Zaloguj się | Rejestracja

Flis Festiwal - relacja i zdjęcia! (czytaj więcej...)


Flis Festiwal - relacja
i zdjęcia!


W sobotę 15 października w Gassach nad Wisłą, odbył się pierwszy (a właściwie zerowy, jak nazywają go organizatorzy) Flis Festiwal, podczas którego ochrzczono "Łurzycę" - tradycyjną flisacką łódź puchową. Imprezę uświetnił występ lokalnego zespołu Łurzycanki oraz koncert szant w wykonaniu Piotra Zarzecznego.


Łódź, którą zgodnie z tradycyjnymi metodami zbudował Dominik Wichman, szkutnik z Kamieńczyka, została poświęcona przez ks. Jacka Dzikowskiego, proboszcza parafii św. Zygmunta w Słomczynie. Podczas festiwalu, nowej łodzi uroczyście nadano imię "Łurzyca", która nawiązuje do historycznej nazwy nieco już zapomnianego nadwiślańskiego regionu etnograficznego. Łurzyc to pas urodzajnej ziemi, ciągnący się po obu stronach Wisły od ujścia Pilicy i Wilgi aż do Wilanówki i Świdra, na którym wykształciło się unikalne osadnictwo o odrębnej niezwykle ciekawej kulturze. Tereny Łurzyca zamieszkiwali m.in. Olędrzy. Byli to najczęściej menonici, wywodzący się z Fryzji i Niderlandów. W XVI-XVII wieku zakładali wsie m.in. wzdłuż Wisły i jej dopływów, tworząc charakterystyczne osadnictwo o odmiennych obyczajach i gospodarce rolnej. Wielu mieszkańców dzisiejszych nadwiślańskich miejscowości jest z pewnością potomkami Olędrów, którzy z czasem stali się częścią lokalnej społeczności, wzbogacając regionalne tradycje.

Reklamy Google:


Zarówno nowa łódź, jak i cały festiwal to część działań lokalnej społeczności, zmierzających do odtworzenia unikalnego nadwiślańskiego charakteru konstancińskich miejscowości. Po krótkiej modlitwie każdy mógł wsiąść na pokład nowej łodzi tzw. pychówki, niemal takiej samej jak te, które pływały po Wiśle przed wiekami, służąc Łurzycanom do transportu siana czy połowu ryb. Tradycyjne pychówki, jak sama nazwa wskazuje, były napędzane przez flisaka, który długim wiosłem odpychał się od dna rzeki. W sobotę funkcję flisaka na sześciometrowej Łurzycy pełnił Maciej Stański, doświadczony sternik, który wraz z ojcem Andrzejem Stańskim (organizatorem festiwalu) niedawno zbudował nowoczesną, oceaniczną łódź wiosłową - Rowinger21. Łurzyca to kolejna nietypowa jednostka we flocie pasjonatów z gminy Konstancin-Jeziorna.

Mimo typowej, jesiennej pogody nie brakowało chętnych, by przepłynąć się nową łodzią. Oprócz tradycyjnych wioseł Łurzyca ma również silnik, dzięki któremu można nią pływać znacznie szybciej. Jako pierwsi na pokład weszli księża z parafii św. Zygmunta oraz przedstawicielki Łurzycanek - lokalnego zespołu muzycznego, który stara się odtworzyć tradycje regionu. Oczywiście panie z zespołu dały również próbkę swoich wokalnych umiejętności, śpiewając łurzyckie piosenki, które udało się odnaleźć w historycznych dokumentach. O unikalnym regionie opowiedział również dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który naukowo zajmuje się właśnie Łurzycem.

Na Flis Festiwal, inną pychówką przypłynął prawdziwy flisak Rafał Łapiński, założyciel portalu internetowego Dom Wisły. Pasjonat od lat stara się gromadzić informacje o historii rzeki oraz mieszkańcach jej brzegów. O Wiśle opowiedział także Piotr Rytko z Piaseczyńskiego WOPR-u. Przedstawił uczestnikom festiwalu bogatą florę i faunę nadwiślańskich terenów. Podczas swojej prezentacji przypomniał również o piętnastowiecznej szkucie wiślanej, która została odnaleziona w Czersku na terenie dawnego koryta rzeki. Jest to jedyne tego typu znalezisko w Europie. W przyszłości w Czersku może powstać muzeum żeglugi wiślanej, którego 30-metrowa, zrekonstruowana szkuta będzie głównym eksponatem. Nie mogło zabraknąć również szant, które, akompaniując sobie na gitarze, zaśpiewał Piotr Zarzeczny oraz zupy rybnej, kiełbasek z grilla oraz grzańca.

Mimo, że pogoda raczej nie zachęcała do uczestnictwa w pikniku na wietrznym brzegu Wisły, w Gassach zgromadziło się kilkudziesięciu sympatyków rzecznych atrakcji. Dlatego też organizatorzy zapowiadają kolejne tego typu imprezy w przyszłym roku. W czerwcu 2012 roku ma się odbyć pierwszy Flis Festiwal - tegoroczny bowiem został nazwany zerowym. Gassy mają wiec szansę stać się ważną przystanią i stolicą odradzającego się Łurzyca.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Flis Festiwal w Konstancinie - galeria zdjęć
festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

festiwal

Zobacz artykuły powiązane:

Flis Festiwal
i Bieg Papieski!


W najbliższy weekend czeka nas sporo atrakcji. W sobotę 15 października w miejscowości Gassy nad Wisłą odbędzie się Flis Festiwal, organizowany po raz pierwszy na Łurzycu. To nie koniec atrakcji. Dzień później, w niedzielę 16 października, w Habdzinie odbędzie się V Otwarty Bieg Papieski. Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek 17 października 2011 - 10:18:45 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja