WiadomośćSukcesy i porażki mijającej kadencji (więcej...)
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez kacper
czwartek 13 listopada 2014 - 08:58:33


Sukcesy i porażki
mijającej kadencji


Zbliża się koniec obecnej kadencji samorządu Konstancina-Jeziorny. Wkrótce wybory warto więc podsumować sukcesy i porażki zarówno Rady Miejskiej, jak i burmistrza. Przedstawiamy najważniejsze, naszym zdaniem, dokonania władz naszego miasta oraz kilka najistotniejszych potknięć naszych samorządowców.


Trudno jednoznacznie wskazać największe sukcesy i porażki kończącej się kadencji. Każdy z mieszkańców mógłby pewnie wymienić tu swoją listę. Jednak, starając się obiektywnie ocenić ostatnie cztery lata, wybraliśmy kilka najważniejszych przedsięwzięć naszego samorządu. Najistotniejszych inwestycji, z których korzysta największa część mieszkańców. Wymieniamy również najważniejsze problemy, które przez ostatnie cztery lata nie zostały rozwiązane.

Reklamy Google:


Hugonówka i Park Zdrojowy

Jednym z najbardziej spektakularnych, a zarazem najkosztowniejszych wydarzeń mijającej kadencji było dokończenie przebudowy Parku Zdrojowego oraz otwarcie Hugonówki. Adaptacja zabytku, który stał się nową siedzibą Konstancińskiego Domu Kultury kosztowała ponad 8,3 mln złotych. Wprawdzie długotrwała i pechowa renowacja dawnego Kina "Beata" zaczęła się jeszcze w poprzedniej kadencji, ale to w obecnej samorząd wygrał spór o willę, wyremontował ją i otworzył w niej nowy dom kultury, który od lutego przyciąga mieszkańców i gości z innych miast.

Oświata

Docenić trzeba ogromne nakłady finansowe na oświatę. W ciągu ostatnich czterech lat niemal we wszystkich szkołach i przedszkolach były prowadzone remonty. Przebudowa Szkoły Podstawowej nr 6 w Opaczy kosztowała ponad 3,9 mln złotych. Przy placówce powstaje również sala gimnastyczna za blisko 2,5 mln złotych, która będzie gotowa w przyszłym roku. Niewielka hala sportowa powstała również przy Zespole Szkół Integracyjnych nr 5 przy ul. Szkolnej - kosztowała 1,7 mln złotych. Samorząd wybudował również żłobek w Mirkowie za 5,6 mln złotych oraz przedszkole w Oborach za ponad 3,5 mln złotych, a także rozpoczął remont przedszkola w Mirkowie, który będzie kosztował ponad 3,4 mln złotych.

Skatepark

W tym roku w Konstancinie-Jeziornie powstał wreszcie niewielki skatepark, o który młodzi mieszkańcy zabiegali od 2010 roku. Budowa skweru sportowo-rekreacyjnego, na którym powstały również różne boiska i siłownia na świeżym powietrzu kosztowała ponad 2,3 mln złotych.

Komunikacja w gminie

W ostatnich latach zostały uruchomione lokalne linie mikrobusowe L14, L15, L16 i L21, które umożliwiają dotarcie do centrum miasta mieszkańcom wszystkich konstancińskich sołectw. Dzięki staraniom samorządowców została uruchomiona także nowa linia autobusowa 742, która połączyła Górę Kalwarię i Konstancin z Warszawą. Wkrótce korzystanie z miejskiej komunikacji ułatwi Karta Mieszkańca Konstancina, która zacznie funkcjonować na początku 2015 roku. Dzięki karcie będzie można taniej kupować bilety.

Co z publiczną przychodnią?

Do potknięć samorządu należy zaliczyć brak wizji przyszłości Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Konstancinie-Jeziornie. Od kilku lat w samorządzie toczy się dyskusja o konieczności przebudowy przychodni przy ul. Wareckiej i Pocztowej lub budowie nowego obiektu. Jednak dotychczas w tej sprawie nie zapadły żadne decyzje. Bierność samorządu wykorzystują prywatne firmy, które chcą rozwiązać problemy z opieką medyczną naszej gminy, otwierając nowe przychodnie. Oferując bezpłatne usługi w ramach kontraktu z NFZ-em, starają się przejąć pacjentów publicznej przychodni.

Zagospodarowanie gminy

Podczas ostatnich czterech lat burmistrzowi, urzędnikom i radnym nie udało się podjąć kilku ważnych decyzji odnoście zagospodarowania naszego miasta i gminy. Chociaż miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obowiązują na powierzchni ponad 80% gminy, ciągle brakuje ich w kilku strategicznych miejscach, najważniejszych dla przyszłości naszego miasta. W tej kadencji samorządowcom nie udało się uchwalić nowego planu centrum (etap II) oraz pofabrycznych terenów Mirkowa. Projektanci czekają na rozstrzygnięcie kwestii konserwatora zabytków w sprawie ochrony najstarszych, fabrycznych budynków. Przedłuża się również trwające już kilka lat opracowywanie nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego - niezwykle istotnego, nadrzędnego dokumentu planistycznego.

Targowisko

Nie powstało także zapowiadane przez burmistrza nowe targowisko, które miało być zlokalizowane za obecnym placem targowym. Na łąkach, na Grapie samorząd chce wybudować nowy, utwardzony plac handlowy wraz z parkingiem.

Mieszkania dla potrzebujących

W kończącej się kadencji samorząd nie wybudował nowych mieszkań komunalnych ani socjalnych. W naszej gminie ponad 200 potrzebujących rodzin oczekuje na mieszkanie, a samorząd nie dysponuje wystarczającą liczbą lokali. Od lat w naszej gminie problemem są lokatorzy wielu zaniedbanych kamienic, których urzędnicy nie mają gdzie przenieść. Ostatnie nowe komunalne budynki mieszkalne powstały cztery lata temu. W mijającej kadencji w budżecie zabrakło pieniędzy na budowę mieszkań.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Zobacz artykuły powiązane:


Wybory samorządowe
w Konstancinie


Już niebawem, 16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Wybierzemy nie tylko nową Radę Miejską, lecz także reprezentantów Konstancina-Jeziorny w Radzie Powiatu Piaseczyńskiego oraz przedstawicieli naszej części województwa w sejmiku mazowieckim. O stanowisko burmistrza będzie ubiegało się pięciu kandydatów.



Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.2149 )