Zaloguj się | Rejestracja

Mały pacjent w gabinecie stomatologicznym


Mały pacjent w gabinecie stomatologicznym

Kiedy nasze dzieci po raz pierwszy powinniśmy zaprowadzić do gabinetu stomatologicznego? Dlaczego jest to takie ważne? O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy lekarzy stomatologów ze Specjalistycznego Centrum Stomatologii Konstancin, które mieści się na terenie szpitala STOCER przy ul. Wierzejewskiego 12 w Konstancinie-Jeziornie.


Wizyta u dentysty niejednokrotnie kojarzy się nam z czymś nieprzyjemnym i stresującym. Traumatyczne doświadczenia z lat dziecięcych, jakie noszą w sobie dorośli pacjenci, stawia przed współczesną stomatologią nie lada wyzwanie. Bardzo trudno jest przekonać przerażonego pacjenta, iż zabieg, który ma być wykonany, przy zasobie tak dużej gamy środków znieczulających, rzeczywiście może być bezbolesny, a nawet komfortowy. Skoro obawa i lęk przed fotelem dentystycznym mają swoje podłoże w doświadczeniach z najmłodszych lat, jakże istotne jest więc ochronienie przed tym własnego dziecka. Warto zadbać o to, aby dentysta już od pierwszych lat życia nie musiał kojarzyć się z bólem.

Jak to osiągnąć?

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym może odegrać kluczową rolę w życiu dziecka i znacząco wpłynąć na jego dalszy stosunek do leczenia. Mimo to wielu rodziców przychodzi z dzieckiem do gabinetu dopiero w momencie pojawienia się silnych dolegliwości ze strony zęba mlecznego. Dentysta jest wtedy tzw. "ostatnią deską ratunku". Postępowanie polega wówczas na szybkiej i bolesnej interwencji medycznej. Pośpiech, zdenerwowanie oraz niejednokrotnie płacz małego pacjenta uniemożliwiają wytworzenie ciepłej atmosfery, która rodzi poczucie zaufania i bezpieczeństwa. Po takim doświadczeniu dziecko niechętnie ponownie odwiedzi gabinet. Tak rodzą się urazy, które mogą dręczyć także w dorosłości.

Jeśli nie tak to jak i kiedy?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to tzw. wizyta adaptacyjna. Powinna się odbyć w początkowym okresie wyrzynania zębów mlecznych. Należy pamiętać, że lęk wyzwala w nas tylko to, co nieznane, stąd kluczową rolę przed wejściem do gabinetu powinni odegrać rodzice, którzy wyjaśnią dokąd i w jakim celu idą. Wiele matek czy ojców obarczonych bolesnymi doświadczeniami nieświadomie przekazuje swe lęki dziecku. Ma to miejsce w sytuacji, kiedy nieodpowiednimi słowami wzbudzamy strach. Zdanie: "nie bój się, nie będzie cię nic bolało" może wyostrzyć czujność dziecka i wzbudzić w nim niepokój. Należy dbać o staranny dobór słownictwa, który ma zaciekawić, a nie przestraszyć. Tak przygotowany mały pacjent zapewne lepiej poradzi sobie w nowym otoczeniu.

Podczas pierwszego spotkania głównym celem powinno być wstępne badanie i ocena prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jest to również właściwy moment dla rodziców, aby pozyskać cenne informacje o prawidłowych nawykach żywieniowych, jakże istotnych dla optymalnego rozwoju uzębienia wolnego od próchnicy. Trudno nie wspomnieć o fakcie, iż wiedza rodziców w tym temacie jest bardzo znikoma. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to tak ważna kwestia. Wizyta adaptacyjna pozwoli zatem zweryfikować wiedzę na temat właściwych nawyków żywieniowych. Nie bójmy się pytać! Dentysta z pewnością pouczy także o najlepszych metodach higienizacji jamy ustnej odpowiedniej dla danego wieku pacjenta, być może wspomni także o dodatkowych sposobach ochrony przed próchnicą wykonywanych przez profesjonalistę w gabinecie.

Okres życia dziecka, między drugim a trzecim rokiem, to czas wzmożonej ciekawości. To optymalna pora, aby zapoznać małego pacjenta z gabinetem stomatologicznym, jego wyposażeniem i funkcjonowaniem. To odpowiedni moment, aby oswoić go z dźwiękiem "wiertarki". Plastyczna osobowość, charakterystyczna dla tego wieku, to duża szansa na to, aby skorygować wszelkie nieprawidłowe nawyki i wpoić właściwe zachowania. Warto to wykorzystać tak, by wizyta w gabinecie była jedną z ciekawszych przygód. Ważne, aby w tym dniu nie był przeprowadzany żaden przykry zabieg, gdyż może to zniechęcić zaciekawionego pacjenta do kolejnych wizyt. Pozytywny efekt daje przyniesienie do gabinetu ulubionego pluszaka, czy innej zabawki. Niektóre dzieci o wiele lepiej czują się w obecności opiekuna. Dodaje im to odwagi i bez najmniejszego problemu godzą się na przeprowadzenie badania. Zdarzają się przypadki, kiedy obecność rodzica działa na dziecko na tyle rozluźniająco, iż nie pozwala na przeprowadzenie żadnych prostych procedur. Jedynym efektem takiej wizyty są korzyści materialne, jakie wymusza na opiekunie dziecko w ramach przekupstwa za odpowiednie zachowanie.

Jeśli rodzice solidnie wykonali ten etap adaptacji dziecka do dentysty, mogą liczyć, że ułatwi to w przyszłości wykonywanie bardziej zaawansowanych zabiegów. Należy jednak pamiętać, że zachowanie dziecka zależy od wielu czynników - choćby stopnia rozwoju emocjonalnego i psychicznego. Nie pomniejsza to jednak zasług, jakie daje wizyta adaptacyjna w relacji dziecko - dentysta.

Największym autorytetem dla malucha są rodzice. Nikt inny, tylko oni powinni ze szczególną starannością uświadomić swoją pociechę, że zdrowy i piękny uśmiech, to podstawa dobrego samopoczucia i wysokiej samooceny w przyszłości. Żadne słowa nie przyniosą wymiernego efektu, jeśli nie zostaną poparte przykładem - nienagannym uśmiechem dorosłego.

Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym już we wczesnych fazach dzieciństwa, to możliwość zapobiegania, ewentualnie wczesnego wykrycia próchnicy, a co za tym idzie uniknięcia długiego, nieprzyjemnego zabiegu. To także inwestycja w przyszłość własnego dziecka, które ma szansę stać się świadomym i odpowiedzialnym za swoje zdrowie człowiekiem, który w podobnym duchu wychowa własne potomstwo.

Dziękujemy za informacje lek. dent. Dominice Batóg ze Specjalistycznego Centrum Stomatologii Konstancin.


Wizytówka firmy:

Specjalistyczne Centrum Stomatologii Konstancin

stomatologia_logo.jpg
Ulica Wierzejewskiego 12
05-510 Konstancin-Jeziorna
(teren Szpitala STOCER)
+48 22 711 90 00 w. 316
+48 516 233 588
info@stomatologiakonstancin.pl
www.stomatologiakonstancin.pl

Zapraszamy: Pn-Pt 8.00 - 20.00, Sob 9.00 - 14.00

piątek 27 stycznia 2012 - 04:42:36 | Komentarze wyłączone
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja