Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Uzdrowisko Konstancin-Zdrój idzie pod młotek! (...)


Uzdrowisko Konstancin -Zdrój idzie pod młotek!

Niebawem zakończą się prace doradcy Ministra Skarbu Państwa przy prywatyzacji Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o.. Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu ministerstwo opublikuje ogłoszenie o prywatyzacji spółki, w której będą mogli wziąć udział inwestorzy, spełniający określone wymagania. Przyszłość uzdrowiska jest więc przesądzona - trafi w prywatne ręce. Zarówno samorząd, jak i lokalne stowarzyszenia obawiają się, że sprzedaż jedynego na Mazowszu uzdrowiska, doprowadzi do jego likwidacji.


W lutym Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło ostateczną decyzję o rozpoczęciu prywatyzacji spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Sp. z o.o., odmawiając tym samym przekazania jej samorządom województwa, powiatu i gminy, które ubiegały się o nieodpłatne przejęcie udziałów. Z uwagi na niezwykle atrakcyjne grunty, należące do spółki, zarówno mieszkańcy, lokalne stowarzyszenia, jak i samorządy obawiają się, że prywatyzacja może doprowadzić do sprzedaży i zabudowy wielu nieruchomości, leżących w centrum miasta, a w konsekwencji do powolnej likwidacji uzdrowiska. Na majątek spółki oprócz najlepiej znanych tężni i sanatorium „Przy Źródle” składa się także kilka innych obiektów, znajdujących się na rozległych zalesionych działkach (szpital rehabilitacji neurologicznej, szpital rehabilitacji kardiologicznej, zakład przyrodoleczniczy i szpital rehabilitacji kardiologicznej „Biały Dom” oraz hotel i restauracja Konstancja, a także bar Zdrojowa).

Ministerstwo wybrało doradcę prywatyzacyjnego, który przeprowadził analizę spółki. Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu rozpoczną się negocjacje z potencjalnymi kupcami. Jeśli wszystko będzie przebiegało bez nieprzewidzianych komplikacji, procedura mogłaby się zakończyć jeszcze w tym roku. Ministerstwo Skarbu Państwa zapewnia, że jest zainteresowane zachowaniem dotychczasowych funkcji leczniczo-uzdrowiskowych spółki i utrzymaniem statutu uzdrowiskowego. Uspokaja również, że w kontekście planowanej procedury prywatyzacji spółki ma na uwadze przede wszystkim cenne walory oraz zasoby przyrodnicze Konstancina. Prywatyzacja ma umocnić pozycję spółki i umożliwić jej rozwój, poprzez niezbędne inwestycje, których Skarb Państwa nie jest w stanie sfinansować.

Reklamy Google:


Kilka lat temu spółka przygotowała projekt budowy nowoczesnego Centrum Hydroterapii z basenami solankowymi, zakładem hydroterapii oraz bazą hotelową i gastronomiczną, które miałoby powstać w miejscu obecnego sanatorium „Przy Źródle” przy ulicach Źródlanej i Sienkiewicza, obok tężni. Inwestycja, której szacunkowy koszt ma wynieść ponad 40 mln złotych, ma być w połowie sfinansowana ze środków unijnych. Jednak resztę pieniędzy musiałoby zapewnić uzdrowisko, a bez nowego inwestora, jak podkreśla ministerstwo, nie jest to realne. Budowa mogłaby ruszyć w tym lub w przyszłym roku, ponieważ spółka dysponuje już pozwoleniem na budowę. Ministerstwo podkreśla, że budowa nowego obiektu oraz utrzymanie i rozwój dotychczasowych funkcji leczniczych to strategiczne zadania dla nowego właściciela.

Bez względu na to, kto będzie właścicielem uzdrowiska, dla mieszkańców całego powiatu najważniejsze jest, by było ono wizytówką regionu, przyciągającą swoimi atrakcjami i warunkami przyrodniczymi wielu kuracjuszy. Żeby Konstancin mógł być nadal miastem uzdrowiskowym, jego „zielone serce” nie może stać się zabudowaną osiedlami „sypialnią Warszawy”. Niestety dzisiaj obiekty uzdrowiskowe niszczeją i za kilka lat będą odstraszały potencjalnych kuracjuszy. Natomiast sama tężnia, którą odwiedza wielu spacerowiczów, nie może być osamotnioną atrakcją turystyczną jedynego na Mazowszu uzdrowiska.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


środa 01 czerwca 2011 - 05:51:50 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja