przejąć uzdrowisko, poddaje się w walce o spółkę.

MAJ
Na przełomie kwietnia i maja w Słomczynie odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Jeździe Szybkiej na Wrotkach. Natomiast 3 maja w Parku Zdrojowym przy pomniku Jana Pawła II podczas uroczystej mszy mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta podziękowali za beatyfikację Karola Wojtyły. W maju władze Warszawy zadeklarowały, że jeszcze w tym roku rozpoczną prace przy przebudowie krótkiego, 150-metrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 724, który połączy budowaną przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich dwujezdniową trasę po stronie Konstancina z już istniejącą dwupasmówką po stronie stolicy. 22 maja odbyło się jedno z największych wydarzeń kulturalnych minionego roku - w Parku Zdrojowym wystąpił Grzegorz Turnau. Konstancin odwiedził również znany podróżnik Jasiek Mela, który w Stocerze opowiadał o przełamywaniu barier własnego organizmu.

CZERWIEC
W czerwcu warszawscy urzędnicy poinformowali, że wąski fragment wlotu do miasta zostanie poszerzony do końca lata. Po tym, jak samorząd odwołał się od decyzji w sprawie Hugonówki ministerstwo przedłużyło termin rozpatrzenia sprawy do końca lipca. Rada miejska podjęła uchwałę, na mocy której ma zostać powołana młodzieżowa rada miejska. Burmistrz podejmuje również decyzję o przeniesieniu podstawówki z Opaczy do Mirkowa. Dzieci mają wrócić do budynku po zakończeniu kompleksowego remontu, który ruszył w wakacje. W czerwcu w Zespole Szkół nr 1 w odbył się Festyn Rodzinny, a w Mirkowie piknik konstancińskiego browaru. Jednak największym wydarzeniem czerwca bez wątpienia były pełne atrakcji i niezwykle widowiskowe Dni Konstancina (18-19 czerwca). W obchodach, podczas których w Parku Zdrojowym wystąpił wokalista Łukasz Zagrobelny, uczestniczyli goście z siedmiu państw Europy. Podczas święta miasta odbyły się również parada i piknik retro. Również w czerwcu Kazimierz Jańczuk zaproponował radnym, by nowy ratusz powstał przy ul. Piaseczyńskiej i zawarł ugodę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Porozumienie zakończyło spór między uczelnią, a gminą o zaległe opłaty - na konto gminy wpłynęło kilkaset tysięcy złotych. W czerwcu radzie miejskiej udało się uchwalić dwa niezwykle ważne plany zagospodarowania przestrzennego centrum oraz strefy A uzdrowiska.

LIPIEC
W lipcu rada miejska przyznała burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi absolutorium za wykonanie budżetu. Ulewne deszcze wywołały mnóstwo podstopień na terenie całej gminy. Pełne ręce roboty mieli strażacy wypompowujący wodę z wielu zalanych posesji, piwnic i garaży. W Kawęczynie został zamordowany 81-letni mężczyzna. Sprawcę zatrzymano. Natomiast MSWiA o kolejny miesiąc odroczyło termin rozstrzygnięcia sporu o Hugonowkę.

SIERPIEŃ
1 sierpnia w Powsinie odbyły się obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział mieszkańcy Konstancina oraz przedstawiciele władz gminy. 17 sierpnia jeden z lokalnych biznesmenów bezprawnie rozkopał wał przeciwpowodziowy Jeziorki, narażając miasto na ogromne zagrożenie. Również w sierpniu przy ulicy Sue Ryder na terenie szpitala neurologicznego uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą węgierskiego żołnierza, który poległ podczas Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się z inicjatywy fundacji Sue Ryder. Miesiąc zakończyły huczne dożynki, które odbyły się w Gassach. Władze stolicy wywiązały się z deklaracji i poszerzyły fragment ul. Łukasza Drewny, który połączył nową, dwujezdniową trasę z już istniejącą po stronie Powsina.

WRZESIEŃ
Wrzesień rozpoczęły obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na cmentarzu w Skolimowie. Zaczęła funkcjonować nowa lokalna komunikacja mikrobusowa oraz linia 742, kursująca z Warszawy przez Konstancin do Góry Kalwarii. Odbył się również Festiwal Otwartych Ogrodów. Natomiast 4 września mieszkańcy pożegnali lato w Parku Zdrojowym podczas tradycyjnego koncertu arii operowych i operetkowych. 13 września radni oficjalnie zatwierdzili zaproponowaną przez burmistrza lokalizację miejskiego ratusza (przy ul. Piaseczyńskiej). Po wakacjach w Słomczynie odbyły się również III Międzynarodowe Zawody o Puchar Burmistrza Konstancina-Jeziorny w Jeździe Szybkiej na Wrotkach. Metsä Tissue oficjalnie przedstawiła radnym propozycję przekształcenia terenów fabryki papieru w osiedle mieszkaniowe. Prezentacja nie spodobała się samorządowcom. 16 września w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej wiceburmistrz Ryszard Machałek wręczył nagrody 45 najlepszym uczniom konstancińskich szkół. We wrześniu samorządowcy uznali, że ministerstwo zaniżyło wycenę uzdrowiska i wystąpili do prokuratury, by sprawdziła czy nie doszło do złamania prawa. Pod koniec miesiąca w Konstancji Adam Leszkiewicz podsekretarz stanu w MSP wyjaśnił mieszkańcom wszystkie kontrowersje. Prokuratura natomiast nie doszukała się przestępstwa. Pod koniec września w Oborach doszło do tragicznej w skutkach bójki między dwoma mężczyznami. Pobity 53-latek trafił do szpitala, w którym zmarł z powodu ciężkich obrażeń ciała. Ministerstwo ciągle zwlekało z rozstrzygnięciem sporu o Hugonówkę.

PAŹDZIERNIK
W pierwszy weekend października w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Żeromskiego odbył się I Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 3dwa1 improff, który został zorganizowany przez Konstanciński Dom Kultury. Podczas festiwalu wystąpiło kilka niezwykle zabawnych improwizujących teatrów z lokalnym Ab Ovo i kanadyjskim Uncalled For na czele. Natomiast 9 października w całym kraju odbyły się wybory parlamentarne. Podobnie, jak w całej Polsce, w Konstancinie wygrała Platforma Obywatelska, uzyskując 46,28 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (28,88 proc.), a trzecie Ruch Palikota (8,05 proc.). Frekwencja wyniosła 60,67 proc. mieszkańców. W Gassach nad Wisłą, odbył się Flis Festiwal - piknik z rzecznymi atrakcjami, nawiązujący do historii nadwiślańskich terenów. Natomiast w Habdzinie piąty jubileuszowy Bieg Papieski, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców. W październiku prywatyzacja uzdrowiska wkroczyła w decydującą fazę. Spośród trzech wybranych podmiotów ministerstwo wybrało jeden - Nałęczowskie Towarzystwu Inwestycyjne. Odrzucono Fundację Polsat oraz spółkę Ordynat. Warto również odnotować, że Antoni Śledziewski przekazał gminie swoją unikalną kolekcję ludowych wycinanek - ponad dwa tysiące eksponatów. W październiku odbyła się również społeczna akcja „zaprojektuj skatepark”.

LISTOPAD
Na początku miesiąca wybuchł pożar w budynku przy ul. Pułaskiego. Ogień pozbawił dachu nad głową dwie rodziny. W czwartek, 10 listopada wreszcie, po 10 miesiącach został otwarty most na Jeziorce. W uroczystości, podczas której przecięto wstęgę, uczestniczyło wielu mieszkańców oraz przedstawiciele samorządów gminy, powiatu i województwa oraz aktor Karol Stockinger. Most kosztował ponad 5 mln złotych. Drogowcy zakończyli również przebudowę drogi wojewódzkiej nr 724, która przebiega przez Konstancin. Dzień później odbyły się uroczyste obchody 93. rocznicy odzyskania niepodległości. Również w listopadzie urzędnicy wyprowadzili się z jednego z zaniedbanych budynków przy ul. Warszawskiej. Burmistrz część wydziałów przeniósł do pobliskiej galerii handlowej Lima, w której wynajął pierwsze piętro na potrzeby urzędu. W tym samym miesiącu policja zlikwidowała wytwórnię amfetaminy i plantację marihuany, które znajdowały się na terenie gminy. Przed końcem roku samorządowcom udało się również znaleźć miejsce na muzeum gminy, które ma powstać w willi przy ul. Piłsudskiego 42. Władze miasta włączyły się także do walki z tirami. Samorząd powiatu docenił mieszkańców Konstancina i za wkład w lokalną kulturę nagrodził artystę Aleksandra Ryszkę. Wyróżnienie otrzymali również Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Hanna Budnicka - organizatorzy Festiwalu Otwartych Ogrodów. Pod koniec miesiąca odbyło się spotkanie mieszkańców i lokalnych samorządowców z przedstawicielami ministerstwa oraz nowego właściciela uzdrowiska.

GRUDZIEŃ
Na początku grudnia Metsä Tissue dość nieoczekiwanie poinformowała, że fabryka papieru zostanie zamknięta już w kwietniu 2012 roku. Oczyszczalnie przejmie firma Saur, a władze miasta zapewnią energię cieplną dla osiedla Mirków. W piątek 9 grudnia, została podpisana ostateczna umowa sprzedaży spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Nowy właściciel, którym został fundusz Uzdrowiska Polskie, zapłacił Skarbowi Państwa 75 mln złotych. W ciągu najbliższych lat zobowiązał się również zainwestować w spółkę 15 mln złotych. Pod koniec grudnia rada miejska uchwaliła budżet na 2012 rok. Gmina wyda ponad 124 mln złotych, z czego 34 mln złotych na inwestycje. Koniec roku przyniósł również korzystne dla gminy rozstrzygnięcie sporu o Hugonówkę. Ministerstwo kilkakrotnie przedłużało procedurę, która trwała od wiosny. Jednak ostatecznie zdecydowało, że samorząd nie straci nieruchomości. Będzie więc mógł ją wyremontować.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


poniedziałek 02 stycznia 2012 - 09:05:44 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja