Zaloguj się | Rejestracja

Willa Gryf czeka na remont


Willa Gryf
czeka na remont


Samorząd Konstancina-Jeziorny planuje rozpocząć remont zabytkowej willi Gryf, która znajduje się na Grapie przy ul. Sobieskiego 13. W budynku mają się znaleźć m.in. biblioteka, filia domu kultury, świetlica środowiskowa oraz klub seniora. Po pierwszym przetargu okazało się, że oczekiwania wykonawców są znacznie wyższe niż 5,5 mln złotych, które na remont postanowiła przeznaczyć gmina.


Dopiero w tym roku samorząd zabrał się za realizację pomysłu sprzed 3 lat, kiedy to postawiono wyremontować willę. Jednak pierwszy przetarg nie przyniósł satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Wszystkie oferty zainteresowanych firm znacznie przewyższają 5,5 mln złotych, które na remont zaplanował przeznaczyć samorząd. Najtańsza z 5 ofert, które wpłynęły do urzędu, wynosi niewiele ponad 6 mln złotych, a najdroższa prawie 9,5 mln złotych. Samorząd prawdopodobnie będzie musiał przeznaczyć na ten cel więcej pieniędzy. Urzędnicy starają się także pozyskać dofinansowanie na renowację zabytku. Przebudowa Gryfu miała zakończyć się jesienią przyszłego roku, ale wskutek przedłużających się procedur przetargowych, może się nieco opóźnić.

Reklamy Google:


Na parterze odrestaurowanej willi ma powstać filia biblioteki publicznej, która obecnie mieści się przy ul. Sobieskiego 6. Pierwsze piętro zajmie Konstanciński Dom Kultury. Na Grapie znajdą się sale, w których będą prowadzone różne zajęcia artystyczno-kulturalne dla dzieci i dorosłych, a także spotkania dla seniorów. Drugie piętro zajmie natomiast świetlica środowiskowa dla dzieci i młodzieży, która również zostanie przeniesiona z pobliskiego budynku przy ul. Sobieskiego 6. Na podziemnej kondygnacji zaplanowano toalety oraz pomieszczenia administracyjne. Po remoncie budynek będzie miał aż 700 m² powierzchni.

Willa Gryf należy do najpiękniejszych zabytków Konstancina-Jeziorny. Powstała między 1902 i 1905 rokiem dla Władysława Czosnowskiego. Zaprojektował ją jego brat wybitny architekt Bronisław Colonna-Czosnowski. W 1905 r. świeżo wzniesiony budynek kupiła Józefa z Cybulskich Jaxa-Bąkowska, żona Wojciecha Jaxy-Bąkowskiego, poetka, nowelistka i wieloletnia redaktorka popularnych pism kobiecych "Dobra Gospodyni" i "Bluszcz". W tym czasie willa, pełniąca funkcję pensjonatu, stała się miejscem pobytu licznego grona pisarzy i publicystów, a także społeczników. Po drugiej wojnie światowej willę przejęło państwo i do 1989 roku był w niej dom dziecka. Następnie kuratorium oświaty zakwaterowało w niej rodziny nauczycieli.

Nasz samorząd po wielu latach zaniedbywania zabytków wreszcie zaczął je remontować, dając przykład prywatnym właścicielom innych konstancińskich perełek architektury. W ubiegłym roku wyremontował kamienicę przy ul. Moniuszki, w której mieści się biblioteka i rozpoczął renowację Kamilina przy ul. Piłsudskiego 42. Remont kosztujący ok. 4,5 mln złotych ma się zakończyć we wrześniu. Po adaptacji w zabytkowej willi z 1919 roku znajdą się m.in. sala ślubów, sala galerii, a także sala muzealna, w której będą prezentowane archiwalia dotyczące Konstancina-Jeziorny i jego historii. W Kamilinie powstanie także punkt informacji turystycznej o gminie, jej otoczeniu, walorach uzdrowiskowych i różnorodnych atrakcjach dla gości i kuracjuszy. W ramach inwestycji zostanie również zagospodarowany rozległy teren wokół willi, stając się niejako nową, ogólnodostępną częścią Parku Zdrojowego. Powstaną tam nowe alejki, latarnie i ławki.

W kolejce do remontu czeka jeszcze willa Biała przy ulicy Mickiewicza 7. Trzy lata temu po pożarze wykwaterowano z niej lokatorów i od tego czasu stoi pusta. Władze naszego miasta zdecydowały, że kamienica zostanie przeznaczona na cele publiczne, ale nie wrócą do niej lokatorzy komunalni. Jeszcze nie wiadomo dokładnie kiedy zacznie się jej remont. Oby tylko po wyborach samorządowcy nie zmienili zdania, bo po kolejnych latach oczekiwania zabytek popadnie w ruinę.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:

Willa Gryf będzie wyremontowana

Jeszcze w tym roku samorząd Konstancina-Jeziorny planuje rozpocząć przebudowę zabytkowej willi Gryf, która znajduje się na Grapie przy ul. Sobieskiego 13. W budynku mają się znaleźć m.in. biblioteka, filia domu kultury, świetlica środowiskowa oraz klub seniora.Willa Gryf dla mieszkańców Grapy

Władze miasta planują zaadaptować na cele publiczne zabytkową willę "Gryf", która znajduje się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Sobieskiego 13. Dotychczas kamienicę z początku XX w. zamieszkują lokatorzy komunalni. W przyszłości willa ma zastąpić zamkniętą filię Konstancińskiego Domu Kultury na Grapie.

środa 18 kwietnia 2018 - 17:55:55 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja