Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Willa Świt - dom Stefana Żeromskiego! (więcej...)


Willa Świt - dom
Stefana Żeromskiego!


Konstancin-Jeziorna w latach swojej świetności przyciągał do siebie wielu znakomitych i znanych ludzi, w tym ze świata artystycznego. Jedną z najwybitniejszych postaci jaka zawitała w progach podwarszawskiego uzdrowiska był Stefan Żeromski, którego dom mogliśmy zwiedzać w okresie wakacyjnym. To znana mieszkańcom Konstancina willa "Świt".


Zenon Chrzanowski, znany architekt XX wieku, wykonał dla swojego przyjaciela malarza Zdzisława Jasińskiego projekt domu, którego realizację prawdopodobnie rozpoczęto na początku roku 1914. I Wojna Światowa przerwała budowę. Projekt ukończono dopiero ok. 1920 roku kiedy to willą zainteresował się znany pisarz - Stefan Żeromski. Willa "Świt" stała się jego własnością 25 lipca 1920r. za sumę 220 tys. marek polskich, które stanowiły zaliczkę za wydanie dzieł przez Jakoba Mortkowicza. Żeromski do czasu zakupienia domu w Konstancinie prowadził tułaczy tryb życia - pomieszkiwał u rodziny, krewnych, przyjaciół, w hotelach, pensjonatach czy mieszkaniach służbowych.

To właśnie w willi "Świt" w Konstancinie powstały fragmenty ważnych dzieł: "Snobizm i postęp", "Przedwiośnie" czy "Wiatr i morze". Pisarz spędził w podwarszawskim uzdrowisku ostatnie pięć lat swojego życia. Ze względu na letniskowe przeznaczenie domu, na zimę przenosił się do Warszawy.

"Mieszkaliśmy w Konstancinie, ojciec cieszył się bardzo swoim domkiem, często sam wykonywał różne domowe roboty - umiał naprawiać światło, doskonale, "po tapicersku" obić fotel, naprawić drzwi, balustrady i ramy okienne... Lubił wszystko sam robić, odpoczywał przy tej pracy. Był też doskonałym introligatorem, oprawiał książki, a ja mu pomagałam kleić teczki na broszury i rękopisy. Miał zręczne i śliczne ręce, zawsze ciepłe i białe. W życiu codziennym ojciec był bardzo prosty i skromny. Mieliśmy ogródek przy domu. Ojciec sadził sam krzewy i kwiaty, opiekował się każdą grządką i klombem. A przy tej robocie godzinami gawędził z ogrodnikiem. I nie tylko z nim. Miał jakąś ciekawość ludzi. Z każdym potrafił rozmawiać, czy to była gosposia, czy stolarz, który mu robił szafkę na książki" - wspominała po latach córka pisarza Monika Żeromska w wywiadzie dla tygodnika "Argument" w 1977 roku.

Żeromski zmarł w apartamencie Zamku Królewskiego, który został mu przyznany na rok przed jego śmiercią za zasługi dla kraju i narodu przez prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W pozostawionym po sobie testamencie znajduje się wzruszający fragment: "Willa Świt w żadnym wypadku nie powinna być sprzedawana, ażeby córka Monika mogła mieć zapewnione schronienie na świecie." I miała je aż do kresu swych dni, który przyszedł 5 października 2001 roku.


Dzisiaj domem Żeromskich opiekuje się Fundacja na rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim założona jeszcze przez śmiercią przez Monikę Żeromską. Honorowym prezesem fundacji jest przewodniczący polskiego Pen Clubu - obecnie sprawuję tę funkcję Adam Pomorski, którego założycielem i pierwszym prezesem był Stefan Żeromski.

Prof. Alina Kowalczykowa, literaturoznawca i kulturoznawca, osoba związana z rodziną Żeromskich, oprowadzając po wilii grupkę zaciekawionych bywalców Konstancina, z zamiłowaniem opowiada anegdotki z życia rodziny literata. Wycieczka po piętrze choć krótka - obejmuje trzy pokoje - pozwala poczuć nie tylko klimat minionych lat, ale rodzinną atmosferę jaka kiedyś tutaj musiała panować. Przemieszczając kolejne pokoje wypełnione książkami, obrazami Moniki oraz Anny Żeromskiej, rodzinnymi zdjęciami i pamiątkami, można oczami wyobraźni ujrzeć siedzącego w sfatygowanym fotelu autora "Przedwiośnia" pracującego nad kolejnym dziełem.


Kończąc swoje spotkanie w domu Żeromskiego, na tarasie przy herbacie z grupą zwiedzających i p. Aliną, ogarnia człowieka głęboka nostalgia, że dziedzictwo jakie zostało nam powierzone jest tak zaniedbane. Po Monice Żeromskiej pozostało mieszkanie w Warszawie. Pieniądze z jego najmu ledwo wystarczą na utrzymanie domu, który z roku na rok wymaga większych prac remontowych. Przecieka dach, zacieka sufit, kominy zaczynają się rozpadać, do tego dochodzi utrzymanie ogrodu.

Przedstawiciele Fundacji po raz kolejny postanowili zainteresować sprawą przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. W tym celu zorganizowano zebranie (27 sierpnia 2010r.), w trakcie którego poruszono sprawę zabezpieczenia willi "Świt" przed ruiną. Poszukiwano rozwiązania problemu, udostępnienia domu szerszej publiczności oraz popularyzacji spuścizny po pisarzu.

Rozwiązaniem może okazać się dotacja na ratowanie zabytków dzięki której można np. naprawić dach. Drugą istotną kwestią jaka została poruszona, to sprawa udostępnienia domu zwiedzającym. Zgodnie z ostatnią wolą Moniki Żeromskiej willa miała pozostać domem Żeromskiego, ale nie zostać przekształcona w muzeum. Otwierając drzwi domu Fundacja została mile zaskoczona dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Konstancina, dlatego wciąż poszukuje sposobu na dotarcie do szerszego grona ludzi. Zamierzeniem miłośników Żeromskiego jest przeistoczenie domu w placówkę kulturalną oraz naukową, szerzącą pamięć o pisarzu, ale również mającą na celu utożsamienie Konstancina z postacią Żeromskiego.


Dom Stefana Żeromskiego, Konstancin-Jeziorna - galeria zdjęć

Willa Świt, Konstancin-Jeziorna - mapa satelitarna
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

piątek 24 września 2010 - 05:39:14 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi


arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja