WiadomośćKonstancin będzie pięknym uzdrowiskiem! (więcej...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez kacper
poniedziałek 05 grudnia 2011 - 10:04:10


Konstancin będzie pięknym uzdrowiskiem!

"Jesteśmy zdeterminowani, by Konstancin był pięknym uzdrowiskiem" - przekonywali przedstawiciele Nałęczowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego, którzy w środę (30 listopada) opowiedzieli mieszkańcom i samorządowcom o swojej wizji rozwoju uzdrowiska. W spotkaniu uczestniczył również Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, które prowadziło zakończone już negocjacje w sprawie sprzedaży uzdrowiska.


"Niestety dopóki nie zostanie podpisana ostateczna umowa nie mogę państwu powiedzieć zbyt dużo, ale zapewniam, że udało nam się wynegocjować dla uzdrowiska bardzo korzystne warunki" - mówił Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. "W umowie są zapisy, które gwarantują zarówno kontynuację dotychczasowej działalności leczniczo-rehabilitacyjnej, jak i określone nakłady inwestycyjne". Umowa zabezpiecza uzdrowisko na najbliższe 10 lat - żadne z dotychczas prywatyzowanych uzdrowisk nie miało tylu lat gwarancji. Mimo to wielu mieszkańców taki zapis nie satysfakcjonuje, ponieważ uważają, że uzdrowisko powinno istnieć zawsze.

Reklamy Google:


"Po prywatyzacji zainwestowaliśmy w uzdrowisko w Nałęczowie ponad 55 mln złotych. Dziś nasze obroty wynoszą ponad 40 mln złotych rocznie i zatrudniamy znacznie więcej ludzi niż w 2000 roku" - mówił Wojciech Gucma, prezes zarządu Nałęczowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego, który opowiedział o rozwoju uzdrowiska w Nałęczowie pod skrzydłami nowego właściciela. Wyremontowano wszystkie obiekty oraz zbudowano nowe budynki, w których otwarto SPA. Powstał ośrodek chirurgii oka prof. Zbigniewa Zagórskiego, ośrodek kardiologii inwazyjnej „Ikardia” oraz ośrodek leczenia ortopedycznego „Arthros”. Otwierając się na klientów komercyjnych, uzdrowisko nie zrezygnowało ze świadczenia usług rehabilitacyjnych i sanatoryjnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, zapewniając wszystkim swoim kuracjuszom usługi na najwyższym poziomie. Rozwinięto również bazę hotelową i utrzymano większość miejsc pracy. Nowy właściciel ma zamiar w podobny sposób odmienić wizerunek konstancińskiej spółki. "Widzimy ogromną szansę na tego typu działalność w pobliżu aglomeracji warszawskiej. Uważam, że obecnie potencjał Konstancina nie jest wykorzystywany, dlatego naszym celem jest rozwój uzdrowiska" - dodał Jan Pomorski, przewodniczący rady nadzorczej Nałęczowskiego Towarzystwa Inwestycyjnego, który opowiedział o planowanych inwestycjach.

Już w przyszłym roku ma się zacząć remont szpitala neurologicznego przy ul. Sue Ryder, który będzie mógł przyjąć o 60 pacjentów więcej. Następnie zostanie przebudowany szpital kardiologiczny przy ul. Gąsiorowskiego, który w drugiej połowie 2013 będzie dysponował 170 miejscami dla kuracjuszy. Gruntowną przebudowę przejdzie również sanatorium „Biały Dom”, w którym zostanie podniesiony standard zarówno usług, jak i pokoi dla pacjentów. Jan Pomorski zapewnił również, że w ciągu kilku najbliższych lat sanatorium „Przy Źródle” zmieni się w Konstancińskie Centrum Hydroterapii i Fitness, które będzie największą z planowanych inwestycji i sztandarowym obiektem odmienionego uzdrowiska. Nowy właściciel chce nie tylko kontynuować dotychczasową działalność rehabilitacyjną i leczniczą uzdrowiska, lecz także wzbogacić ofertę medyczną i zaproponować kuracjuszom zupełnie nowe usługi SPA i wellness. Przedstawiciele przyszłego właściciela uzdrowiskowej spółki zapewnili również, że nie mają zamiaru sprzedawać żadnych nieruchomości ani zamykać dotychczas funkcjonujących obiektów.

W spotkaniu uczestniczył również Krzysztof Stępień, prezes zarządu Bank Polskiej Spółdzielczości TFI SA, który opowiedział o planowanej strukturze zarządzania i finansowania sprywatyzowanego uzdrowiska. Głównym inwestorem, który sfinansuje zarówno zakup konstancińskiej spółki, jak i planowane wielomilionowe inwestycje będzie Bank Polskiej Spółdzielczości. Bank zakupi również uzdrowiska w Kamieniu Pomorskim oraz Iwoniczu. Wszystkimi czterema uzdrowiskami (wraz z nałęczowskim) będzie zarządzał specjalnie powołany fundusz Uzdrowiska Polskie. Jan Pomorski stwierdził, że Konstancin ma szansę zostać perłą grupy, ponieważ znajduje się najbliżej stolicy i ma największy potencjał.

W czasie spotkania samorządowcy poruszyli również temat Hugonówki, którą nowy właściciel może przejąć wraz z całym majątkiem spółki. "Zależy nam, żeby w pobliżu obiektów uzdrowiskowych była przestrzeń publiczna, przyciągająca kuracjuszy i urozmaicająca im pobyt w ośrodkach leczniczych. Dlatego nie mamy nic przeciwko temu, by w Hugonówce powstał dom kultury" - przyznał Wojciech Gucma, dając samorządowcom nadzieję na pozytywne rozstrzygnięcie sporu o willę.

Sprzedaż uzdrowiska zostanie ostatecznie sfinalizowana, kiedy przyszły właściciel zakończy negocjacje z personelem spółki na temat pakietu socjalnego. Prawdopodobnie pracownicy będą mieli 4-letnią gwarancję utrzymania pensji i zatrudnienia na obecnym poziomie. Dopiero kiedy NTI SA dojdzie do porozumienia z załogą uzdrowiska, zostanie podpisana umowa i światło dzienne ujrzą wszystkie szczegółowe zapisy oraz cena, która wzbudza największe zainteresowanie i kontrowersje.

W spotkaniu oprócz zaproszonych gości, mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń wzięli udział m.in.. burmistrz Kazimierz Jańczuk, Andrzej Cieślawski, przewodniczący rady miejskiej oraz Dariusz Malarczyk, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Wielu mieszkańców gminy nie pochwala prywatyzacji uzdrowiska z obawy, że nowy właściciel szybko spienięży nieruchomości w centrum miasta, które zostaną zabudowane osiedlami. Wydaje się jednak, że przyszły nabywca uzdrowiska nie jest zainteresowany budownictwem mieszkaniowym ani sprzedażą nieruchomości. Natomiast jest zdecydowany, by inwestować w uzdrowisko i zarabiać na usługach medycznych. W ciągu kilku najbliższych lat okaże się czy konstancińskie uzdrowisko rzeczywiście czeka dynamiczny rozwój.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Uzdrowisko Nałęczów
w Konstancinie?


Pod koniec zeszłego tygodnia Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło decyzję o udzieleniu Nałęczowskiemu Towarzystwu Inwestycyjnemu S.A. wyłączności na negocjacje w sprawie zakupu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. Rozmowy mają zakończyć się do 18 listopada.

Uzdrowisko Konstancin
- minister wyjaśnia!


Pod koniec września w pensjonacie Konstancja odbyło się spotkanie na temat prywatyzacji spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, w którym uczestniczył Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Minister oficjalnie zdementował, jakoby ministerstwo zaniżyło wartość prywatyzowanej spółki. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, by nowy właściciel nie tylko zapłacił za spółkę jak najwyższą cenę, lecz także rozwijał działalność leczniczą uzdrowiska.

Prokuratura sprawdzi prywatyzację uzdrowiska!

Samorządy gminy Konstancin-Jeziorna oraz powiatu piaseczyńskiego uznały, że wycena udziałów prywatyzowanej obecnie spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój mogła zostać znacznie zaniżona przez Ministerstwo Skarbu Państwa. O możliwości popełnienia przestępstwa powiadomiono prokuraturę. Natomiast ministerstwo uspokaja i wyjaśnia, że wartość udziałów nie oznacza rynkowej ceny spółki, za którą zostanie sprzedana.

Licytacja Uzdrowiska Konstancin-Zdrój!

Zapowiadana od wielu lat prywatyzacja spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój przeszła do decydującej fazy. W pierwszych dniach sierpnia Ministerstwo Skarbu Państwa, które jest właścicielem uzdrowiska, oficjalnie zaprosiło potencjalnych inwestorów do rozmów na temat sprzedaży niezwykle atrakcyjnej spółki. Zainteresowani inwestorzy mogą zgłaszać się do 29 sierpnia. Następnie ministerstwo wybierze najpoważniejszych kontrahentów i rozpocznie z nimi szczegółowe negocjacje warunków kupna udziałów.

Uzdrowisko Konstancin -Zdrój idzie pod młotek!

Niebawem zakończą się prace doradcy Ministra Skarbu Państwa przy prywatyzacji Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o.. Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu ministerstwo opublikuje ogłoszenie o prywatyzacji spółki, w której będą mogli wziąć udział inwestorzy, spełniający określone wymagania. Przyszłość uzdrowiska jest więc przesądzona - trafi w prywatne ręce. Zarówno samorząd, jak i lokalne stowarzyszenia obawiają się, że sprzedaż jedynego na Mazowszu uzdrowiska, doprowadzi do jego likwidacji.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.819 )