WiadomośćPociąg relacji Konstancin - Warszawa! (więcej...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 17 września 2010 - 06:36:00


Pociąg relacji
Konstancin - Warszawa!


Pociąg pasażerski w Konstancinie? To nie żart. W czwartek 16 września niektórzy mieszkańcy naszego miasta mieli okazję zobaczyć nowy szynobus. Koleje Mazowieckie wysłały na próbę pociąg z Warszawy do Konstancina-Jeziorny. Czy oznacza to utworzenie połączenia kolejowego między naszym miastem a stolicą?


Testowy pociąg wyruszył wczoraj z dworca Warszawa-Zachodnia w stronę stacji Nowa Iwiczna koło Piaseczna. Następnie przez miejscowości Józefosław i Julianów, po torach którymi zwykle jeżdżą pociągi towarowe do elektrociepłowni Siekierki, dotarł do Konstancina-Jeziorny (patrz mapa). Przejazd między Piasecznem a Konstancinem trwał niecały kwadrans.

W założeniach nowego połączenia, spalinowym szynobusem dotarlibyśmy z Konstancina do Nowej Iwicznej, gdzie trzeba byłoby przesiadać się na pociągi elektryczne do Warszawy. Rozważane są także opcje zakupu szynobusów hybrydowych, które mogłyby jechać bezpośrednio do stolicy. Innym jeszcze rozwiązaniem jest elektryfikacja odcinka między Konstancinem a Piasecznem, to jednak oznacza wzrost kosztów.
Podsumowując przeprowadzone testy, czas przejazdu z Konstancina do Warszawy oceniono na 30-45 minut.


Czy testy połączenia kolejowego między Konstancinem a Warszawą oznaczają uruchomienie regularnej linii komunikacyjnej? Trudno powiedzieć. Z jednej strony inicjator próbnego przejazdu, radny Mazowsza Grzegorz Kostrzewa-Zorba zapewnia, że stałe kursy mogłyby być uruchomione w ciągu 1-2 lat. Wg jego opinii uruchomienie linii do Konstancina nie wymaga ogromnych nakładów. Trzeba zainwestować w budowę peronów (pomiędzy Nową Iwiczną a Konstancinem miałoby powstać pięć przystanków), poprawić stan torów oraz zapewnić tzw. mijankę dla szynobusów, w celu zapewnienia odpowiedniej częstotliwości kursów. Z drugiej jednak strony pomysł nie jest nowy. Jak podaje Gazeta Wyborcza ponad dziesięć lat temu odbył się podobny przejazd szynobusem do Konstancina i skończyło się tylko na tym. Do tego należy pamiętać, że za 2 miesiące odbędą się wybory, a więc ilość obietnic wzrasta w zastraszającym tempie.

Pozostaje mieć nadzieję, że nie jest to kolejna przedwyborcza obietnica i w ciągu najbliższego roku powstanie nowe połączenie komunikacyjne z Warszawą. Podróż do stolicy szynobusem byłaby znacznym ułatwieniem dla mieszkańców Konstancina, którzy teraz codziennie zmagają się z gigantycznymi korkami.

Przeczytaj więcej na temat połączenia kolejowego Konstancin - Warszawa:
"Pociąg do Konstancina" - Życie Warszawy
"Szynobusem do Konstancina" - Piaseczno24.net
"Szynobusem do Konstancina tylko na wybory..." - Gazeta Wyborcza


Testowy przejazd szynobusu z Warszawy do Konstancina - relacja serwisu Piaseczno24.net


Trasa przejazdu szynobusu Nowa Iwiczna - Konstancin
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości
Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.403 )