Zaloguj się | Rejestracja

Konstancin-Jeziorna - miasto marzeń (więcej...)


Konstancin-Jeziorna
- miasto marzeń


Co jakiś czas w Konstancinie-Jeziornie pojawiają się spektakularne pomysły budowy różnych obiektów, które działają na wyobraźnię mieszkańców, zapowiadając rozwój i rozkwit naszego miasta. Wśród tych mniej lub bardziej realnych planów, które od lat czekają na realizację, można wymienić m.in. ratusz, obwodnicę, zalew nad Jeziorką, centrum handlowe na targowisku czy kompleks handlowo-usługowo-rekreacyjny na terenie byłej fabryki papieru lub pole golfowe na Łąkach Oborskich. Gdyby te pomysły się ziściły, powstałby Konstancin marzeń...


Z pewnością wiele ze spektakularnych zapowiedzi wreszcie doczeka się realizacji. Chociaż większość mieszkańców, pamiętających wiele utopijnych wizji rozwoju miasta i uzdrowiska, podchodzi do każdej rewelacji samorządu lub inwestorów z dużą rezerwą, oceniając je raczej sceptycznie.

Do planów, których przygotowanie ciągnie się od lat, ale jest duża szansa na ich realizację, można zaliczyć m.in. budowę nowego ratusza przy ul. Piaseczyńskiej. Przygotowania - spory o projekt i lokalizację trwały już kilkanaście lat. Jest jednak światełko w tunelu - miejsce zostało wskazane. W marcu br. rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej nowego ratusza. W piątek 6 września 2013 r. władze miasta podpisały umowę na wykonanie dokumentacji projektowej ratusza. Pracownia architektoniczna na przygotowanie dokumentacji projektowej ma czas do 24 lipca 2014 roku. Jeśli samorządowcy znajdą w budżecie niezbędne środki, kosztowna inwestycja będzie mogła ruszyć w przyszłym roku.

Reklamy Google:


Nieco wcześniej, bo już w tym roku, ma rozpocząć się budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz ze skateparkiem oraz parkingiem przy ul. Bielawskiej. Jeśli wszystko pójdzie po myśli urzędników, obiekt będzie otwarty latem przyszłego roku. Młodzi mieszkańcy zabiegają o skatepark od 2010 roku.

Innym samorządowym projektem, który, jak bumerang, wraca co kilka lat, jest budowa nowoczesnej i dużej przychodni zdrowia. Burmistrz Kazimierz Jańczuk próbował przekonać radnych, że nowa placówka powinna powstać w Skolimowie między ulicami Rycerską i Prusa. Jednak na razie nie ma na to zgody - radni woleliby raczej inwestować w remonty dotychczasowych ośrodków zdrowia.

Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny czekają również na nową oczyszczalnię ścieków, którą w ciągu najbliższych lat ma zbudować spółka Saur Konstancja. Bliskie realizacji wydaje się również Konstancińskie Centrum Hydroterapii, którego budowę w połowie sierpnia miała rozpocząć spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Niestety rozpoczęcie budowy się opóźnia i prawdopodobnie nastąpi pod koniec roku, by ruszyć pełną parą dopiero wiosną.

Do najbardziej "wizjonerskich" propozycji należy z pewnością zagospodarowanie terenu po fabryce papieru, który, jak chcieliby jego właściciele spółki Metsä Tissue oraz Konstans i cześć samorządowców, w przyszłości ma się zamienić w olbrzymi kompleks usługowy, handlowy i rekreacyjny z centrum handlowym, kinem, restauracjami, barami, hotelem, aquaparkiem oraz boiskami. Tu wszystko zależy przede wszystkim od zapisów w opracowywanym przez urząd miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a potem od zasobności portfeli potencjalnych inwestorów, którzy byliby skłonni odkupić teren od właścicieli i rozpocząć budowę.

Centrum handlowe miało również powstać w miejscu obecnego targowiska i myjni przy Alei Wojska Polskiego. Inwestycję dopuszcza nawet plan miejscowy, tyle że nieco mniejszą niż planował inwestor. Właściciel terenu prawdopodobnie dostosowuje swój projekt do uchwalonego planu, ale nie wiadomo czy centrum handlowe w tym miejscu kiedykolwiek powstanie.

Innym równie niewiarygodnym pomysłem jest budowa zalewu w Jeziornie przy ul. Warszawskiej. Budową zbiornika wodnego, nad którym mogłoby powstać kąpielisko, od kilku lat jest zainteresowany właściciel tych terenów. Chciałby nad zalewem zlokalizować duże sanatorium. Jest również pomysł, jak zagospodarować kanał, biegnący z Jeziorny wzdłuż Al. Wojska Polskiego oraz zalew w Mirkowie i zrekultywowane stawy po oczyszczalni ścieków. Spółka, która odkupiła cześć tego terenu od Metsä Tisue, chciałaby, żeby w centrum miasta powstał mały port dla niewielkich łódek, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu do wodnej rekreacji oraz inne obiekty służące wypoczynkowi nad wodą.

Podobny pomysł na promowanie turystyki z wykorzystaniem naturalnych walorów gminy niedawno pojawił się nad Wisłą. W Gassach nad rzeką w przyszłości mogłaby powstać Marina Wiślana z przeprawą promową i wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz Park Łurzycki - skansen, odtwarzający dawne życie nad rzeką.

Wymieniając projekty rekreacyjne, które mogłyby stać się wizytówką gminy, nie można zapomnieć o legendarnych Łąkach Oborskich. Już kilkanaście lat temu uchwalono plan miejscowy, zgodnie z którym na tym terenie o powierzchni prawie 90 ha ma powstać pole golfowe. Jednak nikt nie kwapi się, żeby zacząć jego budowę. Właścicielem terenu, rozciągającego się wzdłuż Al. Wojska Polskiego od Grapy do Habdzina jest samorząd, który grunty uzyskał po wieloletniej batalii sadowej.

Do "wymarzonych" inwestycji należy również dodać rewolucyjne projekty komunikacyjne. Listę otwiera tu obwodnica Konstancina-Jeziorny, planowana od kilkunastu lat. W maju podpisano umowę na opracowanie koncepcji i uzyskanie decyzji środowiskowej dla nowego przebiegu tej drogi wojewódzkiej (nr 724). Samorząd województwa mazowieckiego ma nadzieję, że uda się rozpocząć prace budowlane w latach 2017-2020. Jednak budowa obwodnicy może kosztować nawet ok. 1 miliarda złotych, dlatego jej budowa może się opóźnić. Ponadto dotychczasowy przebieg trasy jest oprotestowany przez mieszkańców Cieciszewa i Parceli, których posesje mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy.

Na lepsze czasy czeka również budowa drogi wojewódzkiej nr 721 "bis" tzw. Trasy Mostowej. Zupełnie utopijne wydają się natomiast pomysły budowy do Konstancina linii tramwajowej z Wilanowa, którą rozważa stołeczny ratusz oraz uruchomienia szybkiej kolejowej linii pasażerskiej na dawnych torach towarowych (tzw. siekierkowskich).

Gdyby jednak wszystkie powyższe inwestycje zostały zrealizowane, to moglibyśmy śmiało napisać: Konstancin-Jeziorna - miasto marzeń.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:


Konstancin: przegląd największych inwestycji

Sezon budowlany jest w pełni, dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jak przebiegają, niektóre największe i najważniejsze inwestycje samorządu Konstancina-Jeziorny. Przyjrzeliśmy się nie tylko realizowanym obecnie remontom i budowom, ale także inwestycyjnym planom na kolejne miesiące tego roku.

środa 18 września 2013 - 10:01:06 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja