Zaloguj się | Rejestracja

Fabryczne zabytki nie będą zburzone (więcej...)


Fabryczne zabytki
nie będą zburzone


Pofabryczne zabytki nie zostaną zburzone. Konserwator zabytków zakończył powtórną ocenę walorów najstarszej części byłej fabryki papieru w Konstancinie-Jeziornie. Mimo sprzeciwu jednego z właścicieli terenu, do rejestru zabytków wpisano 14 najstarszych obiektów kompleksu wraz z otoczeniem. Samorząd może teraz wznowić prace nad zagospodarowaniem pofabrycznego terenu, który kiedyś ma się stać rekreacyjno-handlowo-usługowym centrum naszego miasta.


W 2012 roku Metsä Tissue zakończyła produkcję papieru w konstancińskiej fabryce i zamknęła zakład. Właściciele rozległego poprzemysłowego terenu mają zamiar sprzedać grunty i przeznaczyć je pod budownictwo usługowe, rekreacyjne, handlowe i mieszkalne.

W maju ubiegłego roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o objęciu indywidualną ochroną konserwatorską najstarszej części fabryki papieru w Mirkowie. O wpis do rejestru zabiegały zarówno lokalne stowarzyszenia z Towarzystwem Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny na czele, jak i władze samorządowe Konstancina-Jeziorny. Do rejestru zabytków został wpisany zespół budowlany tzw. dolnej papierni wraz z otoczeniem, na który składa się kilkanaście najstarszych i najcenniejszych budynków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Ochrona konserwatorska miała uratować budynki przed wyburzeniem, a ich właścicieli zobowiązać do ich renowacji.

Reklamy Google:


Jednak spółka Konstans, współwłaściciel najstarszej części kompleksu, uznała decyzję konserwatora za krzywdzącą i odwołała się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Firma uznała, że niektóre z budynków wpisanych do rejestru są w tak złym stanie technicznym, że nie da się ich wyremontować, ani przebudować na sklepy czy hotele. Ministerstwo przychyliło się do odwołania i nakazało konserwatorowi przeprowadzić powtórną procedurę oraz sprawdzić stan techniczny wszystkich zabytków.

Od wiosny ważyły się losy budynków dawnej fabryki. Została przeprowadzona wnikliwa analiza całego terenu. Przeprowadzone ekspertyzy zarówno potwierdziły wartość historyczną i architektoniczną dawnej papierni, jak i wykluczyły możliwość wyburzenia najstarszych obiektów. Fachowcy stwierdzili, że układ urbanistyczny i techniczny zachowany po najdłużej funkcjonującej papierni w Polsce (od XVIII wieku) jest unikalny w skali kraju. Po kilku miesiącach konserwator zabytków ponownie wydał decyzję chroniącą zabudowę papierni. Do rejestru zabytków wpisano 14 najstarszych obiektów wraz z otoczeniem i kominem górującym nad Mirkowem.

Na decyzję konserwatora zabytków czekali urzędnicy i projektanci, ponieważ niepewny los zabytków wstrzymał prace nad planem zagospodarowania przestrzennego całego pofabrycznego terenu. Rada Miejska Konstancina-Jeziorny w połowie 2012 roku wszczęła procedurę zmiany zagospodarowania terenu, by zaplanować jego przyszłe przeznaczenie. Samorządowcy wymarzyli sobie, że pofabryczny teren zamieni się w kulturalno-handlowo-rekreacyjno-usługowo-biurowe centrum Konstancina-Jeziorny z kawiarniami, hotelami i centrum handlowym. Niewielka część terenów ma być również przeznaczona na budownictwo mieszkaniowe.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego nie został jeszcze opracowany. Wkrótce z zagospodarowaniem olbrzymiego terenu po fabryce zmierzą się władze nowej kadencji.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:


Fabrycznym zabytkom grozi rozbiórka?

Rok temu do rejestru zabytków wpisano 15 najstarszych budynków kompleksu zamkniętej w 2012 roku fabryki papieru przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Jednak współwłaściciel terenu, spółka Konstans odwołała się od decyzji i ministerstwo nakazało konserwatorowi zabytków przeprowadzić procedurę powtórnie, sprawdzając stan techniczny budynków. Dzisiaj nie wiadomo które zabytki uda się ochronić przed rozbiórką.

Rozbiórka fabryki papieru w Konstancinie

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace rozbiórkowe na terenie byłej fabryki papieru w Konstancinie-Jeziornie. Niebawem zniknie budynek kotłowni, przylegający do górującego nad miastem zabytkowego komina. Wyburzenie budynku, będącego jednym z symboli miasta wzbudza wiele kontrowersji. Jednak rozbiórka jest prowadzona zgodnie z przepisami, pod nadzorem zarówno konserwatora zabytków, jak i inspektora nadzoru budowlanego.

Fabryka w Konstancinie
na liście zabytków


W maju do rejestru zabytków wpisano 15 najstarszych budynków kompleksu zamkniętej w ubiegłym roku fabryki papieru przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Bez względu na to, co w przyszłości powstanie na terenach, należących obecnie do spółek Metsä Tissue i Konstans, dzięki ochronie konserwatorskiej najstarsze budynki nie będą mogły zostać wyburzone. Jeśli w przyszłości w Mirkowie wyrośnie kompleks sportowo-rekreacyjno-handlowy, jego częścią będą musiały być wyremontowane zabytki z górującym nad naszym miastem kominem.

Przyszłość fabryki
papieru w Konstancinie


W piątek 19 października zakończyły się Warsztaty Urbanistyczne Charrette dla terenów dawnej papierni przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Pracownia Mycielski Architecture & Urbanism, zatrudniona przez firmy Platan Group oraz Metsa Tissue, właścicieli zamkniętej w tym roku fabryki przedstawiła mieszkańcom i władzom naszej gminy swoją wizję zagospodarowania 120 hektarów przemysłowego terenu. Koncepcja architektów spodobała się uczestnikom prezentacji.

Zaplanujmy przyszłość terenu po Papierni

W dniach 15-19 października w Konstancińskim Domu Kultury przy ulicy Jaworskiego 18 pod Honorowym Patronatem Burmistrza Konstancina-Jeziorny oraz przy wsparciu Metsa Tissue i Platan Group, odbędą się Warsztaty Urbanistyczne Charrette dla terenów dawnej Papierni przy ul. Mirkowskiej. Organizatorem warsztatów jest warszawska pracownia Mycielski Architecture & Urbanism (MAU), prekursorzy zrównoważonej urbanistyki w Polsce.

Mirków: procedura zagospodarowania terenu

Rada miejska Konstancina-Jeziorny w czasie ostatnich obrad, które odbyły się 30 maja, zgodziła się rozpocząć procedurę zmiany zagospodarowania terenów fabryki papieru w Mirkowie. Uchwała nie przesądza jeszcze o przyszłym zagospodarowaniu rozległych, przemysłowych terenów. Władze gminy chciałyby przeznaczyć ten obszar pod budownictwo usługowo-rekreacyjno-handlowe z wykorzystaniem i zachowaniem zabytkowej zabudowy fabrycznej.


Mirków podzielił radę miejską Konstancina

Rada miejska Konstancina-Jeziorny nie zdecydowała się na rozpoczęcie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przemysłowej części Mirkowa. Projekt uchwały podzielił radnych, chociaż nie przesądzał o kierunku przyszłych zmian. Sześciu radnych było za wszczęciem procedury, sześciu się jej sprzeciwiło, a czterech nie opowiedziało się po żadnej ze stron, wstrzymując się od głosu.


Tereny po fabryce papieru: kompromis?

Spółki Metsä Tissue i Konstans, które są właścicielami terenów przemysłowych w Mirkowie, zwróciły się do rady miejskiej z prośbą o zmianę miejscowego planu zagospodarowania terenów fabrycznych. Wniosek przewiduje dopuszczenie budowy obiektów rekreacyjno-handlowo-usługowych z towarzyszącym budownictwem mieszkaniowym. Decyzję o rozpoczęciu zmiany planu może podjąć tylko rada miejska Konstancina-Jeziorny.


Oczyszczalnia w Konstancinie: sprzedana

Potwierdziły się informacje, które opublikowaliśmy w maju 2011 roku. Fińska spółka Metsä Tissue sprzedała oczyszczalnię ścieków w Konstancinie-Jeziornie firmie SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych rozbuduje i zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię, tak aby mogła ona bez problemu obsłużyć całą gminę. Nie ujawniono kwoty za jaką kupiono cały obiekt.


Fabryka papieru:
w kwietniu zamknięcie!


W piątek (2 grudnia) przedstawiciele firmy Metsä Tissue ogłosili, że zakończenie produkcji papieru w Konstancinie-Jeziornie nastąpi w kwietniu przyszłego roku. W wyniku zamknięcia fabryki prace może stracić nawet 140 osób. Natomiast do lipca Metsä Tissue będzie zaopatrywała osiedle Mirków w energię cieplną. Władze samorządowe są zaskoczone nagłym przyspieszeniem zamknięcia zakładu, który miał funkcjonować do końca 2012 roku. Jednak uspokajają, że wszystkie związane z tym problemy uda się w porę rozwiązać.


Fabryka papieru w Konstancinie: co dalej?

W zeszłym tygodniu radni z Konstancina-Jeziorny spotkali się z mieszkańcami, żeby omówić przyszłe zagospodarowanie terenów poprodukcyjnych Metsä Tissue w Mirkowie. Właściciel fabryki rozważa przekształcenie fabryki w bazę logistyczno-usługową lub w osiedle mieszkaniowe. Samorząd uznał oba warianty za zagrożenie dla gminy. Podczas zeszłotygodniowego spotkania rozmawiano głównie o tym, jak ochronić zabytkowy teren fabryki oraz co mogłoby tam powstać.


Mirków - nowe osiedle zamiast fabryki?

Na początku września przedstawiciele firmy Metsä Tissue przedstawili radnym swoją koncepcję zagospodarowania ok. 90 ha terenu należącego do fabryki papieru w Mirkowie, która zatrzyma produkcję najpóźniej do końca przyszłego roku. Jednym z trzech rozważanych wariantów jest przeznaczenie większości tych terenów pod budownictwo usługowo-handlowe i mieszkaniowe. Jednak najpierw rada miejska musiałaby się zgodzić na budowę osiedla dla ok. 4 tys. nowych mieszkańców.


Mirków zostanie bez ogrzewania!

Metsä Tissue do końca przyszłego roku zamknie produkcję papieru w Konstancinie-Jeziornie. Przestanie funkcjonować również fabryczna ciepłownia, która ogrzewa ponad 800 mieszkań na osiedlu Mirków. Od przeszło roku samorząd bezskutecznie stara się rozwiązać problem i zapewnić osiedlu nowe źródło energii. Mieszkańcy zaczynają się niecierpliwić i krytykują opieszałość oraz nieskuteczność władz miasta.


Francuzi przejmą
ścieki z Konstancina!


Prawdopodobnie w 2013 roku powstanie nowa oczyszczalnia ścieków. Zakupem terenu należącego do Metsä Tissue, na którym znajduje się przestarzała oczyszczalnia, jest zainteresowana Grupa SAUR. Francuski światowy lider w branży usług komunalnych wybuduje tam nowy obiekt, jeśli uda mu się podpisać z gminą, satysfakcjonującą obie strony, wieloletnią umowę na odbiór nieczystości.


Fabryka Papieru
w Mirkowie: 1760-2012


Od kiedy fińska spółka Metsa Tissua podjęła decyzję o zamknięciu w 2012 roku Fabryki Papieru w Mirkowie, zagrożona została nie tylko 250-letnia tradycja produkcji papieru, ale również spokój mieszkańców osiedla Mirków. Likwidacja fabryki niesie bowiem ze sobą niezliczone konsekwencje - nie tylko utratę miejsc pracy dla osób obsługujących maszyny papiernicze, ale także wstrzymanie dostaw wody, energii elektrycznej i co najważniejsze odcięcie dopływu ciepła dla pobliskiego osiedla.


Koniec papierni
w Konstancinie!


Fiński koncern papierniczy Metsä Tissue planuje zamknąć papiernię w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej. Pracę może stracić prawie 200 osób. Razem z papiernią zamknięta zostanie oczyszczalnia ścieków należąca do koncernu, z której korzysta teraz gmina. Terenem na którym znajduje się zakład już zainteresowali się deweloperzy. To ponad 70 ha powierzchni do wykorzystania.

poniedziałek 24 listopada 2014 - 08:46:36 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Konstancinie

polecamy firmy/usługi

lasiwino.jpg

arpwave.jpgBardzo szybko i skutecznie leczymy pacjentów m.in. z bólami stawu biodrowego, pleców, barku, rwą kulszowa, leczymy naderwane mięśnie, bóle stawu skokowego. Pomagamy w bardzo ciężkich przypadkach. Umów się na wizytę w gabinecie w Konstancinie. Telefon: 512 232 756. Jeśli pierwsza wizyta nie pomoże nic nie zapłacisz.

Radca_prawny.jpg
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
UL. WILANOWSKA 1 A, I p.
KONSTANCIN-JEZIORNA
Doradztwo prawne na rzecz osób fizycznych. Kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorców.
W celu umówienia wizyty proszę
o kontakt tel.: 509 202 165
.
mail: kancelaria.konstancin@gmail.com

reklama.jpg
Reklama w portalu
Konstancin24.eu
Wypróbuj reklamę w portalu Konstancin24.eu! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
reklama
promocja