Zaloguj się | Rejestracja

Dom Pracy Twórczej w Oborach zostanie zamknięty


Dom Pracy Twórczej zostanie zamknięty

Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach przy ul. Literatów zostanie zlikwidowany. Zarządzająca nim w imieniu ministerstwa kultury Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej ma się wyprowadzić z Pałacu w Oborach do końca listopada. Olbrzymi kompleks pałacowo-parkowy, będący kolebką Konstancina-Jeziorny, ma przejąć spadkobierczyni Teresa Potulicka-Łatyńska, która od 1999 roku starała się odzyskać swoją własność.


W lipcu Skarb Państwa oraz Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej ostatecznie przegrały sprawę sądową o własność części gruntów z pałacem. Od 1999 roku starała się go odzyskać spadkobierczyni - Teresa Potulicka-Łatyńska. Rozprawa kasacyjna zakończyła się decyzją sądu, w której to został utrzymany wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego orzekający, że kompleks pałacowo-parkowy jest własnością Teresy Potulickiej-Łatyńskiej. Natomiast pozostała część majątku, na który składa się także gospodarstwo rolne - własnością skarbu państwa. Wyrok jest prawomocny.

Reklamy Google:


Zarząd fundacji oraz jej fundatorzy (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Literatów Polskich i Polski PEN Club) podjęli decyzję o opuszczeniu domu również z uwagi na roszczenie spadkobierczyni, która w ramach ugody upomina się o zapłatę aż 19,2 mln złotych zadośćuczynienia za bezumowne korzystanie z nieruchomości od 2002 roku. Fundacja postanowiła z dniem 30 listopada rozwiązać umowę na administrowanie prawie 10 ha nieruchomością, którą zawarła z ministerstwem kultury, będącym dotychczas właścicielem obiektu. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, jak potoczą się losy pałacu i co w najbliższej przyszłości będzie się w nim mieściło. Jego przyszłość zależy od ministerstwa oraz spadkobierczyni.

Oborski pałac jest jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych naszej gminy, także z uwagi na jego historię. Powstał w XVII wieku - murowany dworek w stylu barokowym zastąpił wcześniejszy drewniany. Zamieszkiwały go szlacheckie rodziny Wielopolskich, Potockich i Potulickich. Dobra oborskie są kolebką letniska. Na teren dzisiejszego Konstancina-Jeziorny w 1897 roku przybył hrabia Witold Skórzewski, jako egzekutor testamentu siostry swojej matki Marii Grzymała-Potulickiej, właścicielki dóbr oborskich. Początkowo miał sprzedać majątek, by pozyskać fundusze dla swojej matki, Konstancji Skórzewskiej z Potulickich. Jednak prawdopodobnie urzekła go uroda naszego miasta, ponieważ na rozległym, leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach postanowił stworzyć letnisko. W tym celu powołał Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Leczniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej miejscowości - Konstancina. Nadał letnisku nazwę na cześć swojej matki - Konstancji.

Pałac w Oborach wraz z rozległym terenem wokół do 1944 roku należał do rodziny Potulickich. Majątek został im odebrany przez Niemców podczas wojny. W ten sposób okupanci ukarali szlachecką rodzinę za udział jej członków w Powstaniu Warszawskim. Z kolei w PRL-u majątek przejęły władze komunistyczne i powstał w nim Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa, który został uroczyście otwarty w 1948 roku. Pałac służył literatom do dzisiaj. Wypoczywali w nim, pisali i bawili się najwybitniejsi polscy pisarze. Jednym z ostatnich wspaniałych mistrzów pióra XX wieku, którzy odwiedzali Obory, był Tadeusz Różewicz. Wcześniej gościli tu również m.in. Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Władysław Broniewski, Aleksander Wat, Marek Hłasko i Zbigniew Herbert. W pałacu znajdował się także komercyjny pensjonat oraz sala bankietowa, w której można było zorganizować przyjęcie okolicznościowe. Z gościnności pałacu, jeszcze nim została wyremontowana Hugonówka, korzystały władze samorządowe, które organizowały w nim doroczną Galę Samorządu.

W weekend 13-15 listopada w godz. 10-15 w pałacu odbędzie się pożegnalny piknik z kiermaszem. Będzie można zwiedzać pałac i przypomnieć sobie jego historię. Mieszkańcom pozostaje wierzyć, że nie zostanie ona zaprzepaszczona. "Mając świadomość tego, jak ważną rolę w historii współczesnej polskiej literatury i kultury pełnił Dom Pracy Twórczej w Oborach, Zarząd i Dyrektor FDLiDPT podejmą działania mające na celu upamiętnienie tego faktu trwałymi inicjatywami" - w swoim oświadczeniu zapewnia Fundacja.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


środa 04 listopada 2015 - 13:28:38 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja