Zaloguj się | Rejestracja

"Odkryj Rzekę Wisłę" - wyróżnienie projektu (więcej...)


"Odkryj Rzekę Wisłę"
- wyróżnienie projektu


Wśród trzech najlepszych, tegorocznych produktów turystycznych Mazowsza znalazł się projekt Fundacji Szerokie Wody, która działa na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, organizując m.in. Flis Festiwal. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, rozstrzygając prestiżowy konkurs, doceniła i wyróżniła projekt "Odkryj Rzekę Wisłę" - rejsy wycieczkowe na tradycyjnych łodziach, którym towarzyszy również degustacja łurzyckiej kuchni oraz prezentacja historii, muzyki i zwyczajów tego nadwiślańskiego regionu.


Fundacja Szerokie Wody została powołana przez grupę pasjonatów tradycyjnego żeglarstwa oraz walorów Wisły. Dwoje członków fundacji Grażyna Leśniak i Andrzej Stański jest mieszkańcami Cieciszewa oraz pomysłodawcami Flis Festiwalu, który już na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny naszej gminy. Fundacja promuje naturalne walory rzeki, jej potencjał turystyczny oraz bogatą historię. Konstancińscy flisacy pomagają odkryć na nowo i spopularyzować Łurzyc, zapomniany nadwiślański region etnograficzny o unikalnej kulturze. Fundacja Szerokie Wody jest również pomysłodawcą budowy mariny wiślanej i Parku Łurzyckiego, które kiedyś mogłyby powstać w Gassach. Wszystko zaczęło się jednak od pasji żeglarskiej Andrzeja Stańskiego oraz jego zainteresowania tradycyjnymi łodziami.

Wśród licznych inicjatyw konstancińskiej fundacji jest także projekt "Odkryj Rzekę Wisłę - Discover Wisła River". Są to rejsy odbywające się na największej z polskich rzek na tradycyjnych drewnianych łodziach wiślanych z żaglem rozprzowym. Łodzie, które zostały zbudowane zgodnie z zasadami szkutnictwa ludowego, wożą turystów na trasach Gassy - Warszawa, Warszawa - Modlin, a także wzdłuż stołecznych nabrzeży. Głównym założeniem projektu "Odkryj Rzekę Wisłę" jest promocja piękna wiślanych krajobrazów, atmosfery flisackiego spływu oraz kultywowanie tradycji żeglarstwa rzecznego. W trakcie rejsów, na jednej z plaż, załoganci mogą posmakować tradycyjnych regionalnych dań typu zupa "siuforek" (zupa rybna z jarzynami), a także uczestniczyć aktywnie we wszystkich czynnościach w czasie spływu.

Reklamy Google:


Nietypowa oferta turystyczna spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też została doceniona w konkursie organizowanym przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną, która co roku wybiera najlepsze produkty turystyczne regionu. Osiem z nich zdobyło Certyfikaty Województwa Mazowieckiego. Kapituła konkursu wytypowała spośród finałowej ósemki trzy najlepsze produkty, które wystartują w ogólnopolskim etapie konkursu „Najlepszy produkt turystyczny - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2013” i mają szansę na krajowe wyróżnienie. Wśród nich znalazły się właśnie rejsy organizowane przez Fundację Szerokie Wody, m.in. po konstancińskich wodach Wisły.

Projekt z naszego regionu znalazł się w doborowym towarzystwie, ponieważ wśród laureatów znalazły się jeszcze "Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik" oraz "Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina". Pomysł Fundacji Szerokie Wody został wyżej oceniony niż inne oferty z finałowej ósemki, wśród których są propozycje cenionych instytucji, dysponujących dużym budżetem m.in. "Centrum Nauki Kopernik", "Szlak Baśki Murmańskiej w Twierdzy Modlin", "Akcja turystyczno-edukacyjna - odkryj z nami Płock", "Szlak Książąt Mazowieckich" oraz "Kraina Mistrza Twardowskiego".

Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych roku. Przyznanie certyfikatu oznacza ogólnopolską promocję laureatów w ramach działań Polskiej Organizacji Turystycznej oraz informacje o produkcie w ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych mediach. Natomiast dla turystów certyfikat jest gwarancją wysokiej jakości usług turystycznych i dobrego wypoczynku. Laureaci ogólnopolskiego konkursu „Najlepszy produkt turystyczny - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej 2013” zostaną ogłoszeni 18 października.

Trzymamy kciuki za Fundację Szerokie Wody i życzymy konstancińskim żeglarzom powodzenia.

Źródła: www.discoverwislariver.pl, mrot.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:


Gassy: Marina Wiślana
i Park Łurzycki


Pojawił się pomysł, żeby w Gassach nad Wisłą w przyszłości zbudować Marinę Wiślaną z przeprawą promową i wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz Park Łurzycki, odtwarzający dawne życie nad rzeką, dzięki którym nadbrzeże mogłoby przyciągać turystów. Pomysły, które narodziły się w głowach pasjonatów, spodobały się władzom Konstancina-Jeziorny i postanowiły oficjalnie je wspierać.

II Flis Festiwal 2013
- relacja i zdjęcia


W sobotę i w niedzielę nad brzegiem Wisły w miejscowości Gassy odbył się II Flis Festiwal 2013. Do konstancińskiego Łurzyca przypłynęło kilkanaście tradycyjnych łodzi wiślanych. Ostroga w Gassach i łąka przy wale rzecznym w sobotę zmieniły się w bindugę - flisacką, nadrzeczną wioskę, przypominającą te, które niegdyś znajdowały się w całym nadrzecznym regionie Łurzyca, ciągnącym się od Pilicy aż do Wilanowa. Różnorodnych atrakcji było mnóstwo zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Flis Festiwal 2012
- relacja i zdjęcia


Pierwszy Flis Festiwal, który w sobotę i niedzielę (12 i 13 maja) odbył się w Gassach nad Wisłą, należy uznać za niezwykle udany. Mimo kapryśnej pogody, Festiwal odwiedziło kilkaset osób, które miały niepowtarzalną okazję poznać nadrzeczną kulturę. Największymi atrakcjami były z pewnością tradycyjne żaglowce oraz koncert, podczas którego na scenie zagrała m.in. folkowa grupa Czeremszyna.

Flis Festiwal - relacja
i zdjęcia!


W sobotę 15 października w Gassach nad Wisłą, odbył się pierwszy (a właściwie zerowy, jak nazywają go organizatorzy) Flis Festiwal, podczas którego ochrzczono "Łużycę" - tradycyjną flisacką łódź puchową. Imprezę uświetnił występ lokalnego zespołu Łużyczanki oraz koncert szant w wykonaniu Piotra Zarzecznego.

środa 02 października 2013 - 09:39:28 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja