Zaloguj się | Rejestracja

Przegląd budżetu Konstancina na 2011 rok! (więcej...)


Przegląd budżetu Konstancina na 2011 rok!

Na sesji Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny w dniu 21 lutego 2011 roku, radni przyjęli Uchwałę Budżetową na rok 2011. O projekcie tej uchwały, który trafił do Rady Miejskiej w listopadzie ubiegłego roku, pisaliśmy w naszym serwisie wcześniej. Projekt nie przewidywał rewolucyjnych zmian inwestycyjnych, odczuwalnych dla mieszkańców. Zakładał natomiast rekordowo duży deficyt, przekraczający 19,5 mln złotych.


Przez ostatnie tygodnie projekt uchwały został poddany intensywnej analizie zarówno przez burmistrza i jego Urząd, jak również przez wszystkie merytoryczne komisje Rady Miejskiej. Radni, uchwalając budżet urealnili dochody gminy, zwiększając je o 1,1 mln złotych. Dokonali często drastycznych cięć w wydatkach, dzięki czemu zmniejszyły się one o 5,5 mln złotych. W uchwale uwzględniono ponadto niezaplanowane wydatki, które nie zostały rozliczone w ubiegłym roku budżetowym, np. rozliczenie budowy mieszkań komunalnych w Mirkowie na kwotę 3,2 mln złotych. Przeznaczono także ok. 900 tysięcy złotych na zadania związane z ochroną przeciwpowodziową. Większość tych zadań należy do obowiązków instytucji powiatowych i wojewódzkich, niemniej wieloletnie zaniedbania tych służb, dotkliwie odczuwane przez mieszkańców Gminy zmusiły radnych do zapewnienia środków w budżecie na pomoc tym instytucjom. Dzięki tym wszystkim zmianom udało się zmniejszyć deficyt budżetowy o kwotę 6,6 mln złotych.

Zestawienie dochodów i wydatków w projekcie budżetu z listopada 2010 r.
i w uchwale budżetowej z lutego br.

Reklamy Google:



Dochody gminy
Konstancin-Jeziorna


Zgodnie z uchwałą budżetową w roku 2011 gmina Konstancin-Jeziorna osiągnie 123.058.405 złotych dochodu. Zwiększenie w stosunku do listopadowego projektu wynika z większych planowanych wpływów z dotacji celowej w ramach programów unijnych. Na rok bieżący przesunięto bowiem środki, które nie zostały wykorzystane w roku 2010. I tak o ponad 1 milion złotych w 2011 roku większa będzie dotacja na zagospodarowanie Parku Zdrojowego i terenów przyległych oraz pasaży uzdrowiskowych, ponad 340 tysięcy więcej w stosunku do planowanych dochodów wyniesie dotacja na adaptację zabytkowego budynku przy ul. Mostowej 15 "Hugonówka". Również realizacja trzech projektów edukacyjnych w konstancińskich szkołach, współfinansowana ze środków unijnych została przesunięta na bieżący rok, co skutkuje wzrostem dochodów w 2011 r. o prawie 100 tysięcy złotych.


Wydatki gminy Konstancin-Jeziorna

Wizja deficytu gminy sięgającego niemal 20 mln złotych postawiła przed Radą Miejską trudne zadanie. Radni stanęli przed koniecznością ograniczenia wydatków. Są to zapewne trudne i często nieakceptowane społecznie decyzje. Poniżej przedstawiamy zestawienie tych pozycji budżetu, które zostały zmienione w stosunku do listopadowego projektu.

Budżet gminy na 2011 rok - tabela wydatków


Dział: Rolnictwo i łowiectwo

Radni zmniejszyli wydatki w dziale "Rolnictwo i łowiectwo" o ponad 920 tys. złotych. Zmniejszenia dotyczyły głównie kanalizacji 6 wsi (Gassy, Czernidła, Łęg, Opacz, Ciszyca, Habdzin). W bieżącym roku nie zostanie zrealizowany IV etap kanalizacji. W budżecie pozostawiono jedynie 500 tysięcy złotych na niezbędne przyłącza kanalizacyjne. Zmniejszenia wydatków w tym dziale dotyczyły także organizacji spotkań sołtysów. Przeznaczono na ten cel o 8,7 tys. złotych mniej niż planowano. Jednocześnie zwiększono wydatki na projekt rozbudowy sieci sanitarnej i wodociągowej w sołectwie Borowina i wprowadzono nowe zadanie - projekt sieci wodociągowej Okrzeszyn-Obórki.


Dział: Transport i łączność

Rezygnacja w 2011 roku z trzeciego etapu przebudowy ulicy Mirkowskiej jest największą zmianą, jaką radni wprowadzili do projektu uchwały budżetowej. Inwestycja ta, ze względu na rozpoczętą przebudowę ulicy Warszawskiej i zamknięcie mostu na rzece Jeziorce, nie jest możliwa do wykonania w bieżącym roku. Oszczędności z tego tytułu wyniosą ponad 6 milionów złotych i kwota ta zmniejszy deficyt budżetowy w 2011 roku. Mniej pieniędzy wydamy także na przebudowę ulic: Jagiellońskiej, Piasta i Jaworowskiej oraz ulicy Batorego. Gmina odstąpi także od wykonania projektu drogi dojazdowej do projektowanego przedszkola i żłobka w Oborach oraz nie udzieli pomocy finansowej Samorządowi Województwa Mazowieckiego na sporządzenie projektu budowlano-wykonawczego chodnika przy drodze wojewódzkiej Słomczyn - Cieciszew.
Proponowane zmiany mają jednak ułatwić życie mieszkańcom, szczególnie mieszkającym na terenie sołectw. Burmistrz Gminy Kazimierz Jańczuk zaproponował, aby w bieżącym roku zrezygnować z dofinansowania linii autobusowej do Ciszycy i Borowiny, obsługiwanej obecnie przez PKS i wprowadzić autobusową komunikację publiczną, w której będzie obowiązywał jeden wspólny bilet. Na ten cel radni przeznaczyli dodatkowe 200 000 złotych. Więcej pieniędzy przeznaczono także na pomoc finansową dla Starostwa Powiatowego na remont i bieżące utrzymanie dróg powiatowych. Przesunięcie w czasie remontu ulicy Mirkowskiej stwarza konieczność poniesienia większych, nieplanowanych wcześniej nakładów na jej remont. Radni przychylnie odnieśli się także do pomysłu burmistrza, aby na osiedlu Grapa zaprojektować i wybudować parking. Parking zlokalizowany będzie w miejscu dawnej oczyszczalni ścieków, przy ul. Wilanowskiej.


Dział: Turystyka

W uchwale budżetowej radni zmniejszyli wydatki na zadania z zakresu upowszechniania turystyki o kwotę 25 tysięcy złotych. Zadania te są corocznie realizowane przez stowarzyszenia, fundacje i inne jednostki zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Jednocześnie przychylili się do wniosku burmistrza o przyjęcie dodatkowej kwoty w wysokości 5 tysięcy złotych na organizację wycieczki dla uczniów Zespołu Szkół nr 3, jako nagrody za organizację jasełek gminnych w ubiegłym roku. Pozostałe 20 tysięcy zwiększy pulę środków na upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.


Dział: Gospodarka mieszkaniowa

W dziale gospodarka mieszkaniowa można zauważyć rekordowy wzrost wydatków w stosunku do projektu budżetu - z 12,8 mln do 16,1 mln złotych. Wzrost wydatków związany jest przede wszystkim z koniecznością zapłaty za wykonanie dwóch budynków komunalnych na osiedlu Mirków. Wydatki te były zaplanowane w budżecie roku 2010, ale nie zostały wypłacone, stąd konieczność uwzględnienia tego wydatku w tegorocznym budżecie. Wzrastają także wydatki na adaptację budynku przy ul. Mostowej 15 - willa "Hugonówka", dawne kino "Beata". Więcej pieniędzy wydamy także na wykupy gruntów pod inwestycje i drogi.
Cięcia budżetowe dotkną natomiast Zakład Gospodarki Komunalnej. W 2011 roku na wydatki i zakupy inwestycyjne zostanie przeznaczona kwota 1 195 000 złotych, czyli o ponad 1,3 mln mniej niż początkowo planowano.


Dział: Administracja publiczna

Radni zdecydowali o zmniejszeniu kwoty przeznaczonej na promocję gminy i rozwój współpracy zagranicznej o niecałe 50 tys. złotych. Zwiększono natomiast wydatki majątkowo m.in. o kwotę 20 000 złotych. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup dwóch komputerów wraz z oprogramowaniem w ramach zadania budowa infrastruktury przestrzennej. Wydatki te to dopiero początek informatyzacji Wydziału Architektury tutejszego urzędu. Docelowo będzie możliwe udostępnianie mieszkańcom planów zagospodarowania przestrzennego w wersji elektronicznej.


Dział: Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa

O kwotę 350 000 złotych radni zmniejszyli wydatki majątkowe na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową. Zrezygnowano z zakupu samochodu służbowego dla Straży Miejskiej, dofinansowania do zakupu radiowozu dla Policji oraz zakupu ciężkiego samochodu pożarniczego dla OSP Konstancin-Jeziorna. Radni zapewnili jednak, że jeśli Ochotnicza Straż Pożarna zdobędzie dodatkowe fundusze na zakup samochodu, wówczas Rada Miejska ponownie rozpatrzy możliwość dofinansowania z budżetu Gminy. O ile zakup samochodu dla Straży Miejskiej uznano za niezasadny, to postanowiono zaplanować 50 000 złotych na rozwój systemu monitoringu miejskiego.


Dział: Oświata i wychowanie

Uchwalając budżet na 2011 rok radni urealnili planowane inwestycje oświatowe poprzez wykreślenie z budżetu takich inwestycji jak: budowa gminnego przedszkole i żłobka w Klarysewie, budowa gminnego przedszkola przy ul. Wareckiej. Zmniejszono także wydatki na budowę przedszkola i żłobka w Oborach, pozostawiając jedynie 140 tysięcy złotych, czyli kwotę, która umożliwi końcowe rozliczenie się z wykonawcą projektu. Urzędujący burmistrz przygotowuje obecnie nową koncepcję rozbudowy przedszkoli i żłobków, stąd w bieżącym roku inwestycje te nie zostaną rozpoczęte.
Konieczność rozliczenia wcześniejszych inwestycji oświatowych zmusiła radnych do zwiększenia wydatków na te cele o 865 tysięcy złotych. Pieniądze te mają wystarczyć na dokończenie modernizacji stołówki szkolnej w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Żeromskiego oraz rozliczenie remontu i termomodernizacji Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wojewódzkiej i Zespołu Szkół Integracyjnych nr 5 przy ul. Szkolnej. Wydatkiem niezrealizowanym w roku ubiegłym, który został wpisany do tegorocznego budżetu jest także zakup 2 pracowni językowych, 2 komputerów, 3 projektorów multimedialnych oraz niezbędnego oprogramowania potrzebnych do realizacji trzech projektów edukacyjnych w konstancińskich szkołach. Źródłem finansowania tych wydatków są fundusze zewnętrzne.


Dział: Ochrona zdrowia

Gmina, jako organ założycielski Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej przy ul. Wareckiej planowała wybudowanie nowoczesnej przychodni zdrowia, która wykorzystywana byłaby przez SP ZZOZ. Decyzja Rady Miejskiej ograniczająca wydatki na ten cel z 400 tys. złotych do 5 tysięcy złotych praktycznie przekreśla możliwość zlecenia projektu i odkłada tę inwestycję na dalszy plan. Burmistrz Gminy Kazimierz Jańczuk deklaruje, że ma pomysł na funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej na terenie gminy i rozważa wybudowanie przychodni w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


Dział: Gospodarka ściekowa i ochrona wód

Jeśli w uchwale budżetowej można mówić o rewolucyjnych zmianach względem listopadowego projektu, to z pewnością dotyczą one działu gospodarka ściekowa i ochrona wód. Radni zdecydowali o wzroście o niemal 350 tysięcy złotych dotacji dla Zakładu Gospodarki Komunalnej, jako dopłatę do 1m3 ścieków. ZGK rokrocznie zadłuża się do zakładu Metsa Tissue, który odbiera ścieki komunalne z terenu gminy. Powodem tego jest m.in. duże przenikanie wód gruntowych i opadowych do systemu kanalizacji sanitarnej, co w konsekwencji prowadzi do tak dużych kwot wpłacanych do Metsa Tissue. Drugą inicjatywą mającą na celu rozwiązanie tego problemu jest przeznaczenie 2 mln złotych na modernizację sieci kanalizacji sanitarnej i likwidację miejsc dostawania się wód z zewnątrz do kanalizacji. Zwiększono ponadto o 200 tys. złotych wydatki na niezbędne prace związane z rozbudową sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Kolejne 450 tysięcy przeznaczono na pomoc dla Samorządu Województwa Mazowieckiego z przeznaczeniem na Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w celu oczyszczenia i utrzymania cieków wodnych: rzeki Wilanówki, rzeki Małej, kanału Habdzińskiego, kanału Jeziorki i kanału Brzeskiego.
Mniejsze kwoty pozostawiono na utrzymanie zieleni miejskiej, w tym na zieleń na osiedlu Grapa. Radni odstąpili także od wykonania prac przy zagospodarowaniu terenów zielonych przy Konstancińskim Domu Kultury w Mirkowie oraz od wykonania projektu kompleksowego zagospodarowania osiedla przy ul. Koziej.


Dział: Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego

Cięcia budżetowe nie ominęły także działu "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". W tym roku Konstanciński Dom Kultury otrzyma dotację o 200 tysięcy złotych niższą niż początkowo planowano. Mniej pieniędzy zostanie przekazane także na zakupy inwestycyjne dla KDK. Radni zaakceptowali natomiast pomysł, aby zakupić nagłośnienie do Amfiteatru - w ten sposób Dom Kultury nie będzie zmuszony każdorazowo do wypożyczania sprzętu nagłaśniającego. Mniej pieniędzy zostało zabezpieczone na prace remontowe przy obiektach zabytkowych. Oznacza to, że gmina w mniejszym stopniu niż planowano wesprze renowację zabytkowych organów w kościele w Słomczynie.


Dział: Kultura fizyczna i sport

Na działalność sportową radni nieznacznie zwiększyli budżet w stosunku do planowanych wydatków. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji otrzyma dotację w planowanej wysokości 1,2 mln złotych. Nieznacznie zwiększona została pula na zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu. Rewolucyjną zmianą jest jednak sposób, w jaki środki te będą przyznawane organizacjom społecznym i klubom sportowych. Dotychczas wszystkie środki trafiały do tych organizacji po rozstrzygnięciu konkursu ofert w trybie określonym w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W uchwalonym budżecie na tę formę wspierania działalności klubów i organizacji przeznaczono jedynie 80 tysięcy złotych. Pozostałe 270 tysięcy złotych trafi do klubów w uproszczony sposób, zgodnie z nową ustawą o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 127, poz. 857, Nr 151, poz. 1014).


Na realizację uchwalonego budżetu pozostało już 9 miesięcy. Ograniczenie przez Radę Miejską deficytu budżetowego o ponad 6 milionów wydaje się być krokiem w dobrym kierunku, choć należy pamiętać, że w dalszym ciągu wydatki przekraczają planowane dochody o 12,9 mln złotych. Tegoroczny deficyt jest więc ponad dwukrotnie większy niż w roku ubiegłym. Jeżeli dodamy, że niemal 18,5 mln dochodów opiera się o planowaną sprzedaż gminnych nieruchomości, a biorąc pod uwagę złą koniunkturę na rynku nieruchomości, możemy się spodziewać, że realizacja tegorocznego budżetu będzie wymagała od mieszkańców wielu wyrzeczeń.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

poniedziałek 21 marca 2011 - 08:41:04 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja