WiadomośćWspominamy Wielkich Konstancina! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
niedziela 31 października 2010 - 07:44:07


Wspominamy
Wielkich Konstancina!


Pierwszy listopada to dla Polaków bardzo szczególna data. Właśnie w ten dzień całymi rodzinami udajemy się na cmentarze, by przy grobach naszych bliskich, przyjaciół i znajomych, pomodlić się i ich powspominać. Przechodząc alejkami cmentarnymi dostrzegamy też często groby znanych ludzi. Na niektóre cmentarze, jak np. warszawskie Powązki, wybieramy się specjalnie, by przystanąć i zadumać się przy grobach ludzi, których głośne nazwiska kojarzą się z życiem politycznym, wojskowym, ekonomicznym, kulturalnym, duchownym.


W Konstancinie cmentarzem, który przyciąga znanymi, choć może już trochę zapomnianymi postaciami, jest nekropolia w Skolimowie. Powstała w 1923 roku z inicjatywy jego mieszkańców, m.in. Mateusza Gumowskiego, sołtysa w Skolimowie i ks. Antoniego Koniecznego proboszcza parafii św. Zygmunta w Skolimowie. Obaj zostali pochowani na tym cmentarzu.
Miejsce na ostatni spoczynek znalazł w Skolimowie Wacław Preker, właściciel i twórca Skolimowa-Letniska, ceniony sędzia grodzki dla Mokotowa, sędzia pokoju dla Skolimowa i okolic, fundator parceli pod kościół i Dom Aktora Weterana "Skolimów".

Ważną postacią dla Konstancina był Wacław Gąsiorowski, pisarz okresu międzywojennego, patriota i sołtys Konstancina, który w grobowcu spoczywa z żoną Astą Gąsiorowską. Jego powieści "Generał Bem", "Pigularz" były bardzo popularne w Polsce okresu międzywojennego, a na postawie "Pani Walewskiej" rozpoczęto w 1938 roku w Hollywood zdjęcia do filmu pod tym samym tytułem w rolach głównych z Gretą Garbo i Charlsem Boyer’em. Przeczytaj więcej o Wacławie Gąsiorowskim.


Nekropolia w Skolimowie jest miejscem pochówku Wacława Jordana Rozwadowskiego, niegdyś dyrektora Banku Handlowego w Warszawie, przedstawiciela Gminy Skolimów-Konstancin do Sejmiku Warszawskiego, prezesa Dozoru Szkolnego Konstancina-Skolimowa. Znajdziemy tu groby ludzi nauki: znakomitego psychologa profesora Władysława Witwickiego, ojca polskiej szkoły psychologicznej, tłumacza dzieł Platona, filozofa, teoretyka i znawcy sztuki, profesora Władysława Mieczysława Lisa-Kozłowskiego, światowej sławy filozofa i aktywnego patrioty, który za swoją działalność 10 lat przeżył na zesłaniu na Syberii. Spoczywa tam też Kazimiera Jeżewska, tłumaczka starożytnej literatury greckiej, w tym poetyckiego przekładu "Iliady" Homera, reżyserka baśni dziecięcych.

W jednej z alejek znajduje się mogiła Franciszka Berentowicza, restauratora, właściciela sławnego Casina w Konstancinie oraz Cafe Elita i Wesołej. Są też pomniki Anny Żeromskiej, żony Stefana Żeromskiego, Zofii Modrzewskiej, pierwszej żony znanego reżysera Leona Schillera. W osobnej kwaterze, Alei Gwiazd cmentarza spotkać można groby kilkudziesięciu aktorów zmarłych w skolimowskim Domu Aktora. Niegdyś znane nazwiska, dziś nie mówią nam prawie nic.

W rodzinnym grobowcu, jednym z bardziej okazałych, jest pochowany Jerzy Blikle z żoną hrabianką Anielą z domu Krasińską. Sławny cukiernik z ponad stuletniej dynastii znany był też ze swojego zamiłowania do pisania wierszy. Nad grobowcem dominuje granitowa rzeźba okrytej żałobą niewiasty, powstała na początku lat 80. XX wieku. Nekropolia skolimowska mieści też okazały pomnik Pamięci 1939, gdzie leżą żołnierze Armii Krajowej, polegli podczas okupacji i Powstania Warszawskiego.

W Skolimowie spoczywają też mniej znani mieszkańcy Konstancina, proboszczowie, byli sołtysi Skolimowa i inne osobowości. W tak krótkim artykule nie sposób wymienić wszystkich. Do cmentarza można dojechać ul. Chylicką z Piaseczna lub Konstancina-Jeziornej.


Ciekawy jest też najstarszy cmentarz gminy Konstancina Jeziorny, położony w Słomczynie, gdzie zmarłych chowano już w XVIII wieku. Jest tu przede wszystkim neogotycka kaplica właścicieli dóbr w Oborach wybudowana w 1896 roku. Gotycki napis nad wejściem "Groby rodziny hr. Grzymała Potulickich i hr. Mielżyńskich"dumnie przypomina o założycielach dzisiejszego Konstancina. W rok po wybudowaniu mauzoleum egzekutor testamentu właścicielki Obór - Marii hr. Grzymała-Potulickiej - Witold hr. Skórzewski rozparcelował położny w pobliżu las i wytyczył w nim Konstancin - eleganckie letnisko.

Warto zwrócić uwagę na kwaterę z grobami poległych w latach 1939-1945, wśród nich jest też kilku powstańców warszawskich. Przechodząc cmentarzem można znaleźć na pomniku rodziny Pomianowskich bardzo piękny, patriotyczny napis z utworu "Poema Piasta Dantyszka herbu Leliwa o piekle" Juliusza Słowackiego:

Polsko ty moja!
Gdy już będziemy nieprzytomni
Wspomnij ty o nas! O wspomnij!
Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska
Pacierz, co płacze i piorun , co błyska!


Do cmentarza w Słomczynie można dojechać z Wilanowa ul. Przyczółkową, dalej przez Konstancin-Jeziorną na Górę Kalwarię drogą 724, w Słomczynie skręcić na Cieciszew w lewo i znowu w lewo. 31 października i 1 listopada nastąpi w okolicach cmentarza tymczasowa zmiana organizacji ruchu. Ulica Jabłoniowa (droga nr 868) na odcinku od Wiślanej do Żwirowej będzie jednokierunkowa, a od Żwirowej do ul. Jabłoniowej (drogi 868) będzie zakaz ruchu.


Warto wspomnieć jeszcze o dwóch ważnych miejscach historycznych dla naszej gminy. W Cieciszewie znajduje się głaz, miejsce pochówku kilkudziesięciu mieszkańców naszej gminy, którzy polegli w Powstaniu Styczniowym. Zgodnie z przekazami historycznymi w mogile tej pochowano też anonimowych ludzi powieszonych po upadku powstania przez rosyjskich żołnierzy na topolach rosnących wzdłuż drogi prowadzącej z Cieciszewa do Obór.

Wart obejrzenie jest też cmentarz "Marynin" żołnierzy I Wojny Światowej znajdujący się na Kępie Oborskiej, przy granicy Konstancina i Łyczyna. Chcących przeczytać dłuższą historię tego cmentarza zapraszamy tutaj.


Cmentarze w Skolimowie i Słomczynie - mapa
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Źródła:
Złota Księga Skolimowa tom I, IV, Jerzy Hertel
Konstancin, zapomniana arkadia, Zdzisław Srok
Konstancin śladami ludzi i zabytków, Tadeusz Władysław Świątek
www.konstancinjeziorna.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.440 )