Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Od stycznia nowe stawki opłat za śmieci


Od stycznia nowe stawki opłat za śmieci

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny dopiero za trzecim razem uchwaliła nowe, znacznie wyższe stawki opłat za śmieci. Dzięki decyzji radnych samorząd będzie mógł podpisać umowę z firmą Lekaro, która wygrała przetarg na dwuletnią obsługę gminy. Firma zainkasuje ponad 14,2 mln złotych. W przyszłym roku mieszkańcy zapłacą 15 zł miesięcznie od osoby za posegregowane odpadki, a 26,50 zł miesięcznie od osoby za zmieszane śmieci.


Podczas ostatniej sesji Rada Miejska trzeci raz rozpatrywała uchwałę dotyczącą podwyżki opłat za odbiór śmieci, które zaproponował burmistrz. Radni już dwukrotnie odrzucali propozycje urzędu. Najpierw uznali, że są za wysokie. Po analizie kosztów burmistrz zaproponował opłaty w wysokości 15 zł miesięcznie od osoby za posegregowane odpadki oraz 26,50 zł miesięcznie od osoby za zmieszane śmieci.

Reklamy Google:


Mimo że urzędnicy zmniejszyli stawki, Rada Miejska ponownie odrzuciła uchwałę. Jak podkreślali radni, ich sprzeciw wzbudziła nie tyle sama podwyżka, co wzrost cen przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości odbioru odpadów. Sprzeciwiający się radni oczekiwali, że urząd ogłosi kolejny przetarg i zmieni częstotliwość odbioru odpadków. Zdaniem burmistrza, mogłoby to sprawić, że opłaty byłyby jeszcze wyższe. Ten argument najwyraźniej przekonał niektórych radnych, którzy zmienili zdanie. Tym razem Rada Miejska uchwaliła nowe stawki, choć nie zmieniły się ani proponowane opłaty, ani harmonogram odbioru śmieci. Burmistrz Kazimierz Jańczuk zapewnił również radnych, że magistrat w ciągu roku będzie wnikliwie monitorował funkcjonowanie wywozu odpadków. Jeśli okaże się, że śmieciarki przyjeżdżają zbyt rzadko, częstotliwość odbioru śmieci zostanie zwiększona.

Dzięki decyzji radnych urząd wreszcie mógł rozstrzygnąć przetarg i podpisać nową umowę z firmą wywozową. Patowa sytuacja trwała kilka miesięcy. Śmieci z naszej gminy będzie odbierała firma Lekaro, która świadczy tę usługę już od kilku lat. Ponownie okazała się najtańsza, chociaż przez dwa lata zainkasuje ponad 14,2 mln złotych. Dużo więcej niż dotychczas. Wzrost kosztów jest przede wszystkim konsekwencją nowych przepisów, które w całej Polsce mają poprawić segregację śmieci i przetwarzanie surowców wtórnych. W całym kraju ma obowiązywać wspólny system segregacji odpadów komunalnych.

Nowe zasady zaczną obowiązywać w Konstancinie-Jeziornie od początku przyszłego roku. Mieszkańcy zapłacą 15 zł miesięcznie od osoby za posegregowane odpadki, a 26,50 zł miesięcznie od osoby za zmieszane śmieci. Dotychczas za odbiór nieposegregowanych śmieci płaci się 15 zł od osoby. Natomiast za odpadki posegregowane - 10 zł od osoby. Zmienią się nie tylko opłaty, lecz także zasady sortowania odpadków. Przygotowanie i składowanie odpadków będzie wymagało od mieszkańców nieco więcej pracy. Wszystkie surowce będą segregowane w osobnych workach o ujednoliconych kolorach. Do tej pory odpadki "suche" można było oddać w tym samym worku. Według nowych przepisów papier trzeba będzie oddzielić od tworzyw sztucznych i metali.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Śmieci podzieliły Konstancin

Wczoraj podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny nie przyjęła nowych stawek opłat za śmieci. Radni sprzeciwili się nie tyle samej wysokiej podwyżce opłat dla mieszkańców, lecz temu, że wraz ze wzrostem opłat miała obniżyć się częstotliwość odbioru odpadków. Przyszłoroczna podwyżka jest jednak nieunikniona. Teraz urząd musi ogłosić kolejny przetarg, po którym, zdaniem burmistrza, opłaty dla mieszkańców mogą okazać się jeszcze wyższe.Podwyżka opłat za śmieci w Konstancinie

W przyszłym roku w Konstancinie-Jeziornie wzrosną opłaty za śmieci. Urzędnicy właśnie rozstrzygają przetarg na nowego operatora, który przez najbliższe 2 lata będzie odbierał odpadki z naszej gminy. Samorząd będzie musiał zapłacić za tę usługę ponad dwa razy więcej niż dotychczas. Niezbędna jest więc podwyżka opłat dla mieszkańców. Nowe stawki za tydzień ma uchwalić Rada Miejska. Wszystko wskazuje na to, że podwyżka będzie wysoka. Za śmieci zmieszane trzeba będzie zapłacić 28 zł od osoby, a za posegregowane - 17 zł od osoby.Miliony na śmieci
w Konstancinie


Urzędnicy szukają firmy, która od przyszłego roku zajmie się odbiorem śmieci z całej gminy Konstancin-Jeziorna. Już drugi przetarg zakończył się niepowodzeniem. Firm zainteresowanych atrakcyjnym kontraktem nie brakuje, ale ich oferty są zbyt drogie. Gmina w ciągu 2 lat chciałaby wydać na ten cel 9 mln złotych. Tymczasem potencjalni operatorzy wyceniają usługę nawet na dwa razy większą kwotę. W związku z tym mogą wzrosnąć opłaty śmieciowe dla mieszkańców.

wtorek 28 listopada 2017 - 11:37:16 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja