WiadomośćMirków zostanie bez ogrzewania! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez kacper
środa 13 lipca 2011 - 06:56:09


Mirków zostanie bez ogrzewania!

Metsä Tissue do końca przyszłego roku zamknie produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie. Przestanie funkcjonować również fabryczna ciepłownia, która ogrzewa ponad 800 mieszkań na osiedlu Mirków. Od przeszło roku samorząd bezskutecznie stara się rozwiązać problem i zapewnić osiedlu nowe źródło energii. Mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić i krytykują opieszałość oraz nieskuteczność władz miasta.


Podczas ostatniej sesji rady miejskiej burmistrz Kazimierz Jańczuk poinformował, że firma, która miała za własne pieniądze wybudować ciepłownie, zrezygnowała, ponieważ nie wszystkie wspólnoty mieszkaniowe określiły swoje stanowiska. Na 27 budynków, znajdujących się w Mirkowie, tylko 11 miało być podłączonych do wspólnej ciepłowni. Zbyt mało, by inwestycja zwróciła się operatorowi. 12 wspólnot mieszkaniowych opowiedziało się za budową indywidualnych pieców gazowych w swoich budynkach. Natomiast 4 wspólnoty w ogóle nie opowiedziały się za żadnym z proponowanych przez urząd rozwiązań. Władze miasta znalazły się w punkcie wyjścia, nie mając rozwiązania problemu. Mieszkańcy Mirkowa tracą cierpliwość i podczas ostatniej sesji zażądali od samorządowców jak najszybszej pomocy.

Reklamy Google:


Większość uważa, że samorząd powinien pokryć wszystkie koszty i zapewnić lokatorom energię cieplną. Jednak urzędnicy twierdzą, że z prawnego punktu widzenia, nie mogą wyręczyć wspólnot mieszkaniowych, zarządzających większością budynków. Zgodnie z przepisami samorząd musi zapewnić mieszkańcom źródło energii (kotłownię lub sieć gazową). Nie może natomiast sfinansować instalacji pieca gazowego w bloku, należącym do wspólnoty. Gmina ma obowiązek partycypować w kosztach proporcjonalnie do liczby lokatorów komunalnych danego budynku. Instalacja (jeden na dany budynek) pieców, choć w dłuższej perspektywie byłaby bardziej ekonomiczna niż kupowanie ciepła od producenta, wiąże się ze sporym wydatkiem – ok. 100-150 tys. złotych na budynek. Koszty musieliby ponieść mieszkańcy, którzy wykupili mieszkania oraz urząd w imieniu lokatorów komunalnych. Nie wszyscy godzą się na tak duży wydatek. Sytuacje komplikuje dodatkowo fakt, że w starszych budynkach nie można zainstalować pieców i one muszą być podłączone do zewnętrznej kotłowni. Wspólnoty, które są już zdecydowane, by zamontować instalację gazową, napotykają na bariery prawne. Starostwo nie wydaje zgody na budowę pieców, ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia lokalizację takich urządzeń w Mirkowie. Podczas sesji rady miejskiej burmistrz powiadomił mieszkańców, że procedura zmiany planu jest już w toku i będzie apelował do starosty, by pozytywnie rozpatrywał wnioski wspólnot. Z kolei na budowę centralnej ciepłowni w tej chwili urzędu nie stać i dlatego szuka firmy, która zgodzi się zainwestować. Jednak takie rozwiązanie może w przyszłości spowodować znaczny wzrost opłat dla mieszkańców.

Kazimierz Jańczuk starał się uspokoić mieszkańców, zapewniając, że urząd zdąży w terminie rozwiązać problem. Dodał również, że bez względu na wybrany wariant, mieszkańcy muszą się pogodzić ze wzrostem cen za energię cieplną.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości






Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.652 )