Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Budżet Konstancina na 2018 rok


Budżet Konstancina
na 2018 rok


Tegoroczny budżet Konstancina-Jeziorny jest rekordowo wysoki. Dochody mają wynieść prawie 156 mln złotych, a wydatki przeszło 182 mln złotych. Na inwestycje rada miejska przeznaczyła 34,5 mln złotych. Jedną z największych ma być rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Wojewódzkiej.


Uchwalony pod koniec grudnia budżet Konstancina-Jeziorny na 2018 rok jest najwyższy w historii naszej gminy. Nasz samorząd zarówno wydatki, jak i dochody zaplanował o ok. 15 mln wyższe niż w ubiegłym roku. Dochody mają się ukształtować na poziomie 155 799 456,00 zł. Natomiast wydatki wyniosą aż 182 289 948,00 zł. Planowany deficyt w wysokości 26 490 492,00 zł ma pokryć głównie nadwyżka budżetowa w wysokości 17 mln zł, a także pożyczki. Na inwestycje rada miejska przeznaczyła ponad 34,5 mln złotych - nieco mniej niż w ubiegłym roku.

Reklamy Google:


Największe inwestycje
Najwięcej pochłoną dokończenie budowy przedszkola Leśna Chatka na Placu Sportowym (3,5 mln zł) oraz przebudowa willi Kamilin przy ul. Piłsudskiego 42 (4 mln zł), w której powstaną, m.in. pałac ślubów oraz punkt informacji turystycznej. Po zakończeniu budowy ratusza, która przez dwa lata była największym obciążeniem gminnego budżetu, samorząd będzie mógł rozpocząć kolejne duże inwestycje.

Największą z nich będzie długo oczekiwana rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Wojewódzkiej. Powstaną nowa sala gimnastyczna, skrzydło z salami lekcyjnymi oraz stołówka i kuchnia. W tym roku samorząd planuje wydać 4 mln zł, a całe przedsięwzięcie, które ma potrwać do 2019 roku, ma kosztować ok. 11,7 mln zł. Natomiast rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Szkolnej będzie kosztowała 1 mln zł. Tyle samo zarezerwowano na modernizację Domu Ludowego w Habdzinie.

Ruszy także kosztowna renowacja kolejnych gminnych zabytków, które mają być przeznaczone na cele publiczne i kulturalne. Na remont willi Gryf przy ul. Sobieskiego w tym roku przeznaczono 1,5 mln zł (ogółem ponad 6,1 mln zł w kolejnych latach). Zaczną się także przygotowania do remontu willi Białej przy ul. Mickiewicza. Według wstępnego kosztorysu prace będą kosztowały ponad 2,65 mln zł, ale w tym roku samorząd ma wydać tylko 150 tys. zł. Nie można zapomnieć także o budowie unikalnego w skali kraju Muzeum Wycinaki Polskiej, które powstanie w dawnym domu ludowym przy ul. Jaworskiego 18. Wyjątkowy projekt Konstancińskiego Domu Kultury otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł, a samorząd dołoży na budowę jeszcze niewiele ponad 1 mln zł.

Drogi, ścieżki rowerowe, wodociągi i kanalizacja
W tegorocznym budżecie brakuje dużych inwestycji drogowych, ale aż 5 mln zł samorząd przeznaczy na realizację dużego unijnego projektu - budowy systemu ścieżek rowerowych łączących naszą gminę z sąsiednimi Piasecznem, Górą Kalwarią i Warszawą. Po remoncie wału Jeziorki zostanie także dokończona ścieżka od jazu do ul. Warszawskiej przy Starej Papierni (300 tys. zł). Największe inwestycje drogowe to przebudowa ulic Dąbrówki, Królowej Bony, Królowej Jadwigi, Królowej Marysieńki (900 tys. zł) oraz przebudowa dróg na terenie Skolimowa południowo-zachodniego (800 tys. zł).

Nasza gmina dołoży też ok. pół miliona samorządowi województwa na przygotowanie dokumentacji długo oczekiwanej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 721. Remont trasy na odcinku ulic Pułaskiego i Piaseczyńskiej w naszym mieście, od ul. Julianowskiej w Piasecznie do ul. Skolimowskiej w Konstancinie-Jeziornie prawdopodobnie zacznie się dopiero w 2019 roku. Jeśli nie pojawią się żadne komplikacje, Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich pod koniec roku planuje ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji. W ramach przebudowy powstanie nie tylko nowa nawierzchnia, lecz także chodniki, ścieżka rowerowa, odwodnienie, zatoki autobusowe, przejścia dla pieszych oraz pasy do skręcania. Kolejne duże kwoty zostaną przeznaczone także na prace wodno-kanalizacyjne. Nowe sieci zostaną zbudowane, m.in. w południowej części gminy (3,5 mln zł), w Czarnowie (1 mln zł), a także na ul. Mirkowskiej (800 tys. zł).

Komunikacja w I strefie
Przy ul. Wilanowskiej, niedaleko poczty, za 600 tys. złotych powstanie duża zatoka autobusowa wraz z infrastrukturą. To z tej planowanej pętli w przyszłości ma ruszać nowy ekologiczny, elektryczny autobus do Kabat. Warto też wspomnieć, że w budżecie znacznie wzrosły nakłady na komunikację miejską - wyniosą w sumie ponad 5,5 mln złotych. Rada miejska w ostatniej chwili zdecydowała się przeznaczyć 1,2 mln zł na wprowadzenia na terenie całej gminy I strefy biletowej ZTM. Samorząd dopłaci nie tylko do biletów linii ZTM, lecz także pokryje posiadaczom Konstancińskiej Karty Mieszkańca koszty podróży lokalnymi "elkami". Od lutego będą oni mogli korzystać z nich za darmo, co uszczupli gminną kasę o 250 tys. zł.

Trochę rekreacji
W wielu miejscach powstaną też nowe place zabaw, siłownie dla dorosłych i tereny rekreacyjne. Warto wspomnieć o kilku z tych inwestycji, które może nie są zbyt kosztowne i spektakularne, ale z pewnością potrzebne i długo oczekiwane. W ciągu nadchodzących 12 miesięcy modernizacje przejdzie Ścieżka zdrowia im. Tomasza Hopfera, znajdująca się przy ul. Od lasu (95 tys. zł). Przy ul Kołobrzeskiej wreszcie ma powstać skwer sportowo-rekreacyjny (50 tys. zł), który był planowany już od kilku lat. Przy ul. Chylickiej w ramach budżetu obywatelskiego zostanie zbudowany plac zabaw dla psów (84,5 tys. zł). Wielu mieszkańcom i turystom z pewnością spodoba się planowany dwupoziomowy pomost rekreacyjno-widokowy, który zostanie zbudowany na Jeziorce przy Hugonówce (700 tys. zł). Park Zdrojowy wzbogaci się także o fontannę, która również ma zostać zlokalizowana w pobliży Konstancińskiego Domu Kultury. W nadchodzącym roku ma zostać sfinansowany projekt wodotrysku za ok. 130 tys. zł. Budowa ma pochłonąć jeszcze ok. pół miliona.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


czwartek 04 stycznia 2018 - 11:09:42 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja