WiadomośćOdsłonięcie Ławeczki Żeromskiego w Parku Zdrojowym
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
poniedziałek 28 listopada 2016 - 12:54:30


Odsłonięcie Ławeczki Żeromskiego w Parku Zdrojowym

W środę, 30 listopada zapraszamy na uroczystość odsłonięcia pomnika Stefana Żeromskiego w Parku Zdrojowym. Później zaplanowano część artystyczną w KDK Hugonówka poświęconą pisarzowi. Program artystyczny przygotowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Przepióreczka".


Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpocznie się o godz. 13:30 na skwerze im. Stefana Żeromskiego, gdzie stanął pomnik. Jego autor Paweł Pietrusiński przedstawił Żeromskiego siedzącego na ławce, zatroskanego czy też zamyślonego nad nowym literackim dziełem. Tuż obok pomnika pisarza spacerowicze mogą przeczytać cytaty z jego dzieł, m.in. z "Ludzi bezdomnych", "Przedwiośnia", "Dziejów grzechu", wykute na tablicach z brązu i usytuowane na siedmiu postumentach.

Reklamy Google:


Po odsłonięciu pomnika zapraszamy do KDK Hugonówka na program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Stefana Żeromskiego w Konstancinie-Jeziornie z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Przepióreczka". W programie m.in.: pieśń "Tu wszędzie jest..." w wykonaniu Wiktorii Puchty z chórem szkolnym, prezentacja multimedialna "Żeromski w naszej społeczności", "Pieśń o Przepióreczce" w wykonaniu chóru szkolnego ZS nr 2 oraz "Uciekła mi przepióreczka" w wykonaniu ZPiT Przepióreczka. Będzie także prezentacja fragmentów "Pomyłek" zawierających konstancińskie wątki oraz "Walczyk o Konstancinie" w wykonaniu Przepióreczki.

Stefan Żeromski zamieszkał w Konstancinie w 1920 roku. Kupił willę "Świt", która znajduje się przy ul. Żeromskiego. Po śmierci pisarza w 1925 roku w willi do końca swojego życia mieszkały jego żona Anna i córka Monika. Dzisiaj znajduje się w niej muzeum poświęcone pisarzowi. Żeromski uwielbiał spędzać czas w swoim ogrodzie, który sam zaprojektował oraz spacerować po letnisku.

"Żadne Capri, żadne Nervi, żadna Nicea nie pachną tak, jak Konstancin" - mawiał o naszym mieście. W letnim domu powstało wiele fragmentów jego najwspanialszych dzieł. Dwa opowiadania "Wilgę" i "Pomyłki" poświęcił właśnie naszemu miastu. Znajdziemy tam niezwykłe opisy konstancińskiej przyrody. "Pomyłki" to także unikalny zapis historii wojennego cmentarza na Maryninie, który lubił odwiedzać pisarz. Stefan Żeromski w swoim opowiadaniu upamiętnił bitwę, która odbyła się niedaleko Obór podczas I wojny światowej. Wielką batalię stoczyły tu oddziały rosyjskie i niemieckie. Jednak po obu stronach ofiarami byli również Polacy wcieleni do wrogich armii zaborców. Polegli w bratobójczej walce i spoczęli na unikalnym cmentarzu na Maryninie. Dzisiaj mogiły są w fatalnym stanie, wymagają pilnej konserwacji. Jednak znajdują się na prywatnych gruntach, sprzedanych przez SGGW.

Na zagospodarowanie skweru oraz na projekt i wykonanie pomnika oraz tablic samorząd przeznaczył 130 tys. złotych. Teraz w naszym parku oprócz pomnika Jana Pawła II znajduje się również figura Stefana Żeromskiego, obok którego można usiąść, odpocząć i porozmyślać. Pomnik bez wątpienia będzie nową atrakcja turystyczną Konstancina-Jeziorny.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Pomnik Stefana Żeromskiego w Konstancinie

Na jednej z ławek w Parku Zdrojowym w Konstancinie-Jeziornie podczas spaceru przysiadł Stefan Żeromski. W 152. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych mieszkańców naszego miasta przy jednej z alejek powstał pomnik pisarza. Ponadto na Skwerze Stefana Żeromskiego, wokół figury znajdują się również inskrypcje z fragmentami jego dzieł.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.3084 )