WiadomośćKonstancin kupi zabytkową lokomobilę
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 20 listopada 2015 - 07:24:46


Konstancin kupi zabytkową lokomobilę

Samorząd Konstancina-Jeziorny zakupi zabytkową lokomobilę, stojącą w parku przed Pałacem w Oborach. Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach przy ul. Literatów zostanie zlikwidowany do końca listopada. Prowadząca placówkę Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej wystawiła na sprzedaż ten zabytek techniki. Samorząd postanowił wykupić maszynę, mającą dla naszego miasta nie tylko wartość historyczną, lecz także sentymentalną.


Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach przy ul. Literatów zostanie zlikwidowany. Zarządzająca nim w imieniu ministerstwa kultury Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej ma się wyprowadzić z Pałacu w Oborach do końca listopada. Olbrzymi kompleks pałacowo-parkowy, będący kolebką Konstancina-Jeziorny, ma przejąć spadkobierczyni, Teresa Potulicka-Łatyńska, która od 1999 roku starała się odzyskać swoją własność. W ostatni weekend w pałacu odbył się pożegnalny piknik oraz kiermasz wybranego wyposażenia domu. Można było kupić m.in. meble, naczynia czy sztućce.

Reklamy Google:


Pod młotek miała pójść także zabytkowa lokomobila, która od lat stoi przed pałacem. Jest to parowe, przewoźne urządzenie do napędzania maszyn rolniczych, które wykorzystywano w XIX i na początku XX wieku. Oborska lokomobila została wyprodukowana przez brytyjską firmę Rensomes. Maszyna jest cenna nie tylko dlatego, że to zabytek techniki, lecz także z powodu miejsca, w którym przez lata stała. Jest unikatową pamiątką, ponieważ to przy niej swoje utwory tworzyli tak wybitni literaci jak: Jerzy Andrzejewski, Władysław Broniewski, Jan Brzechwa, Kazimierz i Marian Brandysowie, Janusz Głowacki, Józef Hen, Marek Hłasko, Antoni Słonimski, Leopold Tyrmand, Melchior Wańkowicz, Janusz Przymanowski, Adam Bahdaj, Jan Himilsbach i wielu, wielu innych. Skąd maszyna wzięła się na pałacowym dziecińcu? Jak głosi anegdota w latach 60. przyciągnęli ją tu sami pisarze ze Stanisławem Grochowiakiem na czele. Podobno wcześniej stała w pobliskiej gorzelni, z której literaci przetransportowali ją do pałacu, zaprzęgając konia, wypożyczonego wcześniej za... litr wódki i cztery piwa.

Samorząd postanowił odkupić eksponat. W środę, 18 listopada, podczas ostatniej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny przeznaczyła na ten cel 10 tys. złotych. Drugie tyle miasto ma wydać na renowację zabytku. Następnie lokomobila ma zostać wyeksponowana w jakimś miejscu publicznym, w którym każdy będzie mógł ją obejrzeć i poznać jej historię. Jeszcze nie wiadomo gdzie stanie lokomobila. Wśród propozycji są tereny wokół budowanego ratusza lub willi Kamilin przy ul. Piłsudskiego, gdzie ma powstać muzeum naszego miasta.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Dom Pracy Twórczej zostanie zamknięty

Dom Pracy Twórczej im. Bolesława Prusa w Oborach przy ul. Literatów zostanie zlikwidowany. Zarządzająca nim w imieniu ministerstwa kultury Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej ma się wyprowadzić z Pałacu w Oborach do końca listopada. Olbrzymi kompleks pałacowo-parkowy, będący kolebką Konstancina-Jeziorny, ma przejąć spadkobierczyni Teresa Potulicka-Łatyńska, która od 1999 roku starała się odzyskać swoją własność.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.2643 )