Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Ogród Botaniczny w Powsinie! (czytaj więcej...)


Ogród Botaniczny
w Powsinie!


Wiosna już na dobre zawitała do Konstancina. Zaciszne i zielone miejsca są teraz szczególnie poszukiwane przez znużonych zimą spacerowiczów. W poszukiwaniu oznak wiosny udaliśmy się do niedaleko położonego Powsina. To właśnie tutaj, w Ogrodzie Botanicznym PAN o tej porze roku jest najpiękniej, a ptasi śpiew brzmi szczególnie melodyjnie. Warto dodać, że od 1 kwietnia Ogród Botaniczny w Powsinie jest otwarty codziennie w godz. 10-18.


W okresie wiosenno-letnim Ogród Botaniczny PAN zawsze przeżywa oblężenie. Odwiedzają go w przeważającej części rodzice z dziećmi i osoby starsze, choć widać także pary zakochanych. Jest on otwarty dla każdego, kto chce w spokoju i otoczony pięknem przyrody odetchnąć od zgiełku miasta.

Ogród Botaniczny PAN to 40 hektarów powierzchni, podzielonej na działy roślinne i arboretum, z czego 30 hekatrów jest udostępnione dla osób zwiedzających. Wejść do ogrodu możemy z dwóch stron: od strony Lasu Kabackiego, Parku Kultury w Powsinie z którym ogród graniczy, a także od strony ulicy Prawdziwka.
Bezpośrednio przy ogrodzie swoją pętlę ma autobus linii 139. Do ogrodu możemy też dojechać autobusem 519, dojeżdżającym do Parku Kultury w Powsinie, z którego pieszo można dojść do ogrodu w kilka minut. Na terenie jest także dostępny parking (płatny w święta i weekendy) dla osób zmotoryzowanych, a także stoiska dla rowerzystów (po samym ogrodzie nie można poruszać się na bicyklu).

Reklamy Google:Ogród został otwarty dla zwiedzających w 1990 roku, jednakże decyzją Prezydium PAN powołano je już 16 lat wcześniej - założycielem był prof. Bogusław Molski.
Ogród Botaniczny to nie tylko miejsce wypoczynku dla osób z okolic Warszawy i Konstancina. Przyjeżdżają do niego również goście z zagranicy. Jego pierwotnym przeznaczeniem była funkcja naukowego zaplecza dla wyższych uczelni, w szczególności SGGW (wydziału rolniczego i ogrodniczego). W 1995 roku powołano Centrum Edukacji Ekologicznej, które prowadzi dla młodzieży specjalne zajęcia praktyczne i teoretyczne z zakresu biologii i ekologii.

Na terenie ogrodu oprócz ponad 8500 gatunków i odmian roślin, możemy także wyróżnić miejsce szczególne. W celu upamiętnienia wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II, 20 maja 2006 roku posadzono Dąb Papieski.
Różnorodność roślinna ogrodu jest w stanie zadziwić i zauroczyć niejednego malkontenta wątpiącego w sens odwiedzania tego typu miejsc. Wspomniane działy roślinne (przedzielone uroczymi alejkami) to m.in. dział flory polskiej (gdzie możemy podziwiać tzw. rabatę dydaktyczną, imitującą górskie wzniesienia na których występują rośliny górskie, trawiaste i rośliny źródliskowe). Niejedna osoba zakochana w górach z pewnością podąży wyznaczonym szlakiem górskim - na wierzchołku można podziwiać panoramę ogrodu. Przy okazji zwiedzania oglądający mają możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi różnego rodzaju roślin górskich chronionych i pospolitych, występujących w Tatrach, Bieszczadach czy Pieninach. Każda roślina jest oznakowana i nazwana.

Innym działem jest dział roślin drzewiastych tzw. arboretum, które stanowi swojego rodzaju inkubator, w którym rozwijają się przeróżne gatunki krzewów iglastych, wolnorosnących drzew, jałowców, cisów, azalii i magnolii. Atrakcję stanowią np. gatunki azjatyckie takie jak modrzewnik chiński czy jodła koreańska.

Na szczególną uwagę zasługuje także szklarnia roślin egzotycznych, które przypadną do gustu sympatykom Ameryki Południowej, Indii i Chin. Kolekcja liczy ponad 1700 gatunków i odmian roślin. Szklarnia "Zielony Raj" posiada m.in. rośliny cytrusowe - cytryny, mandarynki, pomarańcze, paprocie drzewiaste, kamelie i fuksje, czy choćby grupy roślin podobne do palm. Niespotykane nigdzie indziej są również kilkumetrowe kaktusy i agawy, jakby żywcem przeniesione z Meksykańskich stepów. Już z resztą na samym początku wchodzący będą mogli poczuć specyficzne "ciężkie i lepkie" powietrze jakie panuje w szklarniach. Ekspozycja bowiem zakłada rozwój roślin pochodzących z klimatów tropikalnego, subtropikalnego i suchego. Dodatkową atrakcją są posągi hinduistycznych bożków takich jak Wiszna czy Śiwa Nataradża, których charakterystykę można przeczytać na niewielkich tablicach informacyjnych.

Ostatnim działem roślin są rośliny ozdobne i użytkowe. Tu znaleźć możemy m.in. unikalną kolekcję róż (ponad 100 gatunków). Jest to idealne miejsce dla panów pragnących się oświadczyć swoim wybrankom serca. Wśród kolekcji możemy wyróżnić róże damasceńskie, burbońskie i rzadko spotykane remontanty. W dziale roślin użytkowych znajdziemy zaś rośliny lecznicze stosowane głównie w homeopatii i aromaterapii, a także ogród warzywny.

Miejscem bardzo często wykorzystywanym do fotografii ślubnych jest znajdująca się na terenie ogrodu biała Altana Chińska, usytuowana w pobliżu ogrodów warzywnych, tuż przy wejściu od strony Parku Kultury.
Ogród Botaniczny to jednak nie tylko romantyczny park, różnorodność roślinna i miejsce, w którym mieszkańcy mogą znaleźć chwilę na relaks i odpoczynek. To także miejsce kulturalne, gdzie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia artystyczne. Dla przykładu w sierpniu ubiegłego roku były to Koncerty XV Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach, Chopin i Jego Przyjaciele", wystawa zbiorowa malarstwa grupy Kolor "Barwy natury 2010", "Spotkanie z bogami Indii" (ekspozycja 17 kamiennych i brązowych posągów), a także wiele innych.

Na miejscu można również skorzystać z okolicznych ogródków piwnych, w których każdy głodny i spragniony znajdzie coś dla siebie: kaszankę, szaszłyka czy smaczną kiełbaskę.
Ogród Botaniczny mimo, iż umiejscowiony jest w Powsinie należącym do m.st. Warszawy, to kojarzony jest jako jedna z głównych atrakcji Konstancina. Poniżej przedstawimy użyteczne informacje, które przydadzą się każdemu, kto planuje odwiedzić Ogród Botaniczny w Powsinie.


Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:
od 1.04 do 30.04 we wszystkie dni tygodnia w godzinach: 10-18
od 1.05 do do 30.06 w dni powszednie w godzinach: 10-18, w soboty i niedziele w godzinach: 10-19
od 1.07 do 31.10 we wszystkie dni tygodnia w godzinach: 10-18
od 2.11 do 31.12 w soboty i niedziele: 10-15

W dni powszednie szklarnia jest otwarta w godzinach od 10 do 15 (do odwołania).

Ceny biletów wstępu:

Bilet normalny:
1) w okresie zimowym: 5 zł
2) w soboty, niedziele i święta oraz 2.05, 24.06: 8 zł
3) w dni powszednie: 6 zł

Bilet ulgowy (przysługuje uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom po okazaniu dokumentu uprawniającego do zniżki):
1) w okresie zimowym: 3 zł
2) w soboty, niedziele i święta oraz 2.05, 24.06: 5 zł
3) w dni powszednie: 4 zł

Abonament całoroczny imienny normalny ważny do końca 2011r.: 60 zł
Abonament całoroczny imienny ulgowy ważny do końca 2011r.: 40 zł
Abonament całoroczny na okaziciela ważny do końca 2011r.: 150 zł

Inne:
- zwiedzanie grupowe dopłata za przewodnika (powyżej 20 osób) - 3 zł od osoby
- zwiedzanie grupowe dopłata za przewodnika (poniżej 20 osób) - 60 zł od grupy
- parking sam. osob. - 6 zł. (sobota, niedziela i święta)
- parking autokar - 20 zł. (sobota, niedziela i święta)
- całodniowe warsztaty szkolne - 20 zł od uczestnika zajęć
- opłata za wykonywanie zdjęć okolicznościowych w szklarni - 200 zł
- przy wejściach do ogrodu istnieje limitowana ilość niestrzeżonych miejsc postojowych dla rowerów (w ogrodzie obowiązuje całkowity zakaz jazdy na rowerach)
- wstęp wolny dla dzieci do lat 6 oraz dzieci z klas zerowych
- wprowadzanie zwierząt do ogrodu jest zabronione

Zamawianie przewodnika: +48 22 648 38 56
Informacja o warsztatach przyrodniczo-ekologicznych:
+48 22 648 38 56 w. 290, 155 lub +48 22 754 26 00

Tekst i zdjęcia: Mikołaj Ostrowski

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Ogród Botaniczny w Powsinie - galeria zdjęć
ogród

ogród

ogród

ogród

ogród

ogród

ogród

poniedziałek 04 kwietnia 2011 - 10:19:12 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja