WiadomośćRocznica Powstania Warszawskiego w Konstancinie
(Kategoria: Konstancin-Jeziorna: WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
wtorek 05 sierpnia 2014 - 08:20:37


Rocznica Powstania Warszawskiego w Konstancinie

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Konstancinie-Jeziornie trwały aż trzy dni. Zainaugurowała je uroczystość pod Pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Samodzielnego Batalionu im. bryg. Czesława Mączyńskiego znajdującym się przy rondzie im. Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie. Władze miasta i mieszkańcy wzięli udział także w obchodach w Powsinie oraz w Hugonówce.


Obchody zainaugurowała uroczystość pod Pomnikiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Samodzielnego Batalionu im. bryg. Czesława Mączyńskiego. W piątek 1 sierpnia o godz. 16 władze miasta reprezentowane przez burmistrza Kazimierza Jańczuka, jego zastępcę Ryszarda Machałka oraz przedstawicieli Rady Miejskiej z przewodniczącym Andrzejem Cieślawskim na czele złożyli kwiaty przy rondzie im. Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie. O godz. "W" w naszym mieście rozległ się dźwięk syren, upamiętniający bohaterów Powstania Warszawskiego.

O godz. 17 zaczęło się również nabożeństwo w intencji Powstańców, które odbyło się w kościele św. Elżbiety w Powsinie. Po mszy zgromadzeni przy muzyce orkiestry w uroczystej posesji przeszli na pobliski Cmentarz Powstańców Warszawskich, na którym spoczywa 63 żołnierzy i sanitariuszek. Byli to mieszkańcy zarówno terenów obecnej dzielnicy Wilanów, jak i gminy Konstancin-Jeziorna, którzy polegli podczas walk stoczonych na przedpolu stolicy. Podczas uroczystości, po modlitwie głos zabrali Tomasz Ciorgoń, wiceburmistrz Wilanowa oraz burmistrz Kazimierz Jańczuk i Andrzej Melak z rady Warszawy.

Po swoim przemówieniu burmistrz naszej gminy uhonorował Zofię Morawską, mieszkankę Konstancina-Jeziorny, która w czasie Powstania była łączniczką. Na terenie nekropolii odbył się przejmujący Apel Poległych, a następnie mieszkańcy, kombatanci, przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń, a także samorządowcy z Wilanowa i Konstancina-Jeziorny złożyli kwiaty przy pomniku, oddając hołd bohaterom. W obchodach wzięli udział również kibice Legii Warszawa z Wilanowa i Konstancina-Jeziorny, którzy podczas uroczystości trzymali transparenty z patriotycznymi hasłami, złożyli kwiaty przy grobie, a na zakończenie uczcili Powstańców odpaleniem rac.

Reklamy Google:


Kolejna cześć rocznicowych obchodów odbyła się w sobotę 2 sierpnia przed Hugonówką, przy ul. Mostowej w Konstancinie-Jeziornie. Nastąpiło tam uroczyste przekazanie samorządowi Konstancina-Jeziorny sztandaru Koła nr 8 Samodzielnego Batalionu im. bryg. Czesława Mączyńskiego Narodowych Sił Zbrojnych Armii Krajowej. Z liczącego niegdyś prawie sto osób Koła nr 8 dziś zostało już tylko dziewięcioro kombatantów. Z powodu wieku i stanu zdrowia podjęli oni decyzję o przekazaniu sztandaru.

W uroczystości nie mogła wziąć udziału Barbara Żugajewicz-Kulińska, prezes zarządu Koła nr 8, w której imieniu wystąpił Michał Żugajewicz, odczytując list w imieniu cioci. Barbara Żugajewicz-Kulińska we wzruszających słowach poprosiła, by samorząd godnie opiekował się kombatanckim sztandarem, kultywując tym samym pamięć o Powstańcach i kontynuując ich służbę. Natomiast w imieniu sztandarowej Zofii Sobieraj wystąpiła jej wnuczka Anna Skiba, która przedstawiła historię sztandaru. Podczas uroczystości kombatanci pożegnali się ze sztandarem, który następnie przekazali burmistrzowi Kazimierzowi Jańczukowi. Będzie on eksponowany w Hugonówce, a władze miasta zapewniły Powstańców, że sztandar będzie uczestniczył we wszystkich gminnych uroczystościach.

Obchody zakończył koncert, który odbył się w Hugonówce w niedzielę 3 sierpnia. Na scenie wystąpił Ygor Przebindowski, który zaprezentował publiczności swój najnowszy projekt "Powidoki Powstania Warszawskiego". Wraz z nim w Hugonówce wystąpili Paweł Kaczmarczyk, Dawid Lubowicz, Robert Cichy i Marcin Januszkiewicz.

Powstanie Warszawskie na terenie Konstancina-Jeziorny

Na terenie Konstancina-Jeziorny oraz dzielnicy Wilanów walczyły dwa oddziały (Samodzielny Batalion Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego oraz Batalion AK "Krawiec"). Żołnierze mieli przede wszystkim rozbroić okupanta, a następnie dołączyć do oddziałów walczących w stolicy. Na terenie naszej gminy Powstanie rozpoczęło się w Mirkowie na terenie byłej fabryki papieru. Polskim oddziałom początkowo udało się wygrać potyczki z okupantem. Jednak później zostały rozbite nad Jeziorką, gdzie zginęło dziewięciu Powstańców oraz dowódca batalionu - Florian Kuskowski "Szary". Niestety tylko nielicznym Powstańcom udało się przedostać do Warszawy, ponieważ większość z nich poległa podczas walk w Mirkowie, Jeziornie, Chylicach, Klarysewie, Bielawie oraz na polach Kierszka, Wilanowa i Powsina. Inni musieli wycofać się do Lasu Chojnowskiego.

W latach powojennych żołnierze Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego byli represjonowani i szykanowani. Po 1989 roku podejmowali szereg rozmaitych działań na rzecz kultywowania pamięci o Powstaniu Warszawskim. To z ich inicjatywy w 2008 roku przy rondzie Jana Pawła II powstał pomnik upamiętniający bohaterów.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości





Źródło: Konstancin 24 - Konstancin-Jeziorna > Portal Mieszkańców > Metropolia Warszawa
( http://www.konstancin24.eu/news.php?extend.2021 )