WiadomośćKonstancin-Jeziorna: podsumowanie 2011 r. (...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 02 stycznia 2012 - 09:05:44


Konstancin-Jeziorna: podsumowanie 2011 r.

Początek nowego roku zwykle skłania do refleksji i oceny. Dlatego też postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wydarzenia minionych 12 miesięcy. Zapraszamy do podsumowania 2011 roku w gminie Konstancin-Jeziorna. Analizujemy miesiąc po miesiącu - od stycznia do grudnia.


STYCZEŃ
Początek ubiegłego roku przyniósł duże zmiany w konstancińskim urzędzie, ponieważ w grudniu burmistrzem został Kazimierz Jańczuk. Od stycznia pracę w magistracie zaczął Ryszard Machałek, który został zastępcą burmistrza. Podczas XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy konstancińskim wolontariuszom udało się zebrać rekordową sumę ponad 40 tys. Jedną z atrakcji, oprócz koncertów, były zawody gokartowe na pobliskim torze w Szymanowie, w których wzięli udział m.in. samorządowcy i przedstawiciele gminnego sztabu WOŚP. W połowie miesiąca burmistrz powołał swojego drugiego zastępcę. Została nim Dorota Gadomska. Styczeń okazał się również zapowiedzią licznych i uciążliwych w minionym roku podstopień. Roztopy zmusiły strażaków do wielu interwencji na zalanych posesjach. Również w styczniu w nocy z 23 na 24 został zamknięty most na ul. Warszawskiej, którego przedłużająca się przebudowa przez kilka miesięcy komplikowała życie mieszkańcom. Pod koniec miesiąca, podczas sesji rady miejskiej młodzi mieszkańcy złożyli petycję do władz gminy w sprawie budowy skateparku. Podpisało się pod nią prawie 900 osób.

Reklamy Google:


LUTY
W lutym do publicznej wiadomości podano, że znalazł się operator, który prawdopodobnie przejmie od Metsä Tissue oczyszczalnię ścieków i zbuduje nową. Przedstawiciele fińskiej spółki poinformowali również, że rozważają trzy warianty przeznaczenia terenów po zamknięciu fabryki - logistyka, usługi oraz budownictwo mieszkaniowe. W lutym urzędnicy oraz radni rozpoczęli długą procedurę przyznawania nowych mieszkań (105), które zostały wybudowane w Mirkowie. Mieszkańców Konstancina zbulwersowały nieporozumienia dotyczące przebudowy krótkiego odcinka trasy wojewódzkiej nr 724 tzw. wąskiego gardła, łączącego dwupasmówki. Nie było wiadomo kiedy droga będzie poszerzona i kto sfinansuje inwestycje - stolica czy województwo. Minister Skarbu Państwa podjął ostateczną decyzję o rozpoczęciu prywatyzacji spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój.

MARZEC
Na samym początku miesiąca samorządem „wstrząsnęła” decyzja MSWiA. Ministerstwo unieważniło decyzję z lat 90., na mocy której samorząd przejął Hugonówkę. Gmina miała stracić nieruchomość na rzecz uzdrowiska. W marcu z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpożarowe burmistrz Kazimierz Jańczuk podjął decyzję o zamknięciu znajdującej się w podziemiach amfiteatru „Sceny pod Sceną”. Jednym z ważnych wydarzeń kulturalnych było niewątpliwie spotkanie „Łużyc - zapomniany region etnograficzny nad Wisłą”, które odbyło się w Czernidłach. Natomiast przy ulicy Sienkiewicza odbyła się konferencja „Ochrona zabytków powiatu piaseczyńskiego”.

KWIECIEŃ
W kwietniu samorządy zarówno gminy, jak i powiatu wspólnie z lokalnymi organizacjami starały się zatrzymać prywatyzację uzdrowiska. Z uwagi na niejasną sytuację własności Hugonówki rada miejska podjęła decyzję o zatrzymaniu przebudowy willi do czasu rozstrzygnięcia sporu. W kwietniu w Zespole Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta odbył się doroczny Festiwal Małych Form Teatralnych. Grand Prix zdobył spektakl pt. „Czas urwanego guzika” w wykonaniu grupy z Konstancińskiego Domu Kultury. Radni i urzędnicy pracowali nad zmianami w budżecie. Ostatecznie zgodnie z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej zmniejszono wydatki o 12 mln złotych, rezygnując z rozpoczęcia kilku inwestycji. Trwa także przebudowa Parku Zdrojowego, która wywołuje wiele kontrowersji oraz liczne problemy. Dyskusje toczą się również wokół remontu szkoły w Opaczy. W kwietniu samorząd województwa, który starał się przejąć uzdrowisko, poddaje się w walce o spółkę.

MAJ
Na przełomie kwietnia i maja w Słomczynie odbyły się Ogólnopolskie Zawody w Jeździe Szybkiej na Wrotkach. Natomiast 3 maja w Parku Zdrojowym przy pomniku Jana Pawła II podczas uroczystej mszy mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta podziękowali za beatyfikację Karola Wojtyły. W maju władze Warszawy zadeklarowały, że jeszcze w tym roku rozpoczną prace przy przebudowie krótkiego, 150-metrowego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 724, który połączy budowaną przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich dwujezdniową trasę po stronie Konstancina z już istniejącą dwupasmówką po stronie stolicy. 22 maja odbyło się jedno z największych wydarzeń kulturalnych minionego roku - w Parku Zdrojowym wystąpił Grzegorz Turnau. Konstancin odwiedził również znany podróżnik Jasiek Mela, który w Stocerze opowiadał o przełamywaniu barier własnego organizmu.

CZERWIEC
W czerwcu warszawscy urzędnicy poinformowali, że wąski fragment wlotu do miasta zostanie poszerzony do końca lata. Po tym, jak samorząd odwołał się od decyzji w sprawie Hugonówki ministerstwo przedłużyło termin rozpatrzenia sprawy do końca lipca. Rada miejska podjęła uchwałę, na mocy której ma zostać powołana młodzieżowa rada miejska. Burmistrz podejmuje również decyzję o przeniesieniu podstawówki z Opaczy do Mirkowa. Dzieci mają wrócić do budynku po zakończeniu kompleksowego remontu, który ruszył w wakacje. W czerwcu w Zespole Szkół nr 1 w odbył się Festyn Rodzinny, a w Mirkowie piknik konstancińskiego browaru. Jednak największym wydarzeniem czerwca bez wątpienia były pełne atrakcji i niezwykle widowiskowe Dni Konstancina (18-19 czerwca). W obchodach, podczas których w Parku Zdrojowym wystąpił wokalista Łukasz Zagrobelny, uczestniczyli goście z siedmiu państw Europy. Podczas święta miasta odbyły się również parada i piknik retro. Również w czerwcu Kazimierz Jańczuk zaproponował radnym, by nowy ratusz powstał przy ul. Piaseczyńskiej i zawarł ugodę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Porozumienie zakończyło spór między uczelnią, a gminą o zaległe opłaty - na konto gminy wpłynęło kilkaset tysięcy złotych. W czerwcu radzie miejskiej udało się uchwalić dwa niezwykle ważne plany zagospodarowania przestrzennego centrum oraz strefy A uzdrowiska.

LIPIEC
W lipcu rada miejska przyznała burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi absolutorium za wykonanie budżetu. Ulewne deszcze wywołały mnóstwo podstopień na terenie całej gminy. Pełne ręce roboty mieli strażacy wypompowujący wodę z wielu zalanych posesji, piwnic i garaży. W Kawęczynie został zamordowany 81-letni mężczyzna. Sprawcę zatrzymano. Natomiast MSWiA o kolejny miesiąc odroczyło termin rozstrzygnięcia sporu o Hugonowkę.

SIERPIEŃ
1 sierpnia w Powsinie odbyły się obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział mieszkańcy Konstancina oraz przedstawiciele władz gminy. 17 sierpnia jeden z lokalnych biznesmenów bezprawnie rozkopał wał przeciwpowodziowy Jeziorki, narażając miasto na ogromne zagrożenie. Również w sierpniu przy ulicy Sue Ryder na terenie szpitala neurologicznego uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą węgierskiego żołnierza, który poległ podczas Powstania Warszawskiego. Uroczystość odbyła się z inicjatywy fundacji Sue Ryder. Miesiąc zakończyły huczne dożynki, które odbyły się w Gassach. Władze stolicy wywiązały się z deklaracji i poszerzyły fragment ul. Łukasza Drewny, który połączył nową, dwujezdniową trasę z już istniejącą po stronie Powsina.

WRZESIEŃ
Wrzesień rozpoczęły obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na cmentarzu w Skolimowie. Zaczęła funkcjonować nowa lokalna komunikacja mikrobusowa oraz linia 742, kursująca z Warszawy przez Konstancin do Góry Kalwarii. Odbył się również Festiwal Otwartych Ogrodów. Natomiast 4 września mieszkańcy pożegnali lato w Parku Zdrojowym podczas tradycyjnego koncertu arii operowych i operetkowych. 13 września radni oficjalnie zatwierdzili zaproponowaną przez burmistrza lokalizację miejskiego ratusza (przy ul. Piaseczyńskiej). Po wakacjach w Słomczynie odbyły się również III Międzynarodowe Zawody o Puchar Burmistrza Konstancina-Jeziorny w Jeździe Szybkiej na Wrotkach. Metsä Tissue oficjalnie przedstawiła radnym propozycję przekształcenia terenów fabryki papieru w osiedle mieszkaniowe. Prezentacja nie spodobała się samorządowcom. 16 września w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Bielawskiej wiceburmistrz Ryszard Machałek wręczył nagrody 45 najlepszym uczniom konstancińskich szkół. We wrześniu samorządowcy uznali, że ministerstwo zaniżyło wycenę uzdrowiska i wystąpili do prokuratury, by sprawdziła czy nie doszło do złamania prawa. Pod koniec miesiąca w Konstancji Adam Leszkiewicz podsekretarz stanu w MSP wyjaśnił mieszkańcom wszystkie kontrowersje. Prokuratura natomiast nie doszukała się przestępstwa. Pod koniec września w Oborach doszło do tragicznej w skutkach bójki między dwoma mężczyznami. Pobity 53-latek trafił do szpitala, w którym zmarł z powodu ciężkich obrażeń ciała. Ministerstwo ciągle zwlekało z rozstrzygnięciem sporu o Hugonówkę.

PAŹDZIERNIK
W pierwszy weekend października w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Żeromskiego odbył się I Ogólnopolski Festiwal Sportów Teatralnych 3dwa1 improff, który został zorganizowany przez Konstanciński Dom Kultury. Podczas festiwalu wystąpiło kilka niezwykle zabawnych improwizujących teatrów z lokalnym Ab Ovo i kanadyjskim Uncalled For na czele. Natomiast 9 października w całym kraju odbyły się wybory parlamentarne. Podobnie, jak w całej Polsce, w Konstancinie wygrała Platforma Obywatelska, uzyskując 46,28 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość (28,88 proc.), a trzecie Ruch Palikota (8,05 proc.). Frekwencja wyniosła 60,67 proc. mieszkańców. W Gassach nad Wisłą, odbył się Flis Festiwal - piknik z rzecznymi atrakcjami, nawiązujący do historii nadwiślańskich terenów. Natomiast w Habdzinie piąty jubileuszowy Bieg Papieski, w którym wzięło udział kilkuset mieszkańców. W październiku prywatyzacja uzdrowiska wkroczyła w decydującą fazę. Spośród trzech wybranych podmiotów ministerstwo wybrało jeden - Nałęczowskie Towarzystwu Inwestycyjne. Odrzucono Fundację Polsat oraz spółkę Ordynat. Warto również odnotować, że Antoni Śledziewski przekazał gminie swoją unikalną kolekcję ludowych wycinanek - ponad dwa tysiące eksponatów. W październiku odbyła się również społeczna akcja „zaprojektuj skatepark”.

LISTOPAD
Na początku miesiąca wybuchł pożar w budynku przy ul. Pułaskiego. Ogień pozbawił dachu nad głową dwie rodziny. W czwartek, 10 listopada wreszcie, po 10 miesiącach został otwarty most na Jeziorce. W uroczystości, podczas której przecięto wstęgę, uczestniczyło wielu mieszkańców oraz przedstawiciele samorządów gminy, powiatu i województwa oraz aktor Karol Stockinger. Most kosztował ponad 5 mln złotych. Drogowcy zakończyli również przebudowę drogi wojewódzkiej nr 724, która przebiega przez Konstancin. Dzień później odbyły się uroczyste obchody 93. rocznicy odzyskania niepodległości. Również w listopadzie urzędnicy wyprowadzili się z jednego z zaniedbanych budynków przy ul. Warszawskiej. Burmistrz część wydziałów przeniósł do pobliskiej galerii handlowej Lima, w której wynajął pierwsze piętro na potrzeby urzędu. W tym samym miesiącu policja zlikwidowała wytwórnię amfetaminy i plantację marihuany, które znajdowały się na terenie gminy. Przed końcem roku samorządowcom udało się również znaleźć miejsce na muzeum gminy, które ma powstać w willi przy ul. Piłsudskiego 42. Władze miasta włączyły się także do walki z tirami. Samorząd powiatu docenił mieszkańców Konstancina i za wkład w lokalną kulturę nagrodził artystę Aleksandra Ryszkę. Wyróżnienie otrzymali również Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Hanna Budnicka - organizatorzy Festiwalu Otwartych Ogrodów. Pod koniec miesiąca odbyło się spotkanie mieszkańców i lokalnych samorządowców z przedstawicielami ministerstwa oraz nowego właściciela uzdrowiska.

GRUDZIEŃ
Na początku grudnia Metsä Tissue dość nieoczekiwanie poinformowała, że fabryka papieru zostanie zamknięta już w kwietniu 2012 roku. Oczyszczalnie przejmie firma Saur, a władze miasta zapewnią energię cieplną dla osiedla Mirków. W piątek 9 grudnia, została podpisana ostateczna umowa sprzedaży spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój. Nowy właściciel, którym został fundusz Uzdrowiska Polskie, zapłacił Skarbowi Państwa 75 mln złotych. W ciągu najbliższych lat zobowiązał się również zainwestować w spółkę 15 mln złotych. Pod koniec grudnia rada miejska uchwaliła budżet na 2012 rok. Gmina wyda ponad 124 mln złotych, z czego 34 mln złotych na inwestycje. Koniec roku przyniósł również korzystne dla gminy rozstrzygnięcie sporu o Hugonówkę. Ministerstwo kilkakrotnie przedłużało procedurę, która trwała od wiosny. Jednak ostatecznie zdecydowało, że samorząd nie straci nieruchomości. Będzie więc mógł ją wyremontować.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości





Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.845 )