Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Willa Poranek będzie odrestaurowana! (więcej...)


Willa Poranek
będzie odrestaurowana!


Rusza odbudowa zabytkowej Willi Poranek w Konstancinie-Jeziornie. Paweł Szostek, deweloper, pasjonat konstancińskich zabytków, chce zachować pierwotny wygląd tego budynku używając do jego odnowienia innowacyjnych metod. Są już stosowne zezwolenia nadzoru budowlanego i konserwatora zabytków. Ze względu na olbrzymie zniszczenia, prace renowacyjne zaplanowano na najbliższe dwa lata.


Willa Poranek to zabytkowa kamienica usytuowana na rogu ulic Kraszewskiego i Źródlanej w Konstancinie. To jedna z pierwszych kamienic wybudowanych na zlecenie znanego warszawskiego lekarza dr. Wilhelma Rubina - współzałożyciela i pierwszego prezesa Zrzeszenia Lekarzy RP. To on postanowił przekonać warszawskich pensjonariuszy do zalet konstancińskiego powietrza, kojąco wpływającego zwłaszcza na drogi oddechowe oraz serce. Willa Poranek została usytuowana w atrakcyjnym i widocznym miejscu, codziennie jej widok witał kuracjuszy przybywających kolejką wilanowską do Konstancina.

Reklamy Google:


Historia nie była jednak łaskawa dla tego domu. Został wybudowany w 1910 roku jako jeden z pierwszych pensjonatów. Budynek został kompletnie zdewastowany w okresie powojennym m.in. przez komunalnych lokatorów. W 2008 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków.

Nowy właściciel willi, Paweł Szostek, zdecydował o odbudowie obiektu i przywróceniu go miastu. Zdaniem inwestora obiekt z takimi tradycjami jak Willa Poranek powinien być odbudowany przy użyciu odpowiednich materiałów i specjalnej techniki tak, aby zabytek nie stracił nic ze swojej tożsamości. Właśnie rozpoczęły się prace związane z ratowaniem konstrukcji kamienicy. W przypadku tego projektu każda cegła, która znajduje się w budynku zostanie odpowiednio oczyszczona i ponownie znajdzie się na swoim miejscu. Brakujące elementy konstrukcji zostaną sprowadzone z zagranicy albo odkupione z rozbiórek innych budynków (np. kostka granitowa). Wykonano także analizę dendrologiczną, która wykazała, że okoliczne drzewa tak zmieniły warunki wodno – gruntowe pod budynkiem, że spowodowały one lokalne zapadnięcia fundamentów oraz wysadziny. Ze względu na duże zniszczenia budynku prace zaplanowano na dwa lata. Gospodarzowi projektu zależy na tym, żeby po zakończeniu prac kamienica nie tylko odzyskała swój pierwotny wygląd, ale także zachowała swoją duszę i bogatą historię.

Aktualnie toczą się prace na terenie posesji w zakresie odbudowy docelowego ogrodzenia i wjazdów. Równocześnie prowadzone są prace przygotowawcze zaplecza budowy. Prace budowlane przy odbudowie samej Willi Poranek rozpoczną się z początkiem czerwca.

Paweł Szostek ma już doświadczenie w podobnych projektach. Kilka lat temu przeprowadził z powodzeniem remont i przebudowę willi przy parku zdrojowym, odkupionej od rodziny znanego konstancińskiego lekarza prof. Weissa (twórcy Centrum Rehabilitacji w Konstancinie). Obecnie, poza odrestaurowywaniem Willi Poranek prowadzone są także prace przy budowie osiedla Twoja Magdalenka. Inwestor, budując nowe osiedle chce uczynić niezwykły klimat Konstancina bardziej dostępnym dla większego grona osób. Nowe domy są bardziej przystępne cenowo i znajdują się w równie urokliwej lokalizacji. Ich modernistyczna architektura jest odpowiedzią na poszukiwania tzw. polskiego stylu architektury.


Willa Poranek - historia

W 1897 roku hrabia Witold Skórzewski oraz hrabia Władysław Mielżyński postanowili stworzyć podwarszawskie letnisko. Dokonali podziału należących do nich gruntów leśnych, a cały nowy obszar hrabia Skórzewski nazwał na cześć swojej matki - "Konstancja". Początkowo na zamieszkanie w Konstancinie mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Z czasem przybywało kuracjuszy, którzy nie musieli budować tutaj domów lecz korzystali z bogatej oferty pensjonatów. Oficjalnie status uzdrowiska miasto uzyskało w 1917 roku.

Willa Poranek została wybudowana w 1910 roku jako jeden z pierwszych pensjonatów. Jej budowę zlecił doktor Wilhelm Rubin, współzałożyciel i pierwszy prezes Zrzeszenia Lekarzy RP. Budynek był pierwszym obiektem, który widzieli kuracjusze przybywający do uzdrowiska kolejką wilanowską (dawniej belwederską) i znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej.

Lata powojenne nie były dla budynku łaskawe. W willi mieszkali lokatorzy komunalni, a ona sama ulegała coraz większej dewastacji. W 2008 roku została wpisana do rejestru zabytków. Badania geologiczne i dendrologiczne wykazały także, że budynek został "przepołowiony" przez okoliczne dęby, które zmieniły przez lata warunki wodno-gruntowe tego terenu. To spowodowało lokalne zapadnięcia i wysadziny fundamentów ceglanych. Podczas budowy willi nie stosowano fundamentów z wykorzystaniem nowatorskiego w owym czasie cementu.

Obecny właściciel, warszawski inżynier budowlany, absolwent Politechniki Warszawskiej, Paweł Szostek podjął się odbudowy tego zabytku i przywrócenia mu należnego miejsca wśród zabytków Konstancina. Inwestor dysponuje już stosownymi zezwoleniami nadzoru budowlanego i konserwatora zabytków. Ze względu na olbrzymie zniszczenia prace renowacyjne zaplanowano na najbliższe dwa lata.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


wtorek 24 maja 2011 - 09:53:03 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja