Zaloguj się | Rejestracja

Czy warto czekać z leczeniem zaćmy?


Czy warto czekać
z leczeniem zaćmy?


Zaćma, inaczej zwana kataraktą jest to schorzenie narządu wzroku objawiające się postępującym mętnieniem soczewki oka. Zazwyczaj jest związana ze starzeniem organizmu, dlatego w większości przypadków dotyka osoby po 60 roku życia. Zdarza się również postać wrodzona choroby, wtedy niezbędne jest wykonanie zabiegu już u kilkutygodniowego dziecka.


Zaćma może rozwinąć się również jako następstwo urazów oka, przyjmowania niektórych leków, pracy w warunkach szkodliwych, stanów zapalnych oka, kontaktu z chemikaliami czy też chorób przewlekłych, jak np. cukrzyca.

Diagnostyka zaćmy jest stosunkowo łatwa, może tego dokonać każdy okulista. Natomiast każdy przypadek zaćmy musi być postrzegany indywidualnie, gdyż schorzenie to nie ma utartego schematu przebiegu. Czasem rozwija się w ciągu kilku miesięcy, a niekiedy kilku lat. Do tej pory nie udało się określić przyczyn występowania zaćmy. Należy jednak pamiętać, że nie występuje u każdego.

Zaćma początkowo objawia się zamglonym widzeniem, zaburzeniem widzenia barw, czy też rozszczepianiem się światła. Chory lepiej widzi przy zachmurzonym niebie oraz o zmroku. Z czasem wzrok pogarsza się prowadząc do ślepoty. Zaćma może wystąpić tylko w jednym oku lub w obu jednocześnie.

Leczenie zaćmy polega na operacyjnym usunięciu zmętniałej soczewki i wstawieniu sztucznej, poprawiającej jakość widzenia. W tym przypadku nie istnieje leczenie farmaceutycznej ani prewencyjne. Stosowane są dwie metody operacyjne: - wewnątrztorebkowa oraz zewnątrztorebkowa.

Pierwsza z nich polega na usunięciu zmętniałej soczewki wraz z torebką. Obecnie zabiegi tą metodą nie są przeprowadzane. W drugiej metodzie, zewnątrztorebkowej, powszechnie stosowanej, chirurg usuwa zmętniałą soczewkę, a na jej miejsce wstawia sztuczną zwijalną soczewkę. Wszczepienie standardowych soczewek nie koryguje wady wzroku i niezbędne jest dalsze stosowanie okularów. Obecnie wprowadza się do obrotu specjalne soczewki wewnątrzgałkowe, które zapewniają dobre widzenie z bliska i z daleka bez konieczności stosowania okularów. Niektóre zawierają również filtr UV, światła niebieskiego lub asferyczną powierzchnię tylną, co poprawia parametry widzenia i zapewnia ochronę oka.

Istnieje również kilka technik usunięcia zaćmy. Należą do nich: fakoemulsyfikacja, użycie głowicy OZiL lub mikrocięcia.

Obecnie najczęściej stosuje się pierwszą z nich. Polega ona na tym, że do małego nacięcia (ok. 3 mm) w obwodowej części rogówki wprowadza się końcówkę fakoemulsyfikatora, który emituje ultradźwięki (lub rozgrzany płyn) rozbijające twardą, zwapniałą część. Następnie odsysa się rozdrobnioną soczewkę, a na jej miejsce wprowadza sztuczną.

Operacyjne leczenie zaćmy odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Przebiega w znieczuleniu i trwa ok. 20-30 min. 2-3 godziny po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu. Wizyta kontrolna odbywa się następnego dnia, a kolejne ustalane są indywidualnie.

Usunięcie zaćmy należy wykonać jak najszybciej po jej zdiagnozowaniu. Nieleczone schorzenie prowadzi do pogorszenia kondycji widzenia, a przez to jakości życia i niejednokrotnie do wycofania z życia społecznego i towarzyskiego. Zwlekanie z zabiegiem może również prowadzić do następstw zdrowotnych, m.in. nieleczona zaćma może przekształcić się w zaćmę przejrzałą powodującą powikłania prowadzące do nieodwracalnej utraty wzroku. Obecnie operacja usunięcia zaćmy jest refundowana przez NFZ, jednak zazwyczaj trzeba czekać na nią od kilku miesięcy do kilku lat w zależności od placówki. Dla wielu pacjentów jest to zbyt długi okres czasu, a dysfunkcje oka cały czas się nasilają. Rozwiązaniem mogą być prywatne placówki oferujące tego typu zabiegi.
Cena zabiegu leczenia zaćmy rozpoczyna się już od 1790 zł. Im wcześniej pacjent podda się leczeniu, tym uzyskany efekt jest lepszy.

Dla osób z terenu Konstancina-Jeziorny informacje na temat leczenia zaćmy można uzyskać pod numerem telefonu: 22 462 82 83.


sobota 25 października 2014 - 19:27:00 | Komentarze wyłączone
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja