WiadomośćKoniec papierni w Konstancinie! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 31 maja 2010 - 16:42:53


Koniec papierni
w Konstancinie!


Fiński koncern papierniczy Metsä Tissue planuje zamknąć papiernię w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej. Pracę może stracić prawie 200 osób. Razem z papiernią zamknięta zostanie oczyszczalnia ścieków należąca do koncernu, z której korzysta teraz gmina. Terenem na którym znajduje się zakład już zainteresowali się deweloperzy. To ponad 70 ha powierzchni do wykorzystania.


Kilka dni temu fiński koncern ogłosił, że do 2012 roku zakończy produkcję papieru w Konstancinie. Teraz w papierni produkowane są m.in. papierowe ręczniki. Jak twierdzą przedstawiciele koncernu, infrastruktura zakładu jest przestarzała i kosztowna w utrzymaniu. Z przyczyn ekonomicznych nie opłaca się kompleksowa przebudowa papierni. W ciągu dwóch lat pracę straci 40 pracowników z prawie 200-osobowej załogi. Produkcja papieru zostanie przeniesiona do nowoczesnego zakładu pod Opolem, gdzie część dotychczasowej załogi będzie mogła kontynuować pracę.

Zamknięcie zakładu papierniczego to poważny problem nie tylko ze względu na fakt, że pracę mogą stracić mieszkańcy Konstancina. Do oczyszczalni należącej do koncernu trafiają ścieki z całej gminy. Mimo wieloletnich negocjacji samorząd nie zdecydował się na jej wykupienie. Teraz oczyszczalnia zostanie zamknięta i władze gminy muszą znaleźć inne rozwiązanie. Pomysły są różne - budowa kolektora do oczyszczalni ścieków w Wilanowie (koszt ok. 30 mln zł.) lub budowa własnej oczyszczalni. Zadanie nie jest łatwe ponieważ na znalezienie i wdrożenie rozwiązania gmina ma tylko 2 lata.

Co powstanie na terenie zakładu, który zajmuje obszar 70 ha? Jeszcze nie wiadomo. Być może na terenie papierni zbudowane zostanie kolejne osiedle mieszkaniowe. Wymaga to jednak zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.


Fabryka Papieru powstała w XVIII wieku. Bliskość Warszawy zapewniła zakładom duży rynek zbytu. Jeziorański papier towarzyszył wydarzeniom historycznym tego okresu. Król Stanisław August Poniatowski posługiwał się tylko papierem z Jeziorny do sporządzania dokumentów królewskich. Papier z Jeziorny tworzył dokumenty Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3-go Maja. Z tego samego papieru korzystał również Tadeusz Kościuszko.

W roku 1939 fabryka zatrudniała 1200 robotników, a produkcja roczna papieru i bibułki osiągnęła wysokość 13 tysięcy ton. Lata powojenne to intensywny rozwój i modernizacja zakładu. Zaczęto produkować na potrzeby rynku krajowego: bibułkę filtracyjną, papiery do pisania, drukowe, mapowe i wartościowe. Wielkość asortymentu systematycznie powiększała się.
Fabryka dzięki swoim osiągnięciom i umiejętności organizacyjnej przeobraziła się w "Warszawskie Zakłady Papiernicze". W latach 60-tych oddano do użytku mechaniczną oraz biologiczną oczyszczalnię ścieków oraz filtry. Oczyszczalnia biologiczna przyczyniła się do poprawy stanu czystości Jeziorki. Na przełomie lat 80-tych w fabryce pracowało 2000 pracowników, roczna produkcja papieru wynosiła ok. 75 tysięcy ton. W roku 1985 obchodów swego 225-lecia Jeziorna była największą w Europie papiernią pod względem ilości zabudowanych maszyn papierniczych w jednym zakładzie. W połowie lat 90-tych udziały w przedsiębiorstwie zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, co stworzyło nowe szanse dla rozwoju zakładu. W styczniu 1998 roku w ramach akcji NFI większość udziałów Warszawskich Zakładów Papierniczych wykupiła fińska firma Metsä Tissue. W grudniu 1998 najstarsza część Zakładu została sprzedana spółce "KONSTANS".


Źródła: www.konstans-papier.com.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.327 )