Zaloguj się | Rejestracja

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konstancińska Grupa Artystów "Pod Prąd", Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Konstanciński Dom Kultury zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów zaplanowano koncert poetycko-muzyczny oraz wystawę Instytutu Pamięci Narodowej. Zapraszamy już w najbliższą niedzielę, 1 marca, do Hugonówki przy ul. Mostowej 15.


1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej wykonano wyroki śmierci na dowódcach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". W 2010 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Świętem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i włączony do kalendarza obchodzonych w RP uroczystości patriotycznych.

Grupa "Pod Prąd" to projekt artystyczny powstały przeszło 5 lat temu, zrzeszający aktorów, piosenkarzy, muzyków, artystów związanych z gminą Konstancin-Jeziorna, których połączyła potrzeba godnego upamiętniania wydarzeń historycznych. Grupa zaangażowała się między innymi w ogólnopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych (1 marca) oraz kwietniowe uroczystości Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Koncerty grupy "Pod Prąd" z roku na rok spotykają się z coraz liczniejszym odbiorem.

Reklamy Google:


"Otrzymujemy sygnały, że to co robimy jest bardzo potrzebne mieszkańcom w szczególności młodzieży - dla której jest to swoista lekcja historii. Cieszymy się że możemy krzewić wartości i służyć mieszkańcom swoimi inicjatywami. Poza koncertami organizujemy wieczory historyczne, czuwania modlitewne przy pomnikach i grobach Bohaterów, zajmujemy się oprawą mszy świętych w intencji Ojczyzny. W roku 2014 we współpracy ze stowarzyszeniem Społeczni Obywatele Konstancina oraz Instytutem Pamięci Narodowej nakręciliśmy film dokumentalny pt. "Panna Lodzia". To historia tragicznej miłości młodej wiejskiej dziewczyny i partyzanta Stanisława Warchoła ps. "Mściciel". W tym roku rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym filmem dokumentalnym o życiu partyzanta Józefa Małka ps. "Tygrys". Pragniemy za pomocą naszej wiedzy, wrażliwości i umiejętności uczcić pamięć żołnierzy Państwa Podziemnego, wykorzystując muzykę, film, grafikę, multimedia, by w kreatywny sposób docierać nie tylko do starszego pokolenia, ale również inspirując młodych do trwania na straży historii i pamięci o bohaterach za Wolność i Niepodległość" - informują artyści z grupy "Pod Prąd".

Na tegoroczne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowano następujące wydarzenia:

Koncert pt. "Listy cz.1"

W niedzielę 1 marca o godz. 18:00 odbędzie się koncert poetycko-muzyczny pt. "Listy cz.1", ze specjalnym udziałem ppłk. Józefa Małka ps. "Tygrys".

Udział wezmą:
Muzycy: Piotr Matuszczyk - fortepian i aranżacje muzyczne, Fryderyk Młynarski - perkusja, Marcin Murawski - kontrabas i aranżacje muzyczne, Dawid Lubowicz - skrzypce, Artur Gierczak - gitara
Opieka artystyczna: Katarzyna Michalska
Opieka graficzna: Agata Gregorczyk-Janik
Opieka reżyserska: Julita Wołoszyńska
Operator: Adam Kowalczyk
Aktorzy: Michał Chorosiński, Dominika Figurska, Arkadiusz Głogowski, Agata Gregorczyk-Janik, Olga Miłaszewska, Katarzyna Michalska, Robert Kibalski, Julita Wołoszyńska
Dzieci i Młodzież: Ryszard Banecki, Olga Dyjak, Jeremi Janik, Maksymilian Matysek, Maksymilian Młynarski oraz harcerze ZHR 1 UDH ŻAGIEW
Podczas koncertu usłyszymy piosenki z projektu Fundacji Niepodległości "Panny wyklęte", jak również tradycyjne partyzanckie pieśni. Jak co roku inicjatywie patronuje Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Niepodległości.

Wystawa "Zaplute karły reakcji - polskie podziemie niepodległościowe 1944 - 1956"

Wystawa, przygotowana przez lubelski oddział IPN, czynna będzie od 1 marca (od godz. 17:00) do 13 kwietnia. Celem wystawy jest wyeksponowanie najważniejszych zjawisk determinujących charakter polskiej konspiracji niepodległościowej z lat 1944 - 1956. Autorzy mają jednak świadomość, iż nie przedstawia ona wszystkich aspektów dziejów podziemia. Zadaniem prezentowanych fotografii jest ukazanie w symboliczny sposób tego, co stanowiło istotę Polski podziemnej. Użyte w tytule sformułowanie "zaplute karły reakcji" to pogardliwe określenie ludzi podziemia upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej, która dążyła nie tylko do unicestwienia konspiratorów, lecz także do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego, powszechnie znanego hasła z prezentowanym materiałem ma dodatkowo podkreślać dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej.

Film dokumentalny "Panna Lodzia"

10 marca o godz. 19:00 wyświetlony zostanie film dokumentalny "Panna Lodzia". Film został zrealizowany w 2014 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Społecznych Obywateli Konstancina.

Scenariusz i reżyseria: Agata Gregorczyk-Janik
Zdjęcia i realizacja: Jacek Krajewski
Konsultacja historyczna: Marcin Sołtysiak i Krzysztof Busse - Instytut Pamięci Narodowej
Muzyka: Ygor Przebindowski oraz z projektu "Panny wyklęte" D. Malejonka

Wstęp do filmu poprowadzi jego autorka wraz z gościem specjalnym

Spotkanie z ppłk. Józefem Małkiem ps. "Tygrys"

13 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z ppłk. Józefem Małkiem ps. "Tygrys". Spotkanie poprowadzi Marcin Sołtysiak z Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania wyświetlony zostanie film dokumentalny Dariusza Walusiaka pt. "Zdobycie więzienia w Kielcach", który opisuje spektakularną akcję odbicia więźniów z kieleckiego więzienia, pod dowództwem Antoniego Hedy ps. "Szary", w której m.in. brał udział "Tygrys".

Na wszystkie wydarzenia w ramach cyklu wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Konstancinie-Jeziornie - plakat:

piątek 27 lutego 2015 - 16:42:14 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja