Zaloguj się | Rejestracja

Słynne kobiety Konstancina - relacja! (czytaj więcej...)


Słynne kobiety Konstancina - relacja!

Tematem przewodnim spotkania z cyklu Wirtualne Muzeum Konstancina, które odbyło się 19 listopada w siedzibie KDK, były "Słynne kobiety Konstancina". Być może dlatego audytorium składało się w większości z płci pięknej i trwało aż cztery godziny. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.


Sławnych kobiet związanych z naszym miastem było wiele, stąd trudny wybór, które sylwetki należałoby zaprezentować. Zaczęto więc od: Józefy hr. Dąmbskiej, dr Wandy Sczawińskiej, Zofii Muellerówny, Lucyny Messal, Wiktorii Kaweckiej - śpiewaczek operowych, Michaliny Czerneckiej i Heddi Pate. Opowieści o nich snuł Tadeusz Władysław Świątek. Natomiast Karolina Puchała-Rojek, wiceprezeska Fundacji Archeologia Fotografii przedstawiła postacie trzech fotografek związanych z Konstancinem: Wandy Herse, Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej.

Reklamy Google:


Chronologicznie poczet kobiet otworzyła Józefa z Iwaszkiewiczów hr. Dąmbska, znana jako fundatorka miejscowego kościoła przy Parku Zdrojowym, ale już zupełnie zapomniana jako właścicielka dwóch konstancińskich willi: uchodzącej za najstarszą budowlę w Konstancinie "Szwajcarki" (1899 r., ul. Sienkiewicza), i sąsiadującej z nią willi "Pod Dębem", ozdobionej kartuszem herbowym od strony ul. Piłsudskiego.

Nie sposób pominąć Zofii Muellerówny, pełniącej z wyboru funkcję sołtysa Konstancina. Była ona pierwszą kobietą sołtysem w II RP, która uporządkowała administrację Konstancina i stworzyła ją na wzór zachodnich norm. 

Dr Wanda Szczawińska w 1910 r. zorganizowała poradnię lekarską dla niemowląt, założyła sanatorium dziecięce w Skolimowie. Była również autorką wielu publikacji na temat wychowania niemowląt.

Do legendy Konstancina przeszły także - Heddi Pate, czyli Jadwiga Mąkowska - obywatelka amerykańska i Monika Żeromska, córka pisarza - Stefana Żeromskiego. Pierwsza, znana jako sportsmenka, świetna automobilistka i zwolenniczka hippiki, pokonująca konstancińskie płoty na swym koniu, jak przeszkody na torze wyścigowym. Druga, malarka, bywalczyni salonów literackich i artystycznych, osoba opiniotwórcza.

Przy okazji spotkania Tadeusz Władysław Świątek promował swoją nową książkę pt. „Od Sawy do kamy czyli kobiecy ruch społecznikowski”, napisaną wspólnie z Rafałem Chwiszczukiem.

Niezmierne ciekawa okazała się drugą część spotkania, podczas której Karolina Puchała-Rojek, wiceprezeska Fundacji Archeologii Fotografii opowiadała o barwnym życiu trzech fotografek związanych z Konstancinem: Wandy Herse, Zofii Chomętowskiej i Marii Chrząszczowej.

Wanda Herse była kobietą niezwykle wszechstronną i aktywną. Zajmowała się projektowaniem kostiumów teatralnych, prowadziła renomowany dom mody. Była założycielką i prezesem Warszawskiego Towarzystwa Wioślarek, prezesem Warszawskiego Stowarzyszenia Spożywców, współzałożycielką i pierwszą przewodniczącą Sekcji Miłośników Gór Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Należała również do pierwszego pokolenia polskich taterniczek, a jej największym osiągnięciem było pierwsze kobiece wejście na Mnicha (nad Morskim Okiem) w 1902 roku. Jej fotografie pokazane w czasie spotkania to przede wszystkim zdjęcia z podróży po Europie w latach 1905-1910, z Włoch i Hiszpanii a także seria niepowtarzalnych zdjęć z Tatr.

Zofia Katarzyna Chomętowska pozostała w pamięci m.in. jako foto serwisantka wystawy "Warszawa oskarża" (1945) - pierwszej powojennej polskiej wystawy fotograficznej pokazywanej w wielu muzeach w Polsce i za granicą. Negatywy zdjęć ocalone i wyniesione z powstania warszawskiego autorka podarowała Muzeum Historycznemu m. st. Warszawy. Po wojnie do Muzeum trafiło ok. 5 tys negatywów z okresów: 1923-1939 oraz 1945-1947.

Maria Chrząszczowa znana jest przede wszystkim z fotografii architektury Warszawy. Do jej najważniejszych osiągnięć należy dokumentacja zburzonej stolicy Polski wykonana w 1945 roku. Wystawiała rzadko, m.in. na Ogólnopolskich Wystawach Fotografiki. Jej zdjęcia znalazły się w rożnych albumach i czasopismach: „Stolica”, „Architektura” i „Kobieta”.

Czas nie pozwolił na dalsze rozmowy, ale Konstanciński Dom Kultury zapowiada kolejne spotkania poświęcone słynnym kobietom Konstancina. Będą one poświęcone postaciom, których nazwiska zasygnalizowano na sobotnim spotkaniu.

Tekst: Bożena Waszczuk

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości


Zobacz artykuły powiązane:

KDK poleca: Słynne kobiety Konstancina!

Konstanciński Dom Kultury zaprasza mieszkańców Konstancina-Jeziorny na spotkanie poświęcone słynnym kobietom Konstancina. Spotkanie odbędzie się w sobotę 19 listopada o godz. 16.00, w siedzibie KDK przy ul. Jaworskiego. Serdecznie zapraszamy!

piątek 25 listopada 2011 - 07:59:34 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja